Mobile Basic - programujeme na mobilu

Někdo z vás si určitě pamatuje éru osmibitových počítačů a hlavně jejich primární programovací jazyk – Basic. Tento programovací jazyk se nyní vrací, a to na displejích mobilních telefonů.
Mobile Basic - programujeme na mobilu

Klepněte pro větší obrázekProgramovací jazyk Basic známý z doby osmibitových počítačů sice nevynikal rychlostí, ale zato byl jednoduchý a předností byla i logika programování. Říkalo se, že každý, kdo ovládá základní anglické výrazy a má alespoň trochu logické myšlení, je schopen v tomto jazyce programovat. O několik let později se Basic vrací, a to na displejích mobilních telefonů díky společnosti Visualisation Systems.

Programátorem snadno a rychle

Nároky Mobile Basicu jsou velice nízké, jedná se o aplikaci v Javě, kterou lze spustit téměř na všech telefonech s podporou MIDP 1.0. Okamžitě po spuštění se objeví známé READY a pak už si můžete zkusit napsat svůj první program.

Abyste nemuseli vypisovat příkazy na klávesnici telefonu, najdete v menu seznam všech nejpoužívanějších příkazů Basicu. Na další příkazy už musíte použít klávesnici, píše se stejným způsobem, jakým se běžně píší zprávy, ale bez použití T9. Znak, který bude „otištěn“ do řádku, se ukazuje v horní části displeje v jakémsi praktickém seznamu. Několik funkčních kláves (např. Space, Delete, Backspace) bylo ukryto pod klávesu 0. V neregistrované verzi můžete vytvářet programy pouze do velikosti 1 kB, registrovaní uživatelé až do velikosti 16 kB. V neregistrované verzi není možné ukládat své programy na server autorů Mobile Basicu, ale lze je uchovat v paměti telefonu, což mnohým uživatelům postačí.

Počítač vám pomůže

Psát svůj vlastní program kdekoli na mobilu může být sice velice užitečné, ale nemusí to být vždy pohodlné. Proto je tu možnost psát program v rozhraní Mobil Basicu přímo na počítači. K tomu ovšem potřebujete mít nainstalovanou podporu Javy od firmy Sun Microsystems. Díky tomu funguje toto rozhraní na většině počítačů a systémů. Svůj program si můžete ihned spustit a nechat předvést, jak asi bude vypadat na displeji telefonu. Pro toto rozhraní platí stejné omezení pro neregistrované uživatele, jako již bylo popsáno výše. Registrovaní uživatelé mohou navíc své programy převést přímo na soubory JAD a JAR a vytvořit tak plnohodnotnou javovou aplikaci pro mobilní telefony.

Čtenáři, které Mobile Basic zaujal, si ho mohou stáhnout ze stránek www.mobilebasic.com. Naleznou zde jak javovou aplikaci pro telefon, tak výše popsané rozhraní pro počítač. Na této stránce si můžete Mobile Basic i zaregistrovat, cena registrace je 19,99 liber.

Program lze stáhnout i prostřednictvím wapu – stačí zadat do wapového prohlížeče stránku www.midlet.org/wap.

Diskuze (40) Další článek: Sony Ericsson: jsme zpět!

Témata článku: Software pro mobily, Bas, Basic, Sun Microsystems, Mobil, Program, Stejné omezení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34