Mobil místo peněženky: někde současnost, jinde budoucnost

Nosíte sebou hotovost, několik platebních karet, tlustou peněženku a mobil? Vězte, že někteří lidé mohou kromě mobilu všechno nechat doma - platit se totiž dá dnes už i „mobilem“.
Mobil místo peněženky: někde současnost, jinde budoucnost
Představte si, že přijdete do restaurace, v klidu povečeříte, popovídáte si se svou přítelkyní a když dojde na placení, sáhnete po své peněžence a ona nikde. V ten okamžik si naprosto přesně vybavíte, že vaše peněženka zůstala v saku, které jste měli odpoledne na jednání, a které jste si svlékli, protože se na večer jaksi nehodilo. Nastane prostě jedna z těch typických trapných situací; tedy pokud nemáte svůj telefon a mobilní elektronickou peněženku SMART Money MasterCard Electronic.

Co to je SMART Money

SMART Money je název nové služby, kterou nabízí filipínský operátor SMART Communications pro své zákazníky využívající předplacených služeb, a za kterou na letošním kongresu v Cannes obdržel cenu za nejvíce inovativní bezdrátovou službu pro zákazníky. SMART Money je v podstatě obdoba platební karty MasterCard, kterou můžete jednoduše ovládat pomocí svého mobilního telefonu, a kterou můžete použít u více jak 25 tisíc obchodníků na Filipínách.

Jak to běží a leží

Nejprve musíte získat u SMART Communications speciální kartu SIM se SMART Money SIM Toolkit aplikací. Spolu se SIM kartou také obdržíte váš kód PIN, který budete používat pro vaše platby mobilním telefonem.

Další krok spočívá v „nabití“ vaší SMART karty. To se děje buď bankovním převodem, který můžete provést přímo z menu vašeho telefonu nebo složením vámi zvolené částky v hotovosti na jednom z pěti set „nabíjecích center“.

To jest vše. Od této chvíle můžete platit téměř všude a téměř vše přímo z vašeho mobilního telefonu. Obavy z malé podpory této služby mít skutečně nemusíte. Vaši SMART Money peněženku můžete na Filipínách použít na nákup potravin, oblečení, hudebních cédéček, lístků do kina či do divadla, placení v restauracích či fastfoodech nebo dokonce ve školních jídelnách. Kromě toho při každém použití vaší mobilní peněženky k placení či při jejím nabití získáváte bonus body, které pak u SMART Communications můžete proměnit v minuty volání či textovky zdarma.

Kdo to platí?

A jak to celé funguje z obchodního hlediska? Společnost SMART Communications spolupracuje s tamním renomovaným elektronickým bankovním domem 1st e-bank. Kromě toho celou tuto službu zastřešuje svým kapitálem několik velkých telekomunikačních společností a bankovních domů. Právě díky tomu lze SMART Money použít u všech obchodníků umožňujících nákup pomocí mezinárodní platební karty MasterCard, kteří díky těmto zárukám nemusí mít obavy o to, že když někomu tímto způsobem prodají své zboží, tak za něj nedostanou zaplaceno. Platba pro ně probíhá naprosto identicky jako platba běžnou kreditní kartou MasterCard.

Kde jsem to jen viděl?!

Zdá se vám tato služba nějaká povědomá? Pokud ano, tak máte jistě pravdu. V podstatě se celá tato služba dá velice dobře připodobnit k Paegas GSM banking a eBance (bývalé Expandia Bance). Tatáž technologie, tytéž možnosti, ale… Důvodů, proč se u nás tato služba neuchytila tak jako na Filipínách může být několik. Jedním z nich je nepochybně ne příliš dobře zvolená marketingová strategie jak na straně Radiomobilu, tak na straně eBanky a druhým důvodem může být obecně menší důvěryhodnost elektronických plateb v očích české veřejnosti. Naše republika asi nebyla na tuto službu ještě „zralá“. Snad za pár let. Do té doby můžeme Filipíncům jen závidět.
Diskuze (6) Další článek: Opravdové video se zvukem na mobilu už dnes!

Témata článku: Ostatní, MasterCard, Marketingová strategie, Mobil, M Pen, Současnost, Mobil m, Budoucnost


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62