Mobil na palubě málem složil letadlo

Jak se zdá, cestující vytrvale ignorují zákaz telefonování na palubě letadla. Další případ, kdy kvůli mobilu muselo letadlo nouzevě přistát, se stal ve Slovinsku.
Mobil na palubě málem složil letadlo
Slovinské letadlo muselo toto úterý nouzově přistát, když zvonící mobil poškodil elektronický systém a zapnul signalizaci požáru. Letadlo společnosti Adria Airways krátce pro odletu ze Sarajeva muselo přistát v Ljubljaně – zdálky to vypadlo tak trochu jako obrovský skok.

Jeden z cestující evidentně nerespektoval zákaz používání mobilů a dalších elektronických přístrojů na palubě letadla. Je to zvláštní, protože na vypnutí mobilů jste vždy před cestou upozorněni jak letuškou, tak různými obrázky škrtnutých mobilů všude v letadle. Příště abychom při letu trnuli strachy, aby některý z cestujících nezavinil vážnou nehodu. Navíc popisovaný případ není první – v září loňského roku se stalo něco podobného v Berlíně. Letadlo musel kvůli mobilem vyřazeným přístrojům nouzově přistát.

Přesto všechno se stále najdou lidé, kteří zákaz volání na palubě letadla nerespektují. Tito lehkomyslní cestující si však bohužel neuvědomují, že tak riskují nejen život svůj, ale také životy ostatních. Stejně tak se ignorují zákazy používání mobilů v bance nebo třeba na čerpací pumpě. V bance mohou mobily negativně ovlivňovat chod např. platebních terminálů, na pumpě údajně i způsobit výbuch podzemních nádrží.

Musím se ale přiznat, že sám na pumpě mobil nevypínám. Zatím se mi nic nestalo a nevím ani o případu, že by někdo mobilem způsobil výbuch. Nicméně co není, může být a já vlastně jednám stejně nezodpovědně, jako onen cestují na palubě letadla.

Mimochodem, když mobil dokáže svým vysíláním poškodit elektronické přístroje, popř. je na určitý čas znefunkčnit, těžko lze uvěřit, že podle současných studií nemají mobily vliv na lidský mozek.

Diskuze (8) Další článek: Navigace v mobilu: Benefon Esc!

Témata článku: Ostatní, Zvonící mobil, Mobil, Letadlo, Let

Určitě si přečtěte