Mobil od Microsoftu: stojí za dveřmi

Přestože Microsoft sliboval uvedení nového chytrého telefonu se svým systémem Stinger již na konec letošního roku, je stále ticho po pěšině. Dočkáme se jej v příštím roce, nebo budeme muset na telefony s obrovskými barevnými displeji zapomenout?
Mobil od Microsoftu: stojí za dveřmi

Barevná budoucnost

Klepněte pro větší obrázekNaštěstí nic není tak černé, jak to na první pohled vypadá. Microsoft má sice jisté problémy s portací svého operačního systému PocketPC pro kapesní mobilní zařízení, nicméně se po Internetu proslýchá, že první mobilní telefon se Stingerem bude představem již v první polovině příštího roku v jedné z anglicky mluvících evropských zemích.

První v řadě

Přestože nechce Microsoft přímo jmenovat onu vyvolenou zemi, dá se s velkou pravděpodobností usuzovat na Velkou Británii – a to hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je skutečnost, že v Evropě není příliš mnoho anglicky mluvících zemích. Druhým nepřehlédnutelným ukazatelem je právě Anglická společnost Sendo, která jako jediná již před časem oznámila podporu tohoto systému ve svém připravovaném telefonu s označením Z100.

Krátce po světové premiéře v Evropě mají být přístroje prodávány nejdříve v severní Americe a teprve poté se připravuje nástup na Asijské trhy.

Skrývá poklad?

STINGER bude velmi odlehčenou verzí operačního systému PocketPC, který můžete najít například v kapesním počítači Compaq iPaq. Software bude přizpůsoben přímo mobilnímu telefonu a kromě běžných nástrojů pro organizaci času bude přítomen i prohlížeč plnohodnotného webu včetně JavaScriptu nebo XML, zvládne však zobrazit i wapové stránky. STINGER bude vybaven 8 MB operační pamětí, více prý nebude potřebovat. Komunikace bude probíhat rychlostmi až 150 kb/s v mobilních sítích 2,5 generace (GPRS).

Microsoft se snaží dohonit náskok, který na něj má konkurenční sdružení Symbian, jejichž operační systém je již dokončen a můžeme jej najít již v současných mobilních telefonech - za všechny mohu jmenovat například Nokii 9210 a nově připravovanou Nokii 7650. Uvidíme tedy, jak tento vzájemný boj o pozici na trhu zůstane. Záležet však bude nejen na poptávce uživatelů, ale také na rozhodnutí jednotlivých výrobců pro jednu či druhou programovou platformu.

Diskuze (22) Další článek: Feministky bojují proti ženskému mobilu Samsung

Témata článku: Microsoft, Kapesní mobil, Mobil, Sto

Určitě si přečtěte