Mobil hlídá už i dochvilnost vězňů

Mobilní telefony se dají využít na ledascos, proč tedy ne na hlídání a monitorování odsouzených vězňů. Ve Finsku tenhle systém už vyzkoušeli.
Mobil hlídá už i dochvilnost vězňů

V obklíčení mobilních telefonů

Klepněte pro větší obrázekVězeňská služba ve Finsku odzkoušela nový systém na monitorování vězňů, kteří mají volnější podmínky a smí opouštět věznici. Vězňové navštěvující třeba zaměstnání za vysokými zdmi, budou hlídáni systémem, který zjistí polohu podle mobilního telefonu. Vězni vyfasují mobilní telefon, ze kterého jim bude zablokováno volat a posílat SMS.

S podmínkou, že jej musí nosit stále sebou. Zjistit, jestli má vězeň mobil, u sebe se dá velice snadno a to pouhým vytočením čísla. Když hovor nevezme, má zaděláno na pěkný průšvih.

Hlídací BTS

K monitoringu je využito rozmístění BTS operátora, ve městech se dosahuje přesnost až sto metrů. Ve vesnicích, kvůli řídkému rozmístění BTS, je úspěšnost lokace průměrně jeden kilometr. Parametry zaměření bohatě stačí k lokalizaci, zda vězeň dochází do práce, či kde se právě vyskytuje.

Systém je určen pouze pro vězně spolehlivé s dobrým chováním, proto se nemusí ve Finsku obávat masových vrahů pobíhajících po dětských hřištích s Nokií v ruce.

Hlavně aby ušetřila

Vězeňská služba si slibuje od systému lokace podle mobilního telefonu, znatelné úspory financí a pracovní síly.

Diskuze (1) Další článek: Mobilní telefony a čísla: má Nokia důvod k radosti?

Témata článku: Ostatní, Mobil

Určitě si přečtěte