MMS2: multimediální zprávy za cenu textovky

Možnost posílat SMS přes internet a tím srazit cenu na několik haléřů je poměrně rozšířená. Možná ale nevíte, že podobný způsob lze využívat i pro odesílání MMS. Přečtěte si o tom, jak taková služba funguje. Kolik za ni zaplatíte? A budete mít problémy s našimi operátory?
MMS2: multimediální zprávy za cenu textovky

Multimediální zprávy MMS se u nás nesetkaly s výrazným úspěchem. Možným problémem je cena – obrázek sice platí za tisíc slov, ale co je moc, to je příliš. Díky službě s názvem MMS2 je možné cenu multimediálních zpráv srazit na přijatelnější hodnotu. Vyzkoušeli jsme ji na telefonech Nokia 3230 a 6230.

Nechci slevu zadarmo

Zatímco SMS se dají posílat přes různé volně přístupné internetové brány nebo mobilní aplikace a platíte zpravidla skutečně jen za přenesená data, u služby MMS2 je to jinak. Je provozována firmou JK-Invent, a té za každou multimediální zprávu platíte navíc pevnou sazbu – 2,38 Kč včetně daně. K tomu je nutné připočítat ještě poplatky za přenesená data, výsledek je ale stále výrazně nižší než u MMS posílaných přes operátory 

Pro funkční odesílání přes MMS2 nesmí telefonu samozřejmě chybět podpora MMS, nutné je GPRS a aktivovaný internetový profil. Nastavení profilu pro MMS dostanete ve zprávě při registraci. Multimediální zprávy se pak z mobilu odesílají běžným způsobem. Při odeslání nepoznáte rozdíl, telefon se připojí k GPRS a odešle zprávu na server firmy. Odtud pak multimediální zpráva putuje k příjemci.

Pokud nepoužíváte datový paušál, platíte i za přenesená data. Platí zde dokonce i příjemce, u obrázku se však jedná pouze o pár haléřů, protože jeho velikost je upravená pro displej telefonu.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh přenosu MMS zprávy

Bez registrace to nepůjde

Všechny informace o službě najdete na stránkách firmy. Abyste ji mohli využívat, musíte se na stejném místě nejprve zaregistrovat. Za tímto účelem je nutné odeslat jednu SMS, do které vepíšete heslo, které si přejete používat pro přihlášení. Poté vám dojde potvrzovací SMS a textovka s konfigurací MMS profilu.

Navíc dostanete kredit do začátku. Ano, pro posílání zpráv přes tuto službu budete mít jakýsi zvláštní kredit, ze kterého se poplatky za odesílání zpráv budou odečítat. Je možné jej doplňovat několika způsoby: buď bankovním převodem, nebo telefonátem na číslo, které najdete na webu firmy. Hovor na tuto linku vás bude stát 70 Kč za minutu, připsaný kredit se však u jednotlivých operátorů liší a nejvýhodnější je doplňovat jej přes pevnou linku.

Kromě běžného odesílání multimediálních zpráv mezi dvěma telefony nabízí služba i o něco levnější možnost poslání obrázku na e-mail. Přesné výše poplatků najdete v ceníku služeb MMS2. Na webu se zobrazuje i aktuální stav kreditu, album všech odeslaných i přijatých multimediálních zpráv, konfigurace profilů v mobilu a nechybí ani řešení různých problémů, které se mohou vyskytnout. Zajímavá je také možnost darovat kredit pro MMS2 jinému číslu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie vašich MMS • nastavení a možnost darovat kredit • možnosti dobití kreditu

Kredit je grunt

K tomu, aby odeslání a příjem zpráv přes tuto službu proběhly zcela běžným způsobem, musí mít oba telefony nastavený profil pro MMS2. V případě, že mobil, který zprávu přijímá, tento profil nastaven nemá, dojde na něj pouze obyčejná SMS s adresou. Na ní se pak dá obrázek přes WAP vyzvednout.

Zobrazení zprávy na displeji mobilu samozřejmě znamená přenos několika kilobajtů. To opět něco stojí, je ale možné zadat adresu i do obyčejného prohlížeče na počítači a MMS si nechat zobrazit v něm. Obdobným způsobem to funguje i tehdy, pokud MMS2 naopak používá pouze příjemce.

Vyzkoušel jsem jeden ze způsobů dobíjení kreditu – vytočení čísla 906 700 098. Uvítal mě automat a poté, co jsem potvrdil, že chci číslo skutečně dobít, jsem byl průběžně zhruba každých deset sekund informován o aktuální připsané částce. S delším hovorem se počet přidaných korun samozřejmě zvyšuje.

Krátce po ukončení hovoru mi přišla SMS s přesným údajem o výši dobitého kreditu. Bohužel tento způsob není příliš výhodný. Mezi cenou, kterou zaplatíte za hovor, a výší dobitého kreditu je totiž zhruba 25% rozdíl. Vhodnější je proto dobíjet pomocí bankovního převodu. Jedno úskalí čeká ale i tady: nemáte-li účet u eBanky, může trvat až 2 dny, než kredit bude navýšen.

Co na to operátoři?

Mobilní operátoři nemají samozřejmě důvod k nadšení. Ztrácejí určitou skupinu z těch, od kterých jim plynuly za MMS peníze. Služba využívá pouze internetové spojení. Je tedy otázkou, zda například její blokování ze strany Eurotelu můžeme považovat za oprávněné. Navíc ji provozuje firma, která je řádně vedená, může se tedy jednat o obyčejnou konkurenci operátorům.

Eurotel blokuje bránu na IP adrese, kterou služba využívá. To se však dá obejít; pokud máte pevné připojení k internetu, můžete si pomocí příslušného programu vytvořit vlastní bránu. Tato aplikace je přístupná registrovaným uživatelům na stránkách MMS2. Pak už jen stačí v profilu pro MMS2 změnit IP adresu na vaši (program vám ji zobrazí). V takové situaci je Eurotel na blokaci krátký, alespoň zatím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak blokování obejít • takto si spustíte bránu na vlastním počítači

Službu včera večer začal blokovat i T-Mobile. Zvolil jinou cestu, z jeho sítě vůbec nepošlete na číslo 608 020202 registrační textovku. Mimo hru není ani Oskar Vodafone. Ten blokuje port 9201, který služba při přenosu přes internet využívá. Stačí jí sice i port 9301, s ním si ale zase neporadí některé starší Nokie S40 nebo Sony Ericssony dřívějšího data narození.

Jak spory s operátory dopadnou zatím není jasné, firma provozující MMS2 se je ale snaží řešit. Pokud se to podaří, multimediální zprávy by díky cenám, které MMS2 nabízí, mohly být mnohem atraktivnější.

Diskuze (28) Další článek: Ericsson T39m: čtyřletý stařík s vitální duší (retro test)

Témata článku: Ostatní, Nokia 3230, Výrazný úspěch, Zprávy, MMS, Text, Přesný údaj


Určitě si přečtěte