Mobil zdraví opravdu neškodí!

Alespoň ne podle zatím dostupných průzkumů. Daleko horší je tzv. elektromagnetický smog, který vytváří ostatní přístroje, které nás obklopují.
Mobil zdraví opravdu neškodí!
Alespoň ne podle zatím dostupných průzkumů. Daleko horší je tzv. elektromagnetický smog, který vytváří ostatní přístroje, které nás obklopují.

Dle nedávno zveřejněného průzkumu, který provedla Danish Cancer Society (DCS) a International Epidemiology Institute (IEI) mezi 420095 dánskými uživateli mobilních telefonů, neexistuje žádná spojitost mezi rakovinou a používáním mobilních telefonů. Z výše uvedeného počtu obyvatel onemocnělo rakovinou „pouze“ 3391 účastníků výzkumu, což zhruba odpovídá průměrnému procentuálnímu zastoupení tohoto onemocnění mezi obyvateli Dánska. Přibližně 10 tisíc účastníků výzkumu pak používalo mobilní telefon více jak 10 let. Tato studie se soustředila pouze na zkoumání spojitosti mobilních telefonů a rakoviny a jak uvedl doktor Christopher Johansen, jeden z vedoucích výzkumného týmu, tak nezkoumala jakékoliv jiné negativní vlivy na lidský organizmus.

Rakovinu z mobilu nedostanete

Tento rozsáhlý výzkum tedy potvrzuje výsledky podobného výzkumu prováděného ve Spojených státech společností American Health Foundation, jehož závěrem taktéž bylo, že neexistuje spojitost mezi rakovinou a používáním mobilních telefonů. S poněkud opačným tvrzením však před časem přišel doktor Andreas Stang z univerzity v Essenu. Ten vychází z výsledků podstatně méně rozsáhlého výzkumu, kdy zjistil, že uživatelé mobilních telefonů jsou až třikrát více náchylní k rakovině oka než lidé, kteří ho nepoužívají.

V Anglii je stanovisko nejasné

Taktéž britská vláda se domnívá, že mobilní telefony nás nějakým způsobem negativně ovlivňují. Na základě studie, kterou si nechala na jaře loňského roku vypracovat, se rozhodla ke každému nově prodanému mobilnímu telefonu přidat letáček obsahující informaci o jeho možném negativním působení. Zároveň zde bude uvedeno doporučení pro rodiče, aby vysvětlili svým ratolestem, že by měly svůj telefon používat jen v nejnutnějších případech. Jejich mozek je totiž dosud ve vývinu a tudíž, pokud elektromagnetické záření skutečně nějakým způsobem škodí, tak by jim mohlo třeba narušit další vývoj mozkové tkáně.

Škodí nám elektromagnetický smog

Ano, to je ten problém – pokud elektromagnetické záření vůbec nějakým způsobem škodí. Pokud ne, tak se nemáme vcelku čeho obávat, pokud ano, jsou mobilní telefony pouze mizivým procentem jeho zdroje. Díky mohutnému technologickému rozvoji, již dlouhá léta žijeme v tzv. elektromagnetickém smogu. Radiové a televizní vysílače, satelitní vysílače, radiolokátory, ale i mikrovlnné trouby, počítačové monitory, či televizní obrazovky a stovky dalších vymožeností moderní techniky jsou totiž zdroji elektromagnetického záření, které nás obklopuje doslova na každém kroku. Kupříkladu takový letištní radiolokátor či televizní vysílač vysílá elektromagnetické záření o výkonu převyšujícím stonásobek vysílacího výkonu vašeho telefonu. Veškeré technologie bezdrátových datových přenosů včetně nově nastupující technologie Bluetooth jsou taktéž založeny na mikrovlnných spojích.

Pokud tedy mikrovlnné elektromagnetické záření způsobuje rakovinu či nějak jinak negativně působí na náš organismus, tak tím, že přestaneme používat své mobilní telefony, tomuto negativnímu účinku pravděpodobně vůbec nezabráníme.

Diskuze (5) Další článek: ALB akumulátory usnadní bezdrátový život

Témata článku: Ostatní, Zdraví, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21