Mobil od Microsoftu: stojí za dveřmi

Přestože Microsoft sliboval uvedení nového chytrého telefonu se svým systémem Stinger již na konec letošního roku, je stále ticho po pěšině. Dočkáme se jej v příštím roce, nebo budeme muset na telefony s obrovskými barevnými displeji zapomenout?
Mobil od Microsoftu: stojí za dveřmi

Barevná budoucnost

Klepněte pro větší obrázekNaštěstí nic není tak černé, jak to na první pohled vypadá. Microsoft má sice jisté problémy s portací svého operačního systému PocketPC pro kapesní mobilní zařízení, nicméně se po Internetu proslýchá, že první mobilní telefon se Stingerem bude představem již v první polovině příštího roku v jedné z anglicky mluvících evropských zemích.

První v řadě

Přestože nechce Microsoft přímo jmenovat onu vyvolenou zemi, dá se s velkou pravděpodobností usuzovat na Velkou Británii – a to hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je skutečnost, že v Evropě není příliš mnoho anglicky mluvících zemích. Druhým nepřehlédnutelným ukazatelem je právě Anglická společnost Sendo, která jako jediná již před časem oznámila podporu tohoto systému ve svém připravovaném telefonu s označením Z100.

Krátce po světové premiéře v Evropě mají být přístroje prodávány nejdříve v severní Americe a teprve poté se připravuje nástup na Asijské trhy.

Skrývá poklad?

STINGER bude velmi odlehčenou verzí operačního systému PocketPC, který můžete najít například v kapesním počítači Compaq iPaq. Software bude přizpůsoben přímo mobilnímu telefonu a kromě běžných nástrojů pro organizaci času bude přítomen i prohlížeč plnohodnotného webu včetně JavaScriptu nebo XML, zvládne však zobrazit i wapové stránky. STINGER bude vybaven 8 MB operační pamětí, více prý nebude potřebovat. Komunikace bude probíhat rychlostmi až 150 kb/s v mobilních sítích 2,5 generace (GPRS).

Microsoft se snaží dohonit náskok, který na něj má konkurenční sdružení Symbian, jejichž operační systém je již dokončen a můžeme jej najít již v současných mobilních telefonech - za všechny mohu jmenovat například Nokii 9210 a nově připravovanou Nokii 7650. Uvidíme tedy, jak tento vzájemný boj o pozici na trhu zůstane. Záležet však bude nejen na poptávce uživatelů, ale také na rozhodnutí jednotlivých výrobců pro jednu či druhou programovou platformu.

Témata článku: Microsoft, Microsoft

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mirek 27. 12. 2001 12:34:36

    Ok souhlas, že PDA si budou hodně kupovat technici, ale také manažeři...

  • good 20. 12. 2001 11:06:37

    Ano, vystihl jste to naprosto přesně: na Win CE (bohužel nemám k...

  • Mirek 20. 12. 2001 10:27:13

    Technická diskuse co je lepší a jak je CE nenažraný je sice fajn, ale...

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení