Mobil není zabiják; alespoň prozatím

Alespoň to tvrdí americká studie skupiny pacientů s rakovinou mozku. Není totiž údajně žádná spojitost mezi rakovinou a používáním mobilních telefonů.
Mobil není zabiják; alespoň prozatím
Alespoň to tvrdí americká studie skupiny pacientů s rakovinou mozku. Není totiž údajně žádná spojitost mezi rakovinou a používáním mobilních telefonů.

Tato zatím poslední studie byla otištěna v americkém časopise Journal of the American Medical Association. Říká (resp. píše), že existuje jen velmi malé množství důkazů, které by mohly teorii škodlivosti mobilů potvrdit či vyvrátit a navíc se špatně zjišťují.

Výzkumy společnosti American Health Foundation ukazují pouze na malé množství rozdílů mezi pacienty, kteří používali mobilní telefon a zdravými lidmi – obě skupiny používaly mobil zhruba tři roky. Výzkumy byly prováděny na 469 pacientech s rakovinou mozku s věkem od 18 do 80 let a podobnou skupinou (se stejným věkovým zastoupením) 422 zdravých lidí. Každý z těchto lidí musel být zákazníkem některého z operátorů, aby splnil podmínku používání mobilu. Průměrně každý ze skupiny volal 2,5 hodiny měsíčně.

Z tohoto pokusu podle vědců vyplývá, že neexistuje spojitost mezi rakovinou a používáním mobilu. Prakticky tentýž závěr organizace WHO (World Health Organization) najdete v našem dřívějším článku, ve kterém jsme se otázkou škodlivost mobilů zabývali:

Možnost zdravotních účinků slabého vysokofrekvenčního záření je reálná, pokud je působení dlouhodobé. Tyto účinky jsou však velmi malé v porovnání s ostatními riziky, kterým se lidé vystavují ve svém každodenním životě.“

Nicméně, stále ještě nebylo řečeno poslední slovo, proto se výzkumem případné škodlivosti mobilů budou skupiny vědců zabývat i nadále.

Diskuze (3) Další článek: Boj s Oskarem aneb nikdo není dokonalý

Témata článku: Ostatní, Mobil, Zabiják

Určitě si přečtěte