Mobil - nejlepší přítel člověka!

Mobilní telefon již dávno neslouží jen svému primárnímu úkolu, tedy uskutečňování mobilních hovorů a psaní textovek. Podívejme se na pár nápadů, jak mobilní telefon přiblížit našemu srdci ještě blíže.

Mobilní scénu dneška bychom mohli charakterizovat asi takto: Výrobci se snaží do svých přístrojů vtěsnat co nejvíce – přiznejme si občas zbytečných – funkcí na úkor praktičnosti a pohodlí užití. Této situaci se staví zády všichni vynálezci, kutilové a experimentátoři, kteří chtějí svými nápady přiblížit mobilní telefon k srdci běžného uživatele.

Praktičnost nade vše!

Jistý kutil vymyslel super rychlé přijímání hovorů. Zřejmě jej nebavilo stále tahat mobil z kapsičky od saka či kalhot. Řešením této situace je kousek zakulaceného plíšku s kolejničkami. Plíšek se připevní k ruce pod rukáv a mobil se zasune do kolejničky, kde je přidržován pérkem. Vibrační vyzvánění (zde autor myslí i na etickou stránku věci) upozorní na příchozí hovor. Majitel takto vybaveného přístroje pak jen elegantně „švihne“ rukou, čímž mu mobil vyskočí do dlaně. Po ukončení uživatel opačným gestem mobil zasune zpět do rukávu. Tímto způsobem může velmi vytížený člověk ušetřit mnoho drahocenného času taháním mobilů z kapes či kufříků.

Už dost těch strašných zvonění!

Mobilní telefony na sebe upozorňují několika způsoby. Obecně vzato: zvoní (abychom je lépe slyšeli), vibrují (abychom je snáze cítili) a občas také blikají (to abychom je lépe viděli). Počítám-li dobře, zbývají po sluchu, zraku a hmatu ještě dva nevyužité smysly. Prvním je čich. Již existují návrhy na vonící mobily. Nevíte, co si pod tím představit? Mobilní telefon bude obsahovat ampulku, ze které se při příchozím hovoru vyline vůně dle nálady uživatele. K dispozici by byly nejrůznější vůně od parfémů (pro ženy) až po vůni čerstvě natočené dvanáctky, guláše či pěkně naložených tvarůžků (pro chlapy, samozřejmě). ¨

Poznámka: Tento způsob upozorňování na příchozí hovory zřejmě nebude příliš učinné například ve větrném počasí.

Ještě nám zbývá poslední smysl a tím je chuť. Jak realizovat tak odvážný, avšak účinný počin? Každý uživatel by si před tím, než vyrazí do ulic, strčil nějaké něco za škraň (rozuměj: za tvář). Toto něco by bylo citlivé na magnetické záření z mobilů (podobně jako blikající přívěsky) a při příchozím hovoru by majiteli vypustili do úst malou dávku nějaké, jemu příjemné chuti. Opět se můžou vyskytnout nejrůznější chutě od kvašáků, přes šunku či balkánský sýr, až po chuť propečeného bifteku.

Věřím, že oba předcházející způsoby by vyvolaly mezi populací velký zájem o mobilní telefony vůbec. Jistě by nastal mnohem větší boom vyměňování a chválení se tak jak to známe dnes u melodií a obrázků. A navíc, při používání chuťových ampulek byste při líbání se svou partnerkou / partnerem poznali, jestli jej někdo otravuje v tu nejnevhodnější chvíli.

Mobil jako dálkové ovládání

Dalším bezesporu praktickým doplňkem by mohl být dálkový ovladač televize či videa přímo v mobilním telefonu. Jistě se vám již několikrát stalo, že svůj dálkový ovladač nemůžete najít v té nejnevhodnější chvíli. Mobilní telefon však máte většinou po ruce, tak proč si nepřepínat kanály alfanumerickou klávesnicí na mobilu a zvyšovat či snižovat hlasitost šipkami pro pohyb v menu? Možná se jednou dočkáme.

Detektor lži

Každý z nás se denně potkává a komunikuje se spoustou lidí. Člověk si nikdy nemůže být jist, zda ten, s kým komunikuje, mluví pravdu. Dávno tomu, co byl vyvinut detektor lži na osobním počítači. Tak proč jej neimplementovat do mobilního telefonu? Pravda – tyto detektory nejsou stoprocentně účinné, ovšem jako malá pomůcka by se hodila. Ať už pro podnikatele, nebo jen pro prosté lidi komunikující se svými práteli, učitelem, rodiči a podobně.

Jednoduché hands-free

Sada hands-free není levnou záležitostí. Často i osobní, lehké sady nebo-li bondovky stojí řádově několik stokorun. Právě pro ty, co si nemůžou dovolit ani tu lehkou sadu, byla vyvinuta jednoduchá pomůcka. Jde o jakýsi košík z drátu, kůže či textilu, který se nasadí na hlavu. Po straně se připevní mobilní telefon tak, aby jeho sluchátko přímo přiléhalo k uchu uživatele. Výsledek? Uživatel bude mít svůj mobil stále na uchu, nemusí tedy kupovat žádnou sadu hands-free. Levné a praktické.

Poznámka redakčního šotka: Tento nový druh hands-free můžete vyzkoušet, máte-li doma kožený náhubek pro psa, který lze do podoby této sady (s použitím malého množství lepící pásky) předělat za několik málo minut.

Žádné sci-fi

Schválně jsem si v tomto volném článku odpustil věty o tom, jak budeme s mobilem v kapse platit přes bluetooth, jak nám mobil otevře dveře do bytu, zatopí a pustí naši oblíbenou stanici. Podívali jsme se na ztřeštěno - užitečné nápady, které se zrodily v hlavách lidí na celém světě a vlastně i té mojí.

Jestliže si myslíte, že jste vymysleli nějaký praktický nápad, který ulehčí používání telefonu i samotný život s mobilem, podělte se s námi v diskusním fóru.

Diskuze (24) Další článek: Obrázkový průvodce: pošlete wapovou pohlednici!

Témata článku: Jednoduchá pomůcka, Mobil, Přítel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15