MobiGPS pro S60: najděte se bez poplatků

Česká freewarová aplikace MobiGPS je určena k lokalizaci polohy smartphonu se Symbianem S60 podle sousedních základnových stanic BTS. Kromě zobrazení aktuální polohy na mapě dokáže odeslat souřadnice telefonu k zobrazení na internetu tak, že si je můžete kdykoli vyhledat podle IMEI mobilu.
MobiGPS pro S60: najděte se bez poplatků
Aplikace pro navigaci podle systému GPS nebo pro sledování polohy určitého mobilního telefonu patří u operačního systému Symbian k vůbec nejdražším. Cena se pak odvíjí od mnoha faktorů – od kvality zpracování, přes rozsáhlost mapových podkladů až po takové maličkosti, jako je pracovní prostředí apod. Stejnou funkčnost nyní nabídne freewarový program MobiGPS úplně zadarmo.

Vidím tě

Největším problémem aplikací pro lokalizaci mobilního telefonu je nutnost koupě dalšího zařízení určeného pro příjem družicového signálu. S MobiGPS tento problém odpadá díky lokalizaci telefonu podle umístění základnových stanic BTS. Díky použití této technologie je možné aplikaci provozovat bez jakýchkoli dalších nákladů.

Má to ale i své nevýhody. V případě, že se s telefonem budete nacházet mimo území pokryté signálem mobilního operátora, budete mít smůlu. Lokalizace pomocí umístění základnových stanic navíc není ani v nejmenším tak přesná jako družicová lokalizace. Je proto třeba počítat s možností diference oproti skutečné poloze objektu.

Aplikace zatím nabízí jen zobrazení na základních mapách (Česká republika + podrobnější mapy Prahy, Brna a Ostravy). Vývojový tým podle informací pracuje na možnosti zapracovat do prostředí programu více podrobností tak, aby bylo zobrazení objektu na mapách co možná nejvěrohodnější.

Pro každého

Balíček stačí jen nainstalovat na mobilní telefon vybavený Symbianem S60 (seznam podporovaných zařízení najdete na domácích stránkách aplikace) a aplikaci spustit. Ihned se v celoobrazovkovém režimu zobrazí aktuální poloha telefonu, který držíte v ruce. V případě, že je k dispozici podrobnější mapa, přiblížíte zobrazení položkou z lokálního menu nebo stiskem klávesy 1. Klávesa 2 provede akci přesně opačnou – tedy oddálení.

   
Splash screen • zobrazení na mapě • lokální menu

Samotná lokalizace vašeho telefonu by však až na případy, kdy se ztratíte nebo chcete přesněji zobrazit svoji polohu někde na delší cestě, neměla prakticky žádný význam. Proto lze polohu telefonu sledovat i vzdáleně pomocí internetu. Stačí z menu aplikace vybrat položku Odeslat polohu, která informace o umístění telefonu odešle na zpracovatelský server.

   
Informace o mapách • odesílání polohy • nastavení • informace o programu

Manuální odesílání umístění může být někdy příliš komplikované? V nastavení programu je ale také volba pro možnost automatického odesílání polohy po určitém počtu změněných základnových stanic. Minimální počet změn v základnových stanicích je deset. Pro detailnější a plynulejší přehled o poloze by se možná hodilo i pět, doufejme, že se tato možnost v některé z následujících verzí objeví.

Poslední odeslanou polohu pak můžete vyhledat přímo na internetových stránkách aplikace po zadání IMEI mobilního telefonu, ze kterého jsou data odesílána. Na displeji počítače se zobrazí mapka s přibližnou polohou.

Webová mapa se zobrazením polohy

Jen na doma

V aplikaci jsou uloženy databáze základnových stanic BTS a také mapky. Zobrazování polohy je proto omezeno jen na území České republiky. Seznam základnových stanic můžete sami modifikovat přímo pomocí webového rozhraní. Najdete-li špatnou položku nebo chybějící „bétéesku“, stačí jen vyplnit přiložený formulář.

Instalační balíček najdete ke stažení na domácích stránkách aplikace. V sekci Download zde najdete tři verze programu – pro každého z českých mobilních operátorů jednu. Jako doplňky na této stránce v budoucnu budou aktualizace seznamů základnových stanic a podrobnější mapy jednotlivých zákoutí České republiky.

Malý, ale šikovný

Podobné aplikace nelze než hodnotit pozitivně. Je vidět, že je vývoj MobiGPS teprve v začátcích, ale pokud bude pokračovat v nasazeném tempu, čekají jej ještě velké chvíle. Už teď se může stát užitečným pomocníkem nejen pro firmy, kterým ušetří spoustu peněz za nákup podobných placených produktů. Na dalším vývoji se navíc můžete podílet i vy svými podněty v diskusním fóru aplikace.

Autoři: Axima spol. s r.o. (team mojelogo), GSMweb.cz
Download
Cena: zdarma

Diskuze (28) Další článek: Černý puntík: za volání zdarma zaplatíte, když Oskar bude chtít

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136