Mobil na jedno použití vstupuje do Evropy

Jednorázový mobilní telefon koupíte již na konci tohoto roku i v Evropě. Jste zvědaví, jak může telefon bez klávesnice vytáčet čísla. Proč nemá ani displej?
Mobil na jedno použití vstupuje do Evropy

Zavolat a vyhodit

První funkční jednorázový telefon na světě pochází z Ameriky a funguje v sítích GSM, CDMA a TDMA. Jeho neobvyklý název zní Hop-on. První co vás na telefonu zarazí bude absence displeje a klávesnice. Ne, telefon není tak malý, aby se do něj konstruktérům nepodařilo umístit obě zařízení. Ale výrobce to vzhledem k hlavní funkci telefonu považoval za zbytečné. Rozměry telefonu jsou 10,5 x 57 x 10 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Více jak dvě tlačítka na telefonu nenajdete. V horní části je indikátor stavu baterie.

Přístroj tvoří jednolitý kus s dvěmi tlačítky na předním displeji. Tlačítka slouží pro ukončení hovoru a pro inicializaci hovoru samotného. Jak se z mobilem bez klávesnice pracuje? Po stisku tlačítka s logem zeleného sluchátka nadiktujeme telefonní číslo volané osoby operátorovi, který se nám ozve ve sluchátku, ten nás přepojí na žádané číslo. Pochopitelně nám bude k dispozici 24 hodin denně. Ale opět je tu zrada, telefon nemá reproduktor ani mikrofon. Musíme použít jednoduchou bondovku, která je naštěstí zahrnuta v balení. Kolik taková legrace stojí? V přepočtu na koruny asi rovnou tisícovku. Vezmeme-li v úvahu, že můžeme provolat 60 minut, na které je telefon přednabit, není pořizovací částka obzvlášť vysoká. Telefon nám vydrží nabitý po dva měsíce nebo až dvě hodiny hovoru.

Výrobce slibuje do budoucna širší nabídku přednabitého kreditu a hlavně možnost přijímat hovory.

Klepněte pro větší obrázek

Proč zvolit telefon na jedno použití

Říkáte si, proč kupovat nevábně vypadající telefon, který je použitelný pouze po dobu dvou měsíců? Proč si raději nepořídit předplacenou sadu, u které se rovněž nemusíme upsat operátorovi. V našich podmínkách bude samozřejmě rozumnější využít předchozí nabídku, ale například při cestě do Ameriky nebo kdekoliv jinde, kde používají jinou síť než GSM, bude rozumnější se ohlédnout po jednorázovém telefonu, než si pořídit drahou sadu.

Klepněte pro větší obrázek 
Využití plochy telefonu pro reklamní účely.

Firmy mohou částečně telefon dotovat a využít plochy telefonu k reklamním účelům. Pro ně to bude velmi výhodné, neboť telefon s jejich reklamou budou mít uživatelé u sebe po dobu až dvou měsíců. A na oplátku bude pro uživatele telefon za atraktivnější cenu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro členy ochránců přírody a fanatických recyklovatelů bude Hop-on jedinou variantou, protože se pravděpodobně jedná o nejšetrnější telefon na světe - díky jeho možné recyklaci. Ale všechno má i svůj rub, na druhou stranu bude "mrtvých" jednorázových telefonů více, než telefonů klasických, se kterými se jen tak nerozloučíme.

Jednorázový telefon Hop-On si razí cestu z Ameriky i na evropský trh, ale zatím si jej budete moci zakoupit pouze v Anglii nebo ve Španělsku. Chcete-li shlédnout krátké video s telefonem, přejděte zde.

Diskuze (20) Další článek: Plaťte mobilem: konečně praktický kryt

Témata článku: Ostatní, Mobil, Vstup, Použití

Určitě si přečtěte