Mobil je účinnější než rouška. 7 tipů, jak se díky mobilu vyhnout kontaktu s lidmi

Mobily a aplikace nám pomohou i s karanténou. Jednak se díky nim vyhneme přímému lidskému kontaktu, ale také nám zpříjemní a zkvalitní čas v izolaci.

1.  Videohovory

Na prvním místě jsou videohovory a statistiky už potvrzují, že je lidé začali zásadně více používat – konkrétně Italové 10× více než před pandemií. Do značné míry nahradí osobní setkání, které je v současnosti potenciálně nebezpečné.

Používáte WhatsApp, Messenger, nebo další služby, přes které si obvykle spíše píšeme? Když otevřete konverzaci s konkrétním člověkem (nebo skupinu), mrkněte do horní lišty, stačí stisknout kamerku a počkat, až druhá strana hovor přijme.

Volat si můžete třeba i s babičkou, která nemá smartphone, ale má starší počítač s webkamerou. Skvělý je na to Skype, který umožňuje uspořádat telekonference i ve více lidech bez registrace a bez instalace čehokoliv. Stačí webový prohlížeč. Podrobněji zde:

2.  Nákup a jídlo až do domu

Na významu nabývají služby, které vám nakoupí věci běžné denní spotřeby, aniž byste museli vstát z gauče.

Zavedení specialisté jsou na to Rohlik.cz a iTesco.cz. Problém je s tím, že jejich služby nejsou dostupné po celé republice. A také teď mohou být přetížení, takže je otázka, jak pořídíte…

Sortiment trvanlivých potravin nedávno zavedla Alza.cz, a ta má distribuční síť hodně robustní. Pro změnu tam ale nekoupíte čerstvé pečivo nebo ovoce. Že se Alza snaží, dokazuje i v pátek odpoledne rozeslaná tisková zpráva – u zeleného mužíka vyzvednete a reklamujete zboží bez s obsluhou:

Další kategorií služeb je rozvoz hotových jídel z restaurací: DameJidlo.cz, Wolt, Uber Eats posílal v týdnu tiskovou zprávu, že rozváží jídlo zdarma, Bageterie Boulevard také vymýšlí, jak pomoct, a těch služeb jistě bude víc. Podobnými způsoby se dá vyřešit i zboží z drogerie a mnohé další.

3.  Palivo bez kontaktu s obsluhou čerpací stanice

Pokud je mi známo, tohle umí jen Benzina a Shell, ale třeba se pletu a budu rád, pokud mě doplníte v diskuzi. Já používám dlouhodobě aplikaci od Benziny, tam si vložíte údaje k platební kartě, pak přijedete ke stojanu, natankujete, mobil namíříte na QR kód, potvrdíte platbu a zase jedete pryč. Pohodlnější a rychlejší to je za jakýchkoliv okolností, teď se hodí, že z postupu odpadla návštěva budovy a kontakt s obsluhou.

Shell funguje přes aplikaci Masterpass, také tam se skenují QR kódy, pro změnu před tankovánním. Detailní návody:

4.  Čtení

Pro knihu si teď do knihovny jen tak nezajdete, ale internetové půjčovny eBooků a audioknih jedou stále naplno. Těch placených knihoven je celá řada, ale vyzkoušet můžete i portál DatabázeKnih.cz, který nabízí elektronické knihy úplně zadarmo. Další podobný je Databook.cz a elektronické knihy zdarma má třeba i Městská knihovna v Praze.

A pokud jste líní číst, tak jsou tu audioknihy, tedy knihy, které za vás už někdo přečetl, vy si je pouze šoupnete do sluchátek. Doporučit lze Audioteka.cz a Audiolibrix.cz.

5.  Video

Kapitola sama pro sebe. IP televizi, kterou si můžete pustit i v mobilu nabízí dneska kde kdo. Mobilní operátoři, internetoví operátoři, pak je tu Netflix, HBO a halda dalších platforem. Jen si vybrat, co vás zajímá…

Pak je tu také PornHub, který dal celému světu měsíční prémiové členství zdarma. A aby to nebyla jen prvoplánová reklama, z firmy k potřebným putovaly také finanční prostředky.

6.  Bezkontaktní platby Google Pay, Apple Pay

Hlavní smysl je v tom, vyřadit ze hry hotové peníze. Kartu, hodinky, ani mobil nedáte z ruky, nepřijímáte zpátky drobné. Oproti klasické kreditní kartě však při platbě hodinkami či mobilem získáte tu výhodu, že nemusíte zadávat PIN na terminálu, kterého se dotýkají stovky lidí denně.

Jak na věc rekapituluje náš starší článek:

A na závěr pár tipů od čtenářů z Facebooku MobilMania.cz. Nejvíce se nám líbí www.superoperator.cz, což je služba, která vám umyje auto, aniž byste z něj museli vystoupit. Firma operuje na 122 místech po celé ČR, takže je šance, že nějakou budete mít poblíž.

Výzva

A závěrem jednoduchá výzva. Přizpůsobit se současné situaci zkouší kde kdo, kde která firma a služba, takže budeme rádi za další tipy. Diskuze pod článkem je vám k dispozici.

Koronavirus online

[html: ]

Diskuze (9) Další článek: Čistit mobil bychom měli i několikrát denně, pozor ale na nevhodné přípravky

Témata článku: Video, Mobilní aplikace, Aplikace, Koronavirus, Týden mobilně, WhatsApp, Služba, Google Pay, Netflix, Messenger, Tipy a triky, Apple Pay, Jak..., PornHub, Skype, Rouška, Tip, Česká republika, MOBI, Praha, Shell, Kontakt, Jak, Benzina, MasterPass


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 122

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

RECENZE: Samsung Galaxy A51 – také letos bude tím nejprodávanějším „áčkem“

** Otestovali jsme již druhý model letošní řady Galaxy A ** Samsung se zaměřil na kvalitnější focení, které doplňuje špičkovými AMOLED displeji ** Galaxy A51 bude mainstream, cena však meziročně o něco narostla...

Martin Chroust | 31