Mobile Office e938 – PDA v mobilu nebo mobil v PDA?

Mobile Office e938 je komunikátor založený na vlastním operačním systému. Dostojí svému jménu a stane se skutečnou „mobilní kanceláří“?
Mobile Office e938 – PDA v mobilu nebo mobil v PDA?

Komunikátor s odvážným názvem Mobile Office e938 (někde označován i jako i-phone e938) se chce ucházet o přízeň vytížených manažerů, kteří chtějí mít svou poštu, kalendář a další informace kdekoli při sobě. Podívejme se na tuto „mobilní kancelář“ trochu podrobněji; zjistíme, zdali si své odvážné jméno zaslouží.

Maminka a tatínek

Tvůrcem e938 je pro našince neznámá společnost GST (Group Sense Technology), resp. její divize GSL (Group Sense Limited), která je světovým výrobcem kapesních diářů a překladátorů. Do vínku přispěla i společnost Wavecom svým modulem pro hlasovou a datovou komunikaci. 

Přístroj nevypadá nijak špatně, i když rozměry 135 x 75 x 20.9 milimetrů nejsou oslnivé; váha je klasických „kapesákových“ 170 gramů. Přední masce přístroje dominuje dotykový displej s rozlišením 240 ´ 160 pixelů a podporou šestnácti odstínů šedi. Pod ním se nachází čtyři tlačítka pro přímé spuštění PIM aplikací, ty doplňuje boční kolečko ne nepodobné Jog Dialu od Sony. Výborný ovládací prvek, který citelně chybí na mnoha kapesních počítačích. Zadávání informací včetně psaní textových zpráv probíhá rozpoznáváním ručně psaných znaků na displeji přístroje. Komunikační možnosti přístroje dokazuje malý špalíček antény.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Většina dnešních komunikátorů pracuje na základě kapesního počítače se zavedeným operačním systémem (Symbian, Palm či Pocket PC). Mobile Office e938 však využívá svého vlastního operačního systému. Přístroj se objevil i na letošním CeBITu a podle krátkých zkušeností nejde o nijak špatnou platformu. OS obsahuje základní PIM (kalendář, kontakty, poštovní klient, To Do list, poznámkový blok) i rozšířené aplikace, lze doplnit i další programy. Samozřejmostí je synchronizace se stolním počítačem. Výhodou této platformy je její nenáročnost. Akumulátor o kapacitě 850mAh má dle slov výrobce udržet v pohotovosti funkce kapesního počítače více jak patnáct dnů, při aktivovaném komunikačním modulu je však výdrž nižší, necelých sto hodin - i to je však slušný výsledek ve srovnání s dnešními komunikátory na jiných platformách.

Komunikace je základ!

Komunikace se světem je základním předpokladem „mobilní kanceláře“. Komunikační modul pracuje v obou GSM pásmech, dostupné informace se však rozchází v otázce podpory GPRS. Přístroj bude s největší pravděpodobností dostupný ve dvou variantách: s podporou a bez podpory paketového přenosu dat. Levnější verze, dovolím si tvrdit, je víceméně zbytečná, přístroj umí totiž dále jen „prostá“ data o rychlosti 14,4kb/s. Jako mobilní telefon však e938 nezklame. Samozřejmostí je WAP browser ve verzi 1,2 (vylepšená ochrana přenosu důležitých osobních informací), WAPování na tak velkém displeji je opravdu parádička. Přístroj má samozřejmě vibrační vyzvánění a infračervený port pro komunikaci s okolním světem, nepřekvapí ani podpora vyzváněcích profilů a řazení čísel do skupin.

Skutečná mobilní kancelář?

Mobilní kancelář si jistě žádá víc, než nabízí e938. Přístroj je již v prodeji v Číně a Singapuru za cenu od 450 amerických dolarů, tedy necelých šestnáct tisíc korun českých, což není mnoho. Mobilní telefon s datovými přenosy spolu s kvalitním kapesním počítačem vyjde i na dvojnásobek. Rozhodování vám však ulehčí informace, že se e938 s největší pravděpodobností v naší zemi legální cestou neobjeví.


 

Diskuze (1) Další článek: Nové tarify Oskara: spočítali jsme, jestli se vám vyplatí

Témata článku: Mobil, PDA

Určitě si přečtěte