Mobile Explorer: e-mail si přečtete klidně i v letadle

Představte si: máte jen mobil a potřebujete si nutně přečíst poštu nebo poslat zprávu šéfovi. S Mobile Internet Explorerem není nic jednoduššího, než zvolit patřičnou položku v menu...
Mobile Explorer: e-mail si přečtete klidně i v letadle
V nedávné době přibyl do rodiny menších sourozenců Microsoft Exploreru také ten nejmenší – Microsoft Mobile Explorer (dále MME), který je určen pro mobilní telefony. MME je velice kontroverzním produktem, který na jedné straně umožňuje prohlížet v mobilu klasické webové stránky a pracovat s e-mailem, na straně druhé však trpí dětskými chorobami (doufejme, že jen prozatím).

V současné době se na našem trhu prodávají tři telefony s integrovaným MME – jsou to Sony CMD-J5, Sony CMD-Z5 a Benefon Q. Testovali jsme možnosti tohoto prohlížeče na druhém z nich – Sony Z5.

Poznámka: je možné, že na jednotlivých telefonech se vlastnosti MME mírně liší. Námi testovaný prohlížeč byl ve verzi 036.

Prohlížeč WAPu – nic nového

Jako wapový prohlížeč nenabízí MME žádné zvláštní funkce. Lze s ním celkem bez problémů prohlížet všechny stránky odpovídající standardu WML, a to jakkoliv dlouhé a včetně obrázků. Dále máte k dispozici záložky, do kterých můžete přidávat nové záznamy buď offline, nebo do nich můžete vložit právě prohlíženou stránku, tedy pokud jste online. To je právě ten problém, jinak by to totiž ani nešlo. MME neumí prohlížet WAPové stránky offline (tedy alespoň u Sony Z5). Pokud tedy patříte k těm uživatelům WAPu, kteří se připojí na stránku se zpravodajstvím, pak se odpojí a v klidu si jej přečtou, pak máte smůlu.

Opravdový Internet v mobilu

To by snad ani nebyl ten správný Explorer, kdyby neuměl prohlížet internetové stránky.. MME vám zobrazí všechny webové stránky odpovídající standardu HTML 3.2 nebo nižšímu. V praxi tedy umožňuje práci s tabulkami, formuláři, odstavci, různými druhy a velikostmi písma, cookies (!) a obrázky ve formátu JPEG a GIF.

Možná si říkáte, že je to naprosto skvělá vlastnost a že kvůli tomu telefon s MME prostě musíte mít. Zdání ale mnohdy klame. MME vám sice opravdu zobrazí jakoukoliv HTML stránku (do verze 3.2), ale na displeji, který například „zetpětka“ nemá nejmenší (96×70 bodů), si moc nepočtete. Jedná se spíše o nouzový přístup k Internetu a pouze ke stránkám, které obsahují hlavně jen text (těch skutečně není mnoho).

Při stahování webové stránky vám telefon v levém dolním rohu píše, co se právě děje a také kolik kB se mu již podařilo stáhnout, ostatní volby jsou identické s těmi, které MME nabízí u prohlížení wapových stránek. Je tu ale jedna důležitá odlišnost od prohlížení WAPu – při prohlížení HTML stránek je hovor tarifikován jako běžný datový hovor. V praxi to tedy znamená, že jednak tuto funkci nemohou využívat uživatelé předplacené služby Eurotel Go a jednak, že takovéto prohlížení stránek vás přijde zpravidla o něco dráž než WAP.

Jak rozlišit WAP od http?

Možná vás napadlo, že přece není možné se připojovat s jedním a tím samým nastavením na WAP i přímo na Internet. Máte pravdu. MME (alespoň u SONY Z5) nabízí šest různých uživatelsky definovatelných profilů pro připojení. U každého z nich pak máte možnost zvolit si jeho jméno, domovskou stránku, typ serveru (WAP nebo HTML) a poskytovatele. Pokud si zvolíte za typ serveru WAP, pak zbývá už jen nastavit GW server a GW port (zpravidla 9201). Jestliže si zvolíte HTML server, pak ještě musíte nastavit parametry proxy serveru, DNS server a zapnout či vypnout příjem cookies. Díky velkému počtu profilů pro připojení máte prakticky možnost nastavit parametry pro HTML i WAP přístup u všech tří operátorů.

Pište si e-maily z lavice

Nyní se dostáváme k obrovské zbrani a zároveň slabině, kterou MME skrývá – e-mail. Díky MME máte k dispozici POP3 a SMTP protokol přímo v mobilu. V tomto případě však máte na výběr pouze z jedné emailové adresy, což je ovšem velká škoda. Právě zde bych uvítal možnost přístupu alespoň ke třem adresám, bylo by to daleko užitečnější než šest uživatelských profilů pro připojení k WAPu a Internetu. Stejně jako u přístupu k Internetu, se i spojení s vaší e-mailovou schránkou tarifikuje jako běžný datový hovor.

Čtení emailů probíhá tak, že si zvolíte v menu telefonu E-mail/Číst a telefon se ihned začne připojovat k vašemu internetovému poskytovateli. MME nejprve stáhne hlavičky všech došlých e-mailů a když kliknete na hlavičku vybraného e-mailu, začne stahovat celý jeho text. Označení celý však není ve skutečnosti zrovna přesné, telefon je totiž schopný zobrazit pouze prvních 7 kB daného e-mailu. Až do teď by to byla naprosto dokonalá funkce, kdyby ovšem šel onen došlý e-mail číst offline. Bohužel tomu tak není, takže stejně jako u WML a HTML stránek jsme odkázání pouze na čtení online (neboli, platíte stále poplatky za připojení po celou dobu, co si e-mail pročítáte).

Posílání e-mailů je již uděláno téměř bezchybně. Vyberete si adresu příjemce, zadáte předmět vaší zprávy a pak už můžete začít psát. K dispozici máte až 800 znaků. Poté co napíšete i text e-mailu, stačí kliknout na tlačítko odeslat a během necelé půlminuty se objeví nápis: „Your E-mail has been sent.“ Ale i zde se vyskytuje menší problém – příjemci, který používá např. Microsoft Outlook se váš e-mail zobrazí ve stejně úzkém sloupečku v jakém jste ho viděli vy při jeho psaní na displeji telefonu. Nicméně tato chybička je již pouze estetická a na rozdíl od těch ostatních, které MME obsahuje, lze tuto chybu odpustit.

Dobrá věc, ale s porodními bolestmi

Osobně se domnívám, že i přes obrovský nedostatek jakým nepochybně nemožnost offline čtení wapových a internetových stránek, je MME výborná věc, a to hlavně pro možnost odeslání e-mailu pomocí SMTP protokolu. Můžete tak posílat a číst e-maily prakticky odkudkoliv, ať již z lesa nebo při cestě metrem.
Diskuze (5) Další článek: Konečně: Paegas spustí co nevidět EFR

Témata článku: Ostatní, E-mail, Sony CMD-Z5, Mobil, Let


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10