Mobil na palubě málem složil letadlo

Jak se zdá, cestující vytrvale ignorují zákaz telefonování na palubě letadla. Další případ, kdy kvůli mobilu muselo letadlo nouzevě přistát, se stal ve Slovinsku.
Mobil na palubě málem složil letadlo
Slovinské letadlo muselo toto úterý nouzově přistát, když zvonící mobil poškodil elektronický systém a zapnul signalizaci požáru. Letadlo společnosti Adria Airways krátce pro odletu ze Sarajeva muselo přistát v Ljubljaně – zdálky to vypadlo tak trochu jako obrovský skok.

Jeden z cestující evidentně nerespektoval zákaz používání mobilů a dalších elektronických přístrojů na palubě letadla. Je to zvláštní, protože na vypnutí mobilů jste vždy před cestou upozorněni jak letuškou, tak různými obrázky škrtnutých mobilů všude v letadle. Příště abychom při letu trnuli strachy, aby některý z cestujících nezavinil vážnou nehodu. Navíc popisovaný případ není první – v září loňského roku se stalo něco podobného v Berlíně. Letadlo musel kvůli mobilem vyřazeným přístrojům nouzově přistát.

Přesto všechno se stále najdou lidé, kteří zákaz volání na palubě letadla nerespektují. Tito lehkomyslní cestující si však bohužel neuvědomují, že tak riskují nejen život svůj, ale také životy ostatních. Stejně tak se ignorují zákazy používání mobilů v bance nebo třeba na čerpací pumpě. V bance mohou mobily negativně ovlivňovat chod např. platebních terminálů, na pumpě údajně i způsobit výbuch podzemních nádrží.

Musím se ale přiznat, že sám na pumpě mobil nevypínám. Zatím se mi nic nestalo a nevím ani o případu, že by někdo mobilem způsobil výbuch. Nicméně co není, může být a já vlastně jednám stejně nezodpovědně, jako onen cestují na palubě letadla.

Mimochodem, když mobil dokáže svým vysíláním poškodit elektronické přístroje, popř. je na určitý čas znefunkčnit, těžko lze uvěřit, že podle současných studií nemají mobily vliv na lidský mozek.

Diskuze (8) Další článek: Navigace v mobilu: Benefon Esc!

Témata článku: Ostatní, Let, Zvonící mobil, Letadlo, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34