Mobilem v Česku voláme 28 let. Podívejte se, čím se tehdy volalo

  • Pro střední Čechy stačil jeden vysílač.
  • První „mobil“ pendloval od zásuvky k zásuvce.
  • Ze začátku si mohli zavolat pouze milionáři.

Přesně 12. září 1991 spustil Eurotel první komerčně provozovanou mobilní síť, takže v týdnu, kdy byly všechny zraky upřené na nové iPhony, slavilo mobilní volání v Česku 28. narozeniny.

Hned od začátku šlo koupit první mobilní telefon, model Nokia MD59. Vypadal jako vojenská polní vysílačka, vážil přes čtyři kilogramy a stál více než 60 000 korun. Baterie ustála pouze několik minut hovoru, uživatelé tedy pendlovali od jedné elektrické zásuvky ke druhé. Minuta hovoru přišla na 20 korun a platilo se i za příchozí volání. Není divu, že ze začátku bylo mobilní telefonování výsadou podnikatelské smetánky.

Ač se o dva měsíce dříve ve Finsku rozsvítila první GSM síť, v česku jsme se museli spokojit s analogovým standardem NMT, který ve světě fungoval už celou dekádu. První českou síť postavila Nokia a dlouhou dobu měla pouze tři vysílače. V kontrastu s kratičkým dosahem dnešních LTE BTS zní až neuvěřitelně, že NMT jednotka umístěná na žižkovském televizním vysílači „osvítila“ téměř celé střední Čechy. Rok 1996 znamenal start GSM sítí a počátek konce standardu NMT. K úplnému vypnutí NMT na našem území došlo v červenci 2006.

Byly lepší staré mobily, nebo dnešní smartphony?

Diskuze (32) Další článek: Xperia 5 je v předprodeji. Na výběr čtyři barvy, špičková sluchátka jako dárek

Témata článku: Nokia, Historie, Zajímavosti, MOBI, Elektrická zásuvka, Dlouhá doba, Vysílač, Mobilní telefonování, Žižkov, Úplné vypnutí, Střední Čechy, Zásuvka, Čechy, Mobilní volání, Příchozí volání, Česká republika, Finsko, Milionáři, Let, Dnešní smartphone, Mobil, Starý mobil, LTE BTS, GSM, NMT


Určitě si přečtěte