MMS: „textové“ zprávy budoucnosti

Jak by se vám líbilo posílat si místo textovek obrázky, hlasové zprávy nebo video? Pomocí MMS je to možné už dnes; teď už stačí jen chvíli počkat, až budou na trhu ty správné mobily.
MMS: „textové“ zprávy budoucnosti
MMS aneb Multimedia Messaging Service je systém, který umožní z běžných textovek udělat „zvukovky“ či „videovky“: místo běžného textu budete moci posílat obrázky, zvuky nebo dokonce video nahrávky. A není to sci-fi – MMS totiž funguje už nyní! Na GSM kongresu v Cannes společnost Ericsson provedla první zaslání MMS na světě.

Jak fungují MMS

Pro to, abyste mohli využívat MMS potřebujete několik důležitých věcí. Potřebujete mobilní síť s vysokou přenosovou rychlostí (asi by vás příliš nebavilo posílat jednu MMS půl hodiny), která podporuje zasílání MMS, a samozřejmě také telefon s podporou této služby.

Co se sítí týče, tak v tom není problém. MMS lze použít jak se sítěmi s podporou GPRS, tak v sítích třetí generace – UMTS. Aby vaše síť mohla MMS zasílat a přijímat, tak musí vlastnit také nějaké MMS centrum (podobně jako na službu SMS musí mít SMS centrum) a některé další komponenty, které jsou poněkud finančně náročnější. A telefony s podporou MMS? S těmi je to v současnosti o něco horší než se sítěmi, které by MMS teoreticky již mohly v krátké době spustit. MMS telefony zatím bohužel nejsou v prodeji, nicméně společnosti Nokia a Ericsson hodlají s takovými přístroji přijít na trh ještě ke konci tohoto roku.

Co přinese MMS uživatelům v praxi

V praxi místo zdlouhavého vyťukávání jednotlivých písmenek na klávesnici, jak tomu musíte doposud činit u SMS, prostě vezmete svůj telefon a namluvíte váš vzkaz. Když si pak budete přát, tak k němu můžete přiložit třeba nějaký obrázek, či video. Jakmile své dílo dokončíte k obrazu vašemu, tak prostě zadáte číslo, kam chcete MMS odeslat a tím to pro vás končí. Vaše MMS, podobně jako v dnešní době SMS, bude buď ihned doručena nebo v případě, že účastník, kterému jste MMS zaslali, bude mimo signál nebo bude mít vypnutý telefon, tak si síť vaši MMS u sebe po určitou dobu uschová. Jakmile se adresát vaší MMS přihlásí do sítě, tak mu ji síť ihned doručí.

Tarifikace takovýchto zpráv multimediálních zpráv bude pravděpodobně probíhat podle jejich velikosti, neboť alespoň při použití GPRS sítě platíte vždy jen za objem přenesených dat. V současné době vás 1 kB přenesených dat u Eurotelu při využití služby Eurotel Data přijde na 0,0315 Kč. Pokud byste tedy poslaly nějaký kratší zvukový záznam s jednou digitální fotografií v nižším rozlišení, tak by vás taková MMS mohla přijít na „pouhých“ 6 Kč, což oproti cenám za SMS např. u Eurotel Original Go není zase tak velký rozdíl. Taková MMS by se pak v současné době přenášela skoro 50 vteřin (při použití Motoroly Timeport 260), což je poměrně dost dlouhá doba.

Ještě si počkáme

Je tedy zřejmé, že na dobu, kdy budou MMS stejně běžnou záležitostí jako jsou dnes SMS, si ještě minimálně 2 roky počkáme. GPRS přenosy zatím moc sítí nepodporuje a hlavně jsou zatím „pomalé“. Kromě toho nejsou ani přístroje, které by MMS podporovaly a ani síť s podporou MMS se zatím na naší planetě nenalézá. S podobnou službou se však můžete již nějakou dobu setkat v Japonsku, kde se ovšem používá jiný standard mobilních telefonů – i-Mode, ten již v současné době umožňuje věci, které budou v Evropě dostupné až s nástupem UMTS nebo GPRS.
Váš názor Další článek: Pozor, ochrana heslem u Palmů se dá snadno obejít

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Text zprávy, Text, MMS, Budoucnost, Zprávy

Určitě si přečtěte