Mobil v armádě - pohled za oponu

Nastoupení základní vojenské služby je pro každého velkou změnou a odloučením od rodiny a přátel. Chvíle odloučení tak dokáže zpříjemnit obyčejný mobilní telefon. Přečtěte si krutou pravdu o tom, jak je to s mobilem v armádě ve skutečnosti.
Mobil v armádě - pohled za oponu

Sám patřím k těm, kteří si základní vojenskou službou prošli a okusili tvrdost vojenských pryčen na vlastní záda. V tomto článku se dozvíte, že přítomnost mobilního telefonu na výcvikových a bojových základnách naší armády je velmi nežádoucí. Přečtete si také, jaký kuriózní důvod tohoto zákazu je vojákům základní služby uváděn a nakonec vám poradím několik tipů a postřehů, jak přítomnost mobilu utajit.

Zrychlený přesun prozrazen

Klepněte pro větší obrázekKdyž jsem rukoval k výcvikové základně, měl jsem s sebou i mobilní telefon, protože mne ani ve snu nenapadlo, že se jedná o jednu z mnoha zakázaných věcí. Přestože jsem byl ihned po vstupu do kasáren upozorněn, že zde mobily nemají co dělat, neuposlechl jsem a nechal si jej u sebe. A věřte mi, nebyl jsem ani zdaleka jediný. První problémy nastaly již po několika dnech, kdy nám byl velitelem roty sdělen "prý" skutečný důvod tohoto zákazu: mobilní telefony jsou v uzavřených vojenských objektech u vojáků základní služby i vojáků z povolání zakázány z důvodu ochrany utajovaných skutečností. Odpovědí na naše nechápavé pohledy nám bylo vysvětlení, že v případě napadení bychom mohli mobilním telefonem předávat zprávy nepříteli o přesunech naší jednotky.

Každý z nás musí uznat, že tento důvod vypadá na první pohled rozumně. Jenže skutečnost je úplně jiná - zatímco by toto opatření mělo platit pro všechny vojáky, vidíte kolem sebe vojáky z povolání vesele telefonovat ze svých soukromých telefonů. Napadá vás tedy jedna jediná vtíravá myšlenka - buď je naše armáda v tak špatném stavu, že již ani vojáci z povolání neplní rozkazy svých nadřízených nebo jsou důvody předkládané vojákům základní služby smyšlené? Kde je pravda zřejmě nikdo nikdy nezjistí, nicméně se zcela určitě v obou případech jedná o závažné porušení ustanovení základních vojenských řádů.

Do záchodu s ním

Klepněte pro větší obrázekNicméně se nikdo nemůže divit skutečnosti, že své mobilní telefony používají také záklaďáci - i když ve srovnání s vojáky z povolání v hodně omezené míře a především v tichosti a tajnosti. Přesto se připravte na skutečnost, že za dobu základní služby několikrát zažijete okamžik, kdy se vaši velitelé budou snažit vaše mobily objevit. Postihy za objevený mobil bývají poměrně vysoké a nezřídka vás může mobil dostat také do rukou vojenské policie. Je tedy důležité mít pro mobilní telefon připravenu dobrou skrýš - pamatuji si, že jsme před podobnými "šťárami" topili své mobilní mazlíčky zabalené do několika igelitových sáčků v záchodových nádržkách, menší přístroje našly své dočasné útočiště ve spodním prádle a jeden spolubojovník úspěšně celý rok skrýval svoji miniaturní Nokii v důmyslné kapsičce, kterou mu do baretu všila jeho maminka.

Poměrně dobře se mobilní telefony dají skrýt také v "pětadevítkách" (rozuměj: vojenský maskáčový oděv), které oplývají dostatečným množstvím kapes - mně osobně se osvědčila pravá zadní kapsa (původně určená pro dva ruční granáty), ve které jsem po celou vojnu přechovával svůj kapesní počítač Palm. Dá se všeobecně říci, že nejvhodnějším telefonem do vojenských podmínek jsou všechny "nerozbitné" typy mobilů, u kterých je poměrně velká šance přežití v mezních podmínkách (pro lepší představu toho, co musí mobil vydžet si prohlédněte ilustrační obrázky:-) - ovšem i běžné mobily mají při troše péče a vhodném uložení poměrně velkou šanci přestát ten dlouhý rok bez větší újmy.

Nepřítel kouká z vlastních řad

Klepněte pro větší obrázekNa váš mobil v armádě však čeká další poměrně velké nebezpečí, kterým jsou lidé jako vy - vojáci základní služby. Mobilní telefon se totiž může velmi rychle stát původcem šikany ze strany vojáků staršího nástupního termínu, kteří mohou vyžadovat jeho používání. Je proto dobré, když svůj mobil budete skrývat nejen před svými veliteli, ale také před svými spolubojovníky. Nevěřili byste, co dokáže udělat závist ze strany některého z kolegů. Velmi nepříjemná je také skutečnost, že se na útvarech poměrně hodně krade. Ztráty různých výstrojních součástek jsou více či méně na denním pořádku a mobily jsou vyhledávaným zbožím. Dají se totiž velmi dobře zpeněžit a takto získané prostředky lze úspěšně prolít hrdlem v nejbližší putice.

A jak jste na tom vy? Máte podobné zkušenosti nebo jste zažili něco úplně jiného? Podělte se o své zážitky v naší diskusi.

Diskuze (76) Další článek: Eurotel: mobily jsou opět levnější

Témata článku: Ostatní, ARM, AR, Zadní kapsa, Skutečný důvod, Závažné porušení, Pohled, Dlouhý rok, Výcvik, MOBI, OPO, Mobil


Určitě si přečtěte