Mobil Nokia 3310: zaslouží si být nejlepší?

Nokia 3310 si za půl roku získala srdce mnoha uživatelů. Existují ale také ti, kterým je tento mobil proti srsti. Náš čtenář a externí autor se pohybuje někde na pomezí. Chcete vědět, co se mu líbí a co mu vadí?
Mobil Nokia 3310: zaslouží si být nejlepší?
Když jsem poprvé spatřil novou Nokii 3310, docela jsem za výlohou prodejny žasnul. Není se co divit – v té době jsem vlastnil Ericsson GA 628 s „odcházející“ baterkou. Po pár měsících jsem se konečně rozhoupal a telefon si koupil. Několik prvních dnů jako každý nový majitel jakéhokoliv mobilu zkoušel všechny funkce a melodie, které má. Tehdy mi ani nevadilo, že nemá WAP; GA628 ho taky nemá.

Tip: Právě probíhá soutěž o Nokii 3310 v sadě Twist. Chcete ji vyhrát?

Pohled pod minisukni

Telefon je pěkně maličký (absence antény se na velikosti telefonu výrazně projevila) a lehký (váží 133 gramů), takže si jej můžete klidně dát do kapsičky u košile nebo do kapsy u kalhot. Při telefonování je však jeho (ne)velikost na škodu: když jsem telefonoval se 6210, mohl jsem si opřít ukazováček o zadní stěnu mobilu. Bohužel, u 3310 to nejde. Takže jsem si musel zvyknout na jiný „prstoklad“.

Ovládání má 3310 na jedničku. Ani jednou se mi nestalo, že by se telefon „zasekl“. Menu je relativně přehledné a procházení jím celkem rychlé. Jelikož má mobil plně grafický displej, můžete si u každé nabídky vychutnat kraťoučkou a nenásilnou animaci. Zklamán jsem však byl s pomalým načítáním paměti ze SIM po zapnutí telefonu.

Kvalita displeje je celkem slušná – když se však podíváte pozorněji (ale opravdu pozorněji), jsou zde vidět mřížky, ale u Nokie 6210 je tento neduh patrný podstatně víc. Kvalitu a osvětlení displeje jsem už viděl lepší, ale i tato je celkem ucházející – displej se mi celkově zdá dobrý. Je škoda, že osvícení displeje je klasické, tedy zelené. Nebyla by špatná možnost měnit jeho barvu, podobně jako u Panasonicu GD93.

Ještě před vypuštěním Nokia 3310 na trh se na Internetu spekulovalo, zda svou výdrží přebije nekorunovaného krále 5110. 3310 nezklamala: mobil mi vydrží asi 5 dní se třemi hodinami hovoru a občasným hraním her – a právě hry patří mezi největší „požírače“ kapacity baterie.

Poznámka: Když už jsme u té kapacity baterie: nedávno jsme psali o možných problémech, které Nokia 3310 může mít. Určitě stojí za to, když se seznámíte s názory čtenářů.

Zahrajte si na klavír

Telefon má celkem 35 vyzváněcích melodií a 7 volných pozic k vytvoření svých vlastních. Stejně jako ostatní Nokie i 3310 má možnost přijmout melodii jak z Internetu, tak z jiné Nokie. Měl bych ještě zmínit možnost namačkat si melodie na „klávesničce“ – tomu jsem se však nedonutil, protože těm písmenkám alá notičky příliš nerozumím. Proto jsem si chtěl vybrat z oněch standardně nabízených.

Když jsem si však seznam prošel, ihned jsem vyeliminoval první desítku. Nepatřím mezi lidi, kterým se líbí jako vyzváněcí tón „kuňkání žáby“ apod. Myslím, že zde se spíše hledělo na kvantitu, než kvalitu. Mně osobně by stačilo tak 15 melodií, které by za něco stály, a k tomu něco navíc – např. další pozice pro hlasové vytáčení.

S hlasem do seznamu

Právě hlasové vytáčení bylo to, co mi trochu pozvedlo pokleslou náladu – hned jsem se pustil do nahrávání. Vytáčení pomocí hlasového příkazu nebylo ze začátku moc úspěšné (účinnost byla kolem 30 %). Pak jsem však zkusil malý trik. Místo toho, abych měl telefon při nahrávání záznamů „u ucha“, namluvil jsem je „jako do vysílačky“ – tedy s mikrofonem ve vzdálenosti asi 20 cm od úst. Teď vytáčím hned na poprvé. Mým jediným problémem je, že si nikdy přesně nepamatuji, jak jsem hlasovou jmenovku nastavil. Hmm.

Když se však na hlasové vytáčení dívám s odstupem, je to spíše jen „frajeřinka“. Pokud si totiž změříte čas, který ztratíte „vyřknutím kouzelné formulky“, následném rozpoznávání a vytáčení (někdy telefon nepozná shodnou položku), tak zjistíte, že by možná bylo rychlejší navolit číslo přes telefonní seznam nebo rychlou volbu. Hlasové vytáčení se tak hodí spíše jen v autě než kdekoliv jinde.

Upomínky – nepodařený diář?

Upomínkami měla patrně 3310 dát lidem alespoň část z toho, co nabízejí dražší manažerské telefony. V tomto případě to však zřejmě byl krok vedle. Tímto nechci shazovat upomínky, to ne. Je to dobrá věc – s nimi opravdu na nic nezapomenete. Podle mého názoru je však škoda, že můžete naspat jen deset poznámek a šmytec. Dopředu si toho moc plánovat nemůžete! Já osobně bych byl spokojen s 25 volnými pozicemi; i Siemens C35i jich má 30. Menší nevýhodu bych viděl také v tom, že není možnost změnit upomínací vyzvánění.

Nejlepší jsou textovky

Ve všech propagačních materiálech (na Internetu jsem přečetl všechno, co se dalo) bylo vychvalováno psaní dlouhých textovek (lze použít až 459 znaků). Klávesy má 3310 nejen hezké, ale dobře plní svůj účel. Textovky se dají psát velmi rychle, a to i bez české T9, kterou česká Nokia slibuje skoro půl roku. Vadí mi ale dlouhá prodleva při snaze napsat další písmeno na stejné klávese.

Dalším plusem je možnost posílat obrázkové zprávy – ty však můžete zaslat jen na jinou Nokii, která je umí přijmout (8210, 8850, 3210, 6210). S obrázky se 3310 také moc nevytáhla – líbila se mi asi jen polovička; alespoň jich je více než u Nokie 3210. Proto jsem ocenil, že je obrázky možné přijímat z Internetu.

Nokia 3310 bohužel nemá paměť ani na telefonní čísla, ani na textovky. Jste tedy odkázáni jen a jen na kartu SIM. V dnešní době, kdy denně dostanu až 15 zpráv je však místo na kartě opravdu nedostačující, a to mám na SIM s 25 pozicemi (nedávno spustil Oskar svůj mobilní e-mail, volné místo mi bude opravdu chybět).

Jelikož jsem si při ovládání jiných telefonů zvykl na boční klávesy umožňující rychlejší pohyb v menu, bylo pro mě zklamáním, že je 3310 nemá (tyto klávesy nepoužívá pro pohyb v menu žádný mobil Nokia). Na tyto klávesy jsem si např. u Ericssonu A2618s docela rychle zvykl – je to asi jako kolečko u počítačových myší nebo NaviKey u Nokie 7110. Kdo ho používal, ví, jak je návykové.

Profily si můžete upravit

Docela užitečnou funkci jsem našel v profilech – odpadá namáhavé „předělávání“ telefonu před tím, než jdu do knihovny nebo do školy. Prostě si jen jednou navolím profil a ten pak velmi rychle aktivuji. Líbilo se mi i používání symbolů profilů (někým nazýváno jako spořič obrazovky) – i když se nejedná o nic jiného, než o zobrazení obrázků v době nečinnosti. Jde o velmi rychlý způsob výměny loga na displeji, nemusíte si neustále posílat nová.

Chat – hodí se to někomu?

Proč 3310 obsahuje Chat, to opravdu nechápu – určitě nejsem jediný, kdo raději svým kamarádům zavolá, než by se zabýval zdlouhavým psaním (navíc je to na předplacených kartách hodně drahé). Podle mého názoru by měl wapový prohlížeč nahradit (nejen) mnou nepoužívaný Chat.

Tip: Přečtěte si naše porovnání Nokie 3310 se Siemensem C35i!

Podtrženo a sečteno

Nokia 3310 je relativně dobrým telefonem pro mladé lidi – má hry, upomínky, nahrávat loga melodie, měnit kryty. Funkcemi neoplývá, ale cílové skupině uživatelů tohoto mobilu to nevadí. Já však od telefonu očekávám trošičku více, nejsem tedy typický uživatel. Mobilu chybí některé manažerské funkce a WAP, které mobily za stejnou cenu mají (jen se podívejte na Siemens C35i nebo Alcatel One Touch 501). Mobil navíc nemá vlastní paměť na telefonní čísla a textové zprávy. Pokud preferujete barvičky a loga na displeji, je Nokia 3310 tím správným řešením. Pokud chcete po mobilu hlavně funkce, hledejte jinde.
Diskuze (122) Další článek: Nové mobily EricsSony: Ericsson a Sony jdou do toho spolu

Témata článku: Nokia, Alcatel One Touch 501, Nokia 3310, Siemens C35i, Dlouhá prodleva, Názor čtenářů, Prstoklad, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21