MMS - K čemu vlastně jsou?!

V poslední době vidíte reklamu na MMS doslova na každém kroku. Je to ale doopravdy takový fenomén, bez kterého už nemůžete žít ani minutu nebo je to jen pověstná nafouknutá bublina?
MMS - K čemu vlastně jsou?!

Co to jsou MMS

MMS neboli Multimedia Messaging System jsou multimediální zprávy, které se od klasických textovek liší tím, že mohou obsahovat také obrázky, zvuky a video (u nás zatím ne). Obrázky se pak dají zpravidla pořídit přímo pomocí mobilního telefonu s integrovaným „fotoaparátem“ (jako u Nokie 7650) a nebo pomocí přídavného fotoaparátu, který připojíte k telefonu (jako u Sony Ericsson T68i a CommuniCam). Existují však také mobilní telefony s podporou MMS, které fotoaparát nemají (např. Nokia 7210), jejich praktické využití pro MMS je však spíše v oblasti pasivního přijímání MMS zpravodajství apod.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení MMS hledejte u Nokie 7650 v menu Připojení. Nastavení
si můžete nechat poslat také konfigurační textovkou.

Tip: Pokud chcete vědět, jak si na svém mobilu nastavit MMS a jak tuto službu aktivovat, přečtěte si náš starší článek.

A k čemu se MMS vlastně hodí? Jednak jsou (nebo by se měli stát) obrovským zdrojem zábavy, a to hlavně pro náctileté, kteří v Japonsku patří mezi největší příznivce tamní obdoby MMS. Co se praktičtějšího využití týče, tak je lze třeba možnost již zmíněného příjímání multimediálního zpravodajství – zde však vyvstává otázka, zda není šikovnější použít WAP. V MMS zpravodajství jde totiž o to, že vám přijde dlouhá zpráva (výrazně delší než 160 znaků) obohacená případně o nějaké obrázky a nebo v krajním případě zvuk, téměř to samé však umí nabídnout také WAP, nicméně tam zatím neexistuje server, který by obdobné informace (tedy text + barevné obrázky) nabízel. MMS však přinášejí i další možnosti využití, ale ty jsou již poměrně zásadně závislé na tom, aby telefon s podporou MMS mělo více než pár desítek uživatelů jako je tomu u nás nyní.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Předpověď počasí od Eurotelu

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zprávy ze sportu, společenského života i mobilů.

Klepněte pro větší obrázek
Na mobil může chodit i troška erotiky.

Co by MMS mohly být

Představte si, že třeba jdete kolem obchodu a najednou se vám tam zalíbí nějaký svetr, který byste chtěli koupit své drahé polovičce. Předci jen si ale nejste jistí, že váš vkus se v případě tohoto svetru shoduje s vkusem vašeho partnera. Co tedy dělat? Vezmete do ruky MMS telefon, vyfotíte svetr, připojíte pár textových údajů typu velikost, cena, materiál apod. a pak již jen čekáte na odpověď. Nebo jiná situace – čekáte návštěvu a najednou vám zazvoní telefon, kde se vás zoufalý host ptá, kudy že se k vám dostane, když teď již potřetí projel náměstím a ne a ne váš dům najít. V tom případě mu můžete poslat mapku (tu najdete buď na WAPu a nebo na počítači) s komentářem, kudy že má tedy jet.

A co teprve lidé školou povinní – posílání papírků s výsledky přes širokou mezerou mezi lavicemi je krajně nebezpečné a navíc poměrně ohrané. Napsat výsledky (případně postup výpočtu) přehledně a čitelně na kousek papírku, ten vyfotit a poslat pomocí MMS, tak to již vypadá o něco lépe. V okamžiku, kdy by měl MMS telefon téměř každý bychom asi nalezli ještě mnohem více praktických využití. V současnosti je ale právě ono využití to, co MMS postrádají.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Píšeme multimediální zprávu

MMS současnosti – hračka pro bohaté?

Co všechno by mohly přinést MMS do našich životů jsme již nastínili poměrně detailně, ale jak to vypadá se jejich přínosem v současnosti? MMS se prakticky hodí pouze na příjem zpravodajství, které si stejně můžete najít na WAPu (obrázky opravdu spíše jen dokreslují atmosféru než aby měly dokumentární charakter). Další možností je pak odesílání MMS, ty ale musíte stejně jen posílat na mobil, který MMS nepodporuje (příjemce si pak zprávu vyzvedne na webu svého operátora) a nebo pomocí e-mailu. Každopádně v obou případech se připravíte o to nejzajímavější – bezprostřední odpověď. Podtrženo a sečteno – MMS se v současné době, podle mého názoru, hodí jen na to, když se chcete „předvádět.“ Na dobu, kdy je budeme moci využívat praktičtěji (třeba jako SMS) si budeme muset ještě počkat, pokud se ji vůbec někdy dočkáme, což například u EMS říci stále zatím nemůžeme.

Diskuze (63) Další článek: 15.10.2002 15:40 Oficiální stránky hry aktualizovány!

Témata článku: Ostatní, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Sony Ericsson T68i, MMS

Určitě si přečtěte