Mobil Xplore M68 se systémem PalmOS: nový šafrán do zahrádky

Chytrých mobilních telefonů s operačním systémem PalmOS není na trhu příliš mnoho. Zatímco zřejmě neznámější Treo dnes již neexistující společnosti Handspring znají mnozí z vás, mobily Xplore společnosti GSPDA často nezahlédnete.
Mobil Xplore M68 se systémem PalmOS: nový šafrán do zahrádky

HongKongská společnost Group Sense PDA (GSPDA) není u nás příliš známá, přestože její chytré telefony se na některých evropských trzích již nějakou dobu prodávají. GSPDA je vlajkovou lodí mateřského koncernu Group Sense International a byla založena na podzim roku 2000 a soustředí se především na vývoj a výrobu chytrých mobilních telefonů, či přesněji kapesních počítačů s vestavěným datovým mobilním modulem. Ovšem rozdíl mezi těmito kategoriemi je v současné době natolik malý, že ve spoustě případů nelze obě od sebe dostatečně odlišit.

Tenkrát na východě

Svůj první chytrý mobil představila GSPDA v září roku 2001. Byl jím mobilní telefon postavený na bázi linuxového jádra a byl určen pouze pro čínský trh. Tento model s označením e938 podporoval mobilní datové přenosy a základní operační systém obsahoval javové aplikace pro hlasovou i datovou komunikaci včetně wapového a webového prohlížeče. Z dnešního pohledu se dá říci, že tento model e938 byl opravu velmi úspěšný - za čtvrtletí prodeje dosáhl GSPDA Xplore e938 třicetiprocentního tržního podílu.

Není se tedy čemu divit, že po tomto úspěchu následoval nový model poměrně záhy - již po půl roce GSPDA představuje nový chytrý mobilní telefon Xplore G18. Vývoj tohoto telefonu trval pouze neuvěřitelných osm měsíců a od svého předchůdce se odlišoval především použitým operačním systémem - javové běhové prostředí modelu e398 nahrazuje PalmOS ve verzi 4.1. Explore G18 byl poměrně malý telefon, který svým vzhledem připomíná přeci jenom více méně běžný kapesní počítač než mobilní telefon. Jeho rozměry byly 97 × 47 × 20 milimetrů, což rozhodně není mnoho. Aktivní barevný displej disponoval grafickým rozlišením 176 x 240 obrazových bodů (operační systém má k dispozici pouze běžných 160 × 160 bodů) a hmotnost celého přístroje byla necelých sto třicet gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xplore G18

G18 byl duální GSM mobilní telefon s podporou rychlých datových přenosů s využitím paketové technologie GPRS v konfiguraci 4 + 1 timeslot. Z dalších funkcí a vlastností vzpomeňme například integrovaný digifoťáček (maximální rozlišení snímků 352 x 288 bodů), li-ion akumulátor s kapacitou 900 mAh (cca. 100 hodin pohotovosti), procesor Motorola DragonBall@33 MHz, šestnáct megabajtů operační paměti (uživatelsky dostupných pouze třináct) a polyfonní vyzvánění. Model Explore G18 se prodával například v Itálii v přepočtu na koruny přibližně za dvacet tisíc a příliš velká poptávky po něm nebyla. Není se však čemu divit, za stejnou cenu mnoho uživatelů raději sáhlo po chytrém mobilu se Symbianem.

Další smartphony GSPDA přinášely spíše pouze drobné inovace namísto evoluce, kterou mnoho příznivců značky očekávalo. Model G88 jakožto nástupce gé patnáctky použil stejný procesor i stejnou verzi operačního systému. To vzhledem ke skutečnosti, že verze 4.1 byla morálně zastaralá již v době uvedení modelu G15 na trh. Rozrostla se pouze operační paměť na 32 megabajtů, displej podporoval 262 tisíc barevných odstínů a o pár gramů se snížila hmotnost celého přístroje. Zásadním vylepšením však byla pouze koncepce vysouvací klávesnice. Xplore G88 se prodával kromě Itálie také ve Francii za cenu pohybující se v přepočtu na hranici patnácti tisícovek korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xplore G88

Velká šance na úspěch

Zásadní a tolik očekávaná revoluce přišla v listopadu loňského roku v podobě modelu M28, který však byl určen pouze pro asijský trh. Operační systém povýšil na verzi 5.4, o jehož svižný chod se stará procesor ARM9 Omap společnosti Texas Instruments. Vnitřní paměť má kapacitu dvaatřicet megabajtů a všechny další parametry zůstávají stále stejné. Překvapením je ale cena - v přepočtu necelých deset tisíc korun vypadá dostatečně skvěle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xplore M28

Z modelu M28 vychází nejnovější mobil Xplore M68, který je svým vzhledem podobný spíše běžným telefonům klasické koncepce. Z předchozího modelu zůstává novince zachován aktivní dotykový displej se sníženou odrazivostí odlesků okolí i operační systém ve verzi 5.4 Garnet. Stále stejný procesor je taktován na frekvenci 200 MHz a aplikace mají k dispozici 64 megabajtů operační paměti. To na dnešní poměry není mnoho, naštěstí lze úložný prostor rozšířit prostřednictvím SD paměťových karet.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek
Novinka Xplore M68 se nabízí ve třech barvách

Vestavěný digitální foťáček dokáže snímat snímky v rozlišení 1,3 megapixelu, pro komunikaci s okolím lze použít jak infračervený port, tak i modernější Bluetooth rozhraní. Mobil je třípásmový a rychlé datové přenosy využívají GPRS třídy 10.

Mobilní telefon M68 bude oficiálně představen až počátkem příštího týdne na letošním 3GSM fóru ve francouzském přístavu Cannes. Cena prozatím nebyla stanovena - spekuluje se ale o částce 499 Euro, což je sice více než cena asijského modelu M28, ale na druhou stranu to není ani příliš.

Více informací na webu výrobce.

Diskuze (14) Další článek: Eurotel upozorňuje na výpadky CDMA

Témata článku: Systém, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39