Mobil bez dobíjení: sen každého uživatele

Lze skutečně telefonovat z mobilního telefonu bez toho, aby bylo zapotřebí dobíjet akumulátory? Ano, i to je možné. Řeč bude o jednorázových bateriích jako alternativě k akumulátorům.
Mobil bez dobíjení: sen každého uživatele
Lze skutečně telefonovat z mobilního telefonu bez toho, aby bylo zapotřebí dobíjet akumulátory? Ano, i to je možné. Řeč bude o jednorázových bateriích jako alternativě k akumulátorům.

Máme dva typy „baterek“

Zde bych si dovolil malou odbočku a zopakoval několik skutečností, které většina z vás ví a které platí odjakživa. Baterie lze rozdělit na jednorázové a tzv. „nabíjecí“, správně akumulátory. Jednorázové baterie prostě koupíme v obchodě, naládujeme s nimi chodícího pejska pro děti, svítilnu na chatě nebo hodiny v kuchyni, a až doslouží, jednoduše je zahodíme. Naproti tomu akumulátor, třeba v mobilním telefonu, můžeme po vybití znovu nabíjet, a to mnohokrát. Právě možnost mnohonásobného nabití způsobila, že i přes podstatně vyšší cenu se akumulátory u spotřebičů s větším odběrem používají. Už po několika cyklech nabití a vybití se vyšší cena začne vyplácet.

Přes usilovnou snahu výrobců ale mají akumulátory oproti jednorázovým bateriím stále nevýhody – podstatně rychleji ztrácejí kapacitu, i když je nevybíjíme, a při stejném objemu nebo stejné váze se v nich schová zlomek energie oproti jednorázovým bateriím.

Primární články pro mobil

Těchto skutečností si byla vědoma izraelská firma Electric Fuel Ltd., když uvedla na trh svoje baterie Instant Power. Baterie se vyrábějí pro několik nejpoužívanějších mobilních telefonů, a pokud dále najdete konkrétní údaje nebo obrázky, tak vězte, že se týkají baterie pro telefony Ericsson z řady 600, 800 a 1000.

Baterie Instant Power obsahují jednorázové články se vzdušnou depolarizací, což znamená, že ke své činnosti potřebují vzdušný kyslík. Výhodou je menší váha než u klasických jednorázových baterií. Výrobce dodává baterie v hermeticky uzavřeném obalu a dokud je sáček uzavřen, kyslík se k baterii nedostane a ta vydrží velmi dlouho s původní kapacitou. Jakmile ale baterii vyjmete z obalu, dostane se k ní vzdušný kyslík, začne pracovat a není tedy vhodné ji nechat dlouho zahálet. Podle zatím neověřených informací se baterie vytažená z obalu sama vybije asi za 2 měsíce.


Obrázek: Na tomto obrázku můžeme vidět, jak je nám zabráněno v nabíjení. Na spodním okraji baterie je trn, který při nasazení na telefon znemožní připojení nabíječky nebo vložení do handsfree sady. Kdo kolíček ulomí a baterii začne nabíjet, bude nemile překvapen.

Vydrží dlouho

Baterie Instant Power pro telefony Ericsson váží 98 gramů a výrobce udává kapacitu 3300 mAh (porovnejte s původním akumulátorem Ericssonu GA628 s asi 130 gramy a 1000 mAh). Zatím se ještě na našem trhu koupit nedají, ale to by už brzo neměla být pravda. Doporučená maloobchodní cena by se měla pohybovat těsně pod hranicí 500 Kč.

Kdy nám může baterie Instant Power posloužit lépe než akumulátor, který jsme dostali s telefonem? Rozhodně to nebude v běžném každodenním životě, kde potkáme zásuvku s elektřinou častěji než dobrého přítele. Její výhody ocení lidé, pohybující se dlouho v přírodě, v odlehlých krajích, nebo v zemích, kde mají jiné zásuvky, než má ráda jejich nabíječka. Cena baterie ale není příliš lidová, a tak si musí každý sám rozhodnout, jestli se mu vyplatí.


Obrázek: Otvory v krytu baterie nejsou ani módní prvek, ani odlehčení. Jsou to otvory, kudy se dovnitř dostane kyslík potřebný k výrobě elektrické energie. Až budete baterii používat, neschovávejte telefon v příliš těsném pouzdru, mohl by se dusit. Po hlubokém vybití může těmi stejnými otvory z baterie prosakovat elektrolyt (stejně jako u tužkové baterie, zapomenuté v budíku na chalupě přes zimu), takže i zde platí stejně jako u hraček – baterie vyjměte, nebudete-li přístroj používat nebo jsou-li vybité.
Diskuze (3) Další článek: Handspring uvedl Visor Edge

Témata článku: Příslušenství, Mobil, Dobíjení, Izraelská firma, Sen

Určitě si přečtěte