Mobil prostě musí slušet

Už dávno se mobily nekupují jen podle funkcí. Od té doby, co lze mobilem vyjádřit náladu či životní styl, se mobil musí také líbit. A co vy? Záleží vám na tom, aby mobil slušel?
Mobil prostě musí slušet
Ještě před pár lety byl mobil výsadou několika málo lidí – byl drahý, drahé byly také služby, které poskytovali naši mobilní operátoři. Konkurenční boj však zahnal ceny tak nízko, že dnes mají mobilní telefon více než čtyři miliony obyvatel ČR. Mobilní telefon se tak stal normální, běžnou součástí našich životů a co je hlavní, stal se součástí životního stylu, podobně jako auto, motocykl nebo drahé hodinky a šperky. Pro mnohé je mobil víc než jen malá krabička na telefonování – je to módní doplněk a podle toho se také k němu chovají a vybírají jej.

Mobil je jako tričko – musí zaujmout na první pohled

Pryč jsou doby, kdy byly mobily uniformní – šedé a nehezké. Celou mánii začala společnost Nokia, když začátkem roku 1998 uvedla na trh model 5110. S ním se spustila lavina vyměňování krytů, popř. celých housingů (přední i zadní kryt), nahrávání grafických log operátorů a vlastních zvonění a vůbec originálních personalizací mobilů. Mobily tak neslouží už jen na volání, stejně jako šaty nejsou určeny pouze zakrytí nahoty a ochraně před chladem. Jak šaty, tak mobil prostě chceme mít jiný než ostatní.

Jednou z možností, jak vyjádřit aktuální náladu, jak okouzlit partnerku nebo jak patřičně projevit svou dávku snobství, je tedy mobilní telefon. Skejťáci s volnými a děravými kalhoty si pořídí mobil pomalovaný pastelovými barvami, zatímco manažeři malý lehký mobil nejlépe s lesklou povrchovou úpravou. Právě zde je nutné respektovat určitá pravidla – zatímco student se klidně může chlubit stříbrnou Nokií 8850, obchodní zástupce si těžko může na jednání oranžový mobil se žlutými nálepkami.

Kašlete na funkce, hlavní je styl

Způsob výběru mobilu se tedy pomalu mění – zatímco dříve se hledělo víceméně jen na cenu a bylo jedno, co jste za peníze dostali (mobily byly drahé a moc jich nebylo), dnes si těžko koupíte mobil, který by se vám nelíbil. Hodně napřed je v této oblasti značka Nokia, zejména kvůli snadné výměně krytů u všech stylových mobilů (3210, 3310, 5110 a 8210) a také kvůli možnosti nahrát přes SMS vlastní zvonění či logo. U jiných značek (Siemens) k nahrání vlastních log a zvonění potřebujte kabel a u některých (např. Motorola nebo Ericsson) to nejde vůbec nebo jen s obtížemi.

A jak jste na tom vy, co do vlastní personalizace vzhledu mobilu? Máte raději křiklavé a pastelové barvy, decentní šedou nebo malé mobily s lesklou povrchovou úpravou? Je vzhled mobilu, popř. možnost měnit kryty pro vás důležitá? Nebo se spokojíte s tím, jaký mobil je, a zaměřujete se tedy hlavně na funkce? Nenechte si svůj názor pro sebe a napište jej do diskusního fóra.

Diskuze (38) Další článek: Patří mobily do rukou školáků?

Témata článku: Ostatní, Mobil

Určitě si přečtěte