Mobilitky: hudba i video na cesty

Dnes se podíváme na některé praktické mobilní přístroje. Představíme si dva špičkové přehrávače hudby a jeden cestovní přehrávač videa. A nebudou chybět i dvě méně "všední" technické libůstky.
Mobilitky: hudba i video na cesty

Cesty plné obrázků

Kdysi jsem si cestou do školy či zaměstnání v ranních dopravních prostředcích četli noviny či knihy. S postupujícím lidským pokrokem jsou noviny stále častěji nahrazovány kapesními počítači či chytrými mobily, stejně jako knihy časem nahradí osobní přehrávače. A nebude se jednat o přehrávače jen tak ledajaké, ale o přehrávače multimediální. Třeba jako nový kousek P-2000 představený minulý týden známou společnosti Epson.

Klepněte pro větší obrázek
Pusťte si díl oblíbeného seriálu po cestě do práce nebo do školy...

Za necelých sedmnáct tisíc korun můžete zakoupit zařízení s integrovaným pevným diskem o kapacitě čtyřicet gigabajtů vybaveným plnohodnotným AV vstupem i výstupem i kvalitním aktivním displejem s rozlišením 640 x 480 obrazových bodů. Zařízení pak můžete použít jako hudební přehrávač (formáty MP3, AAC), prohlížeč digitálních fotografií (formáty JPG, TIFF, PNG, GIF, RAW) a především jako přenosný videopřehrávač (formáty motion J-PEG and MPEG4). Zajímavou funkcí je již zmiňovaný videovstup, který vám umožní digitalizovat a ukládat vaše oblíbeném pořady pouhým připojením Epsonu P-2000 k vašemu videorekordéru. Trošičku nepotěší snad jen udávaná výdrž chodu na baterie: necelé tři hodiny vám ke shlédnutí Titanicu rozhodně stačit nebudou....

Král přímých prodejů útočí hudbou

U přenosných hudebních přehrávačů ještě chvíli zůstaneme. Obrovský úspěch přehrávače iPOD kalifornské společnosti Apple nezůstal u konkurenčních společností bez povšimnutí. Proto nás ani tolik nepřekvapí, když doposud výhradně počítačové korporace (jako kdysi i Apple) přicházejí na trh s vlastním, iPODu konkurenčním zařízením. Král přímých prodejů, společnost Dell, nabídne na svých webových stránkách k prodeji v nejbližších dnech dva nové hudební kousky ze své nové řady Dell Digital Jukebox (zkráceně DellDJ).

Klepněte pro větší obrázek
Kompaktní, hranaté, nadupané... moderní

Tradiční dvacetigigabajtová varianta tak v nové řadě dostává úplně jiný design a přivádí s sebou menšího bratříčka. Ten disponuje kapacitou pouze pět gigabajtů a je určena především nepříliš náročným hudebním fanouškům. U obou modelů se doba chodu na baterie pohybuje okolo přijatelných deseti hodin, rychlé USB 2.0 rozhraní (kdepak je FireWire?) je zárukou rychlého přenosu hudby do zařízení. Přehrávat můžete skladby v již obligátních formátech MP3 i AAC, zajímavá je také cena: podle našich informací má být pětigigabajtová verze k dostání v přepočtu na naši měnu asi za šest tisíc korun, vyšší dvacetigigabajtová verze si pak řekne rovnou o necelých devět tisícovek. Docela hezké ceny....

iPOD by však nikdy nebyl úspěšný jako samostatné zařízení; musíme jej chápat jako prodlouženou ruku on-line prodeje hudby prostřednictvím iTunes. To ví i Dell a proto společně s těmito přehrávači nabídne vlastní hudební obchod Dell Music Store, který bude provázán s dodávanou aplikací MusicMatch. Cena jedné skladby zde nemá přesáhnout částku jednoho amerického dolaru.

Další hudba do kapsy? Zastavte!

Uplynulý týden byl na přenosné hudební přehrávače doslova bohatý. Virgin Player je maličký, pětigigabajtový hudební přehrávač (opět formáty MP3 a AAC) se od svých konkurentů liší především tím, že dokáže komunikovat výhradně (bez zásahu do firmware) pouze s desátou verzí multimediálního přehrávače Windows Media Player americké společnosti Microsoft. Přestože obsahuje USB 2.0 i FireWire rychlé porty, u běžně prodávané verze mají tyto zamčeny třídy Storage (pro USB) i SDP (u FireWire), tudíž je jako běžný disk nepřipojíte.

Klepněte pro větší obrázek
Kdo by uvěřil, že si ta maličká věc toho tolik pamatuje

Tím ovšem výčet zajímavostí nekončí. Především při sdílení hudby se spolužákem v lavici využijete dvou sluchátkových konektorů (netvrďte, že jste nikdy neposlouchali dva jeden walkman), nadstandardní je také téměř dvacetihodinová doba práce na jedno nabití akumulátorů. Stejně tak potěší také integrace FM rádia, i když z něj bohužel nejde nahrávat. Panečku, to by bylo jiné kafe...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Svítíčko sluní, akumulátory akumulují

Když dojde šťáva, jsme nehraní. Všechny ty naše moderní vymoženosti a hejblátka jsou bez všech těch akumulátorů v podstatě k ničemu. Abyste vašeho digitálního mazlíčka nemuseli použít jako zarážku do dveří či pěstní klín, pořiďte si solární dobíječku. Stačí pak najít trošku sluníčka!

Klepněte pro větší obrázek
Šikovná vrtulka...

Původně pro nové modely přehrávačů iPOD mini byly určeny přenosné solární panely Solio. Londýnské společnosti Better Energy Systems Ltd.. Protože byly poměrně úspěšné (jejich cena se pohybuje pod hranicí dvou tisícovek), jsou nyní přímo součástí prodejního balení také redukce umožňující připojovat a dobíjet nejběžnější typy mobilních telefonů a kapesních počítačů. Solio je v prodeji prozatím pouze ve Spojených státech a v Japonsku, o obsazení Evropských trhů výrobce podle našich informací prozatím neuvažuje. Zkrátka, některé věci pořádně zamrzí....

Zahoďte dispeleje, roztřískejte monitory!

Skoncujme konečně s nedostatkem místa na pracovním stole! Přichází technologie budoucnosti, která nás uvrhne do prostoru, o kterém si můžeme nechat doposud jenom zdát!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tak přesně těmito slovy začínala minulý týden konference elektronického gigantu, společnosti Mitsibushi. Ta představila funkční modely náhlavních head-up displejů, které již mají být připraveny pro masivní nástup na předvánoční trh. Nevelké zařízení oficiálně zvané Mitsibushi Scopo připomíná buďto futuristický cvikr (při pohledcu ze předu) nebo sadu pro domácí lobotomii (při pohledu na temeno hlavy) dokáže vykouzlit virtuální obraz o velikosti deseti palců v půlmetrové vzdálenosti od vaší hlavy. Zařízení disponuje běžným VGA i AV vstupem, v přípravě má být také model s vestavěným kapesním počítačem (bez záruky). Zaváděcí cena se má v přepočtu pohybovat okolo dvanácti tisíc korun a v prvním pololetí příštího roku má Scopo přijít také na evropské trhy. A abyste se měli na co těšit, určitě si prohlédněte video s prezentací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Ostatní, Epson, Hudba, Mobil

Určitě si přečtěte

Epson Moverio BT-300: na VR se čeká, rozšířená realita už je tu

Epson Moverio BT-300: na VR se čeká, rozšířená realita už je tu

Zatímco se o virtuální realitě mluví jako o „velké věci“ budoucnosti, Epson už roky piplá rozšířenou realitu. Co umí nový model Moverio BT-300?

26.  2.  2016 | Kůžel Filip | 1

Tajemství úspěšné elektroniky? Včas se rozpadne

Tajemství úspěšné elektroniky? Včas se rozpadne

Naplánovaná trvanlivost zboží je něco, co se jen těžko dokazuje, ale ve světě elektroniky je to hmatatelná zbraň úspěšných výrobců elektroniky.

23.  9.  2015 | Kůžel Filip, Janda Jiří | 143

Dříve hračky pro telefony, teď je „zaměstná“ EasyJet

Dříve hračky pro telefony, teď je „zaměstná“ EasyJet

Co začalo jako hračka pro majitele smartphonů stále častěji proniká do profesionální sféry. Drony nově najdou uplatnění v hangárech společnosti EasyJet.

10.  5.  2014 | Kůžel Filip | 6

MobilMania a Mobility: Nejlepší produkty roku 2006

MobilMania a Mobility: Nejlepší produkty roku 2006

Za rok 2006 naše redakce ocenila nejlepší mobilní telefon pro práci, nejlepší fotomobil a revoluční službu.

1.  3.  2007 | redakce | 12

Namazat displejem chleba: co se kutí mezi LCD?

Namazat displejem chleba: co se kutí mezi LCD?

Byla tu éra černobíla, pak nastoupily barvy, teď se prahne po kontrastu a jasu. Jenže to není zastávka nastálo, čekají nás průhledné displeje i ty, které se dají jednoduše ohnout. Zítra ráno vstanu a rozbalím telefon jako noviny.

2.  2.  2006 | Sedlák Michal | 17