Mobile Basic - programujeme na mobilu

Někdo z vás si určitě pamatuje éru osmibitových počítačů a hlavně jejich primární programovací jazyk – Basic. Tento programovací jazyk se nyní vrací, a to na displejích mobilních telefonů.
Mobile Basic - programujeme na mobilu

Klepněte pro větší obrázekProgramovací jazyk Basic známý z doby osmibitových počítačů sice nevynikal rychlostí, ale zato byl jednoduchý a předností byla i logika programování. Říkalo se, že každý, kdo ovládá základní anglické výrazy a má alespoň trochu logické myšlení, je schopen v tomto jazyce programovat. O několik let později se Basic vrací, a to na displejích mobilních telefonů díky společnosti Visualisation Systems.

Programátorem snadno a rychle

Nároky Mobile Basicu jsou velice nízké, jedná se o aplikaci v Javě, kterou lze spustit téměř na všech telefonech s podporou MIDP 1.0. Okamžitě po spuštění se objeví známé READY a pak už si můžete zkusit napsat svůj první program.

Abyste nemuseli vypisovat příkazy na klávesnici telefonu, najdete v menu seznam všech nejpoužívanějších příkazů Basicu. Na další příkazy už musíte použít klávesnici, píše se stejným způsobem, jakým se běžně píší zprávy, ale bez použití T9. Znak, který bude „otištěn“ do řádku, se ukazuje v horní části displeje v jakémsi praktickém seznamu. Několik funkčních kláves (např. Space, Delete, Backspace) bylo ukryto pod klávesu 0. V neregistrované verzi můžete vytvářet programy pouze do velikosti 1 kB, registrovaní uživatelé až do velikosti 16 kB. V neregistrované verzi není možné ukládat své programy na server autorů Mobile Basicu, ale lze je uchovat v paměti telefonu, což mnohým uživatelům postačí.

Počítač vám pomůže

Psát svůj vlastní program kdekoli na mobilu může být sice velice užitečné, ale nemusí to být vždy pohodlné. Proto je tu možnost psát program v rozhraní Mobil Basicu přímo na počítači. K tomu ovšem potřebujete mít nainstalovanou podporu Javy od firmy Sun Microsystems. Díky tomu funguje toto rozhraní na většině počítačů a systémů. Svůj program si můžete ihned spustit a nechat předvést, jak asi bude vypadat na displeji telefonu. Pro toto rozhraní platí stejné omezení pro neregistrované uživatele, jako již bylo popsáno výše. Registrovaní uživatelé mohou navíc své programy převést přímo na soubory JAD a JAR a vytvořit tak plnohodnotnou javovou aplikaci pro mobilní telefony.

Čtenáři, které Mobile Basic zaujal, si ho mohou stáhnout ze stránek www.mobilebasic.com. Naleznou zde jak javovou aplikaci pro telefon, tak výše popsané rozhraní pro počítač. Na této stránce si můžete Mobile Basic i zaregistrovat, cena registrace je 19,99 liber.

Program lze stáhnout i prostřednictvím wapu – stačí zadat do wapového prohlížeče stránku www.midlet.org/wap.

Diskuze (40) Další článek: Sony Ericsson: jsme zpět!

Témata článku: Software pro mobily, Program, Basic, Bas, Mobil, Stejné omezení, Sun Microsystems


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 78

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24