MobilEdit: správa mobilních zařízení v počítači

Aplikace MobilEdit! pro správu telefonů existuje už 12 let. Jak si poradila se smartphonovou revolucí a co nabídne v době cloudových služeb?

PC aplikace pro správu mobilního obsahu jsou s námi již od dob „hloupých mobilů“. Pokud vynecháme specifické aplikace výrobců (např. Sony PC Companion nebo Samsung Kies), můžete se spolehnout na řadu univerzálních nástrojů. Do dnešní doby se „dochovaly“ dvě nejznámější aplikace, které fungují již řadu let. Na mysli máme MyPhoneExplorer a český MobilEdit!, na který se v dnešním článku zaměříme. Aplikaci jsme na MobilManii testovali již před jednácti lety – tehdy ještě se stařičkým Ericssonem T39m a Sony Ericssonem T610. 

Připojí se k mobilu, čtečce i cloudu

Aplikace MobilEdit! 7.7 nabídne po spuštění přehledné uživatelské rozhraní. Prvním oknem, které na vás vyskočí je informace o registraci zařízení. Plnohodnotná aplikace je placená, takže se zde nic výrazného za 11 let nezměnilo, ovšem je možné používat i omezenou Basic Lite verzi. Ta však umožňuje použe čtení záznamů z telefonu, nikoliv jejích úpravu. Bavíme se o základní verzi aplikace, u které platíte za počet připojených zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První spuštění aplikace a výzva k registraci

Nákup registrace jednoho zařízení (vázané na IMEI) stojí 265 Kč bez DPH, přičemž jsou k dispozici různé další verze vázané na větší počet připojitelných telefonů. Samotná Lite verze dále umožňuje provádět zálohy, ovšem pro obnovení je třeba mít plnou verzi. Při odeslání SMS přidává na konec krátký reklamní text a jste omezeni i v počtu hovorů a stažení souborů v rámci jedné relace spuštěné aplikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nákup licence je možný přímo z aplikace, takto vypadá základní rozhraní s dlaždicemi

Prvním krokem je připojení zařízení, které neproběhne automaticky, musíte k tomu využít průvodce připojením. Mimo mobilního zařízení se můžete napojit i na cloudové úložiště, načíst datový soubor vytvořený mobilní aplikací případně načíst čtečku SIM karet. Následně vybíráte druh spojení, tedy kabelem, přes Wi-Fi, Bluetooth nebo infraport.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace MobilEdit Connector, která je potřeba ke spojení Android smartphonu s PC přes kabel či Wi-Fi

Při připojení chytrého telefonu (Android, iOS) je třeba z aplikačního obchodu stáhnout aplikaci MobilEdit Connector. Tu lze použít pro bezdrátové spojení telefon, případně u Androidu ke spojení kabelem, musíte však mít aktivovaný režim USB ladění. Jakmile při připojení potvrdíte RSA na Androidu a dojde k instalaci ovladačů, můžete se pustit do zkoumání možností.

Dlaždice i pro Android

Hlavní obrazovka aplikace je strukturovaná do dlaždic. Vidíte zde také základní informace o telefonu včetně stavu úložišť, signálu, baterie, čas, datum, verzi systému a IMEI. V adresáři si můžete načíst telefonní kontakty ze všech účtů v telefonu připojených a optimalizovat je v nástroji Contacts Optimizer. Vhodné je to zejména tehdy, máte-li velké množství duplicitních kontaktů, které se vám časem „rozkopírovaly“ na velké množství webových účtů. Při řešení duplicit ale vidíme nelogické chování, červeně označené kontakty budou vymazány, přičemž je většina z nich po najetí zaškrtnuta. Logika velí, že to co je zaškrtnuté tak v telefonu zůstane, ovšem pokud si nepřečtete nápovědu, tak vymažete většinu svých kontaktů. Před úpravami je sice vytvořena záloha, u verzi Lite s ní ale moc nepochodíte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam a modul na úpravu duplikátů kontaktů

V aplikaci si můžete zobrazit poslední protokoly volání, přičemž čísla lze z aplikace přímo vytáčet. Nevoláte ale přes počítač, jak by se mohlo zdát, ale hovor se začne vytáčet klasicky na mobilu. Smysl na druhou stranu vidíme v psaní textových zpráv, byť v Lite verzi se na konec přidá ještě krátký reklamní text. Volby při psaní dávají nostalgicky vzpomenout na doby, kdySmsZpravyVypadalyTakto, po napsání tedy můžete odstranit mezery nebo je naopak přidat, pokud vám ještě v dnešní době přijde takto „zašifrovaná“ zpráva. Přeci jenom psaní na rozměrné klávesnici na počítači se leckdy titěrné softwarové QWERTY nevyrovná. Z aplikace můžete vytvářet i přežitek dnešní doby - MMS zprávy. Při zobrazení doručených textovek jsme ale na Androidu nepochodili, stejné problémy má dle nápovědy i připojení iPhone s iOS 5.1 a vyšším.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Protokoly volání, psaní textové zprávy a správa souborů

Vcelku přehledně se jeví správce souborů, k SD kartě se musíte „doklikat“ přes storage/extSdCard, protože ji v základní nabídce úložišť nenajdete. Na vykopírování jednoho určitého souboru je aplikace postačující, pokud však chcete hromadně kopírovat soubory, je lepší použit standardní kopírování přes Windows. Mezi soubory si můžete samostatně zobrazit i mediální soubory, buď základní nebo vámi nakopírované. Předposlední položkou je zobrazení kalendáře se schůzkami v několika náhledech. Přidávat do něj můžete i nové události, ty se vám však u Lite verze neuloží. Poslední dlaždicí jsou pak informace o SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Načtení kalendáře v Lite verzi a tvorba nové události. K jejímu uložení ale dojde až v plné verzi programu

Modul PhoneCopier slouží k záloze vybraných dat, z aplikace můžete odeslat data i na připojené cloudové úložiště. Obě funkce opět u Lite verze nefungují. To stejné se týká i sdílení schránek (Ctrl+C) mezi telefonem a počítačem. Aplikace dále nabídne editační okna pro tvorbu vyzváněcích melodií a úpravu fotografií, mezi podporovanými formáty pro editaci videí chybí UHD videa natočená Galaxy Note 4, takže je funkce určena zřejmě jen pro videa s menším rozlišením. Vzato kolem a kolem, s Lite verzí mnoho parády neuděláte, takže vás první krůčky s aplikací, buď přesvědčí (a zaplatíte 265 Kč za registraci vašeho telefonu), nebo nepřesvědčí a odinstalujete ji.

U Lite verze bychom také měli drobnou výtku k množství chybových hlášek, za půl hodinu používání se jich zobrazilo zhruba 10. Navíc se zduplikovalo připojení k telefonu a aplikace chtěla znovu instalovat mobilní Connector. Nakonec nešla již vůbec ovládat, takže jsme ji museli na Windows 8 natvrdo vypnout a znovu zapnout.

Enterprise a Forensic

Mimo Lite verze, která nás příliš nepřesvědčila (bez zaplacení ji vlastně nemá smysl používat), je na výběr i verze Enterprise pro firmy (13 300 Kč), tedy pro hromadné připojení neomezeného počtu mobilních zařízení, bet nutnosti registrovat každé z nich zvlášť. Verze Enterprise zvládla načíst veškeré SPS zprávy z telefonu, navíc odstranila veškerá dřívější omezení, včetně možnosti provádění a obnovy záloh, případně vzdálené instalaci aplikace. V aplikaci se dále zpřístupnilo cloudové úložiště MobilEdit, které lze využít pro nahrávání a ukládání dat nebo přes stahování kontaktů do nového telefonu. Dostat se k němu můžete z PC aplikaci i z mobilních aplikací pro Android a iOS. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Verze Enterprise umožňuje napojení na cloudové úložiště MobilEdit!

Ve verzi Enterprise přibyla navíc položka Aplikace, která u Androidu zobrazuje veškeré nainstalované balíčky v telefonu. Jejich instalační *.apk soubory lze přímo vyextrahovat do počítače, smazáním souboru „delete.to.uninstall“ dojde k odinstalaci inkriminované aplikace. Došlo také k oddělení souborů na paměťové kartě, která se zobrazuje v sekci uživatelské soubory. Mimo občasných náhodných odpojení, při kterých se nesmyslně znovu instalovala mobilní aplikace, jsme s Enterprise verzí byli daleko spokojenější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Verze Forensic má na výstupu protokol o zkoumání dat z paměti telefonu

O úroveň výše se pak nachází verze Forensic, která má poměrně zajímavou skladbu referencí po celém světě. Základem je tvorba dokumentace ke zkoumání hardwaru telefonu. Do počítače lze přetáhnout většinu jeho obsahu, na základě čehož je automaticky vyplněna dokumentace, která může být přiložena k případnému policejnímu vyšetřování. Samotná extrakce dat z telefonu trvá i více, než hodinu, mezi daty jsou výstupy z telefonního seznamu, schůzky z kalendáře i informace o nainstalovaných balíčcích. U souborů je možné provést Hex Dump (otevření souboru v hexadecimálním zápisu) a zkontrolovat validitu hash klíče. V případovém profilu je pak možné procházet telefonní seznam, protokoly volání, zprávy či další aplikační data a soubory uživatele.

Verze Forensic je nejdražší variantou MobilEdit, zejména v Express (tj. přenositelné) variantě, která stojí 33 400 Kč. Mezi podporovanými jazyky je však již jen angličtina.

Diskuze (20) Další článek: Stručná historie řady Galaxy S od Samsungu [inforgrafika]

Témata článku: Android, Smartphony, Ostatní, iPad, Software pro PC, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy Note 4, Počítač, Hlavní obrazovka, Správa, Mobilní zařízení, Podporovaný formát, Plnohodnotná aplikace, Bezdrátové spojení, Hloupý mobil, Mobilní obsah, Nejznámější aplikace, Mobil, Přežitek, Zařízení, Instalační apk


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70