Mobilní budoucnost podle T-Mobilu

Na páteční tiskové konferenci T-Mobilu zaznělo mnoho zajímavého. Tak třeba GPRS účtované podle času a ne podle přenesených dat. Řešila se také otázka CDMA450. Vězte, že pokud rychlý internet nabídne Eurotel, T-Mobile ho bude chtít taky.
Mobilní budoucnost podle T-Mobilu

Budoucnost je v datech

T-Mobile vidí největší potenciál a budoucnost v datových službách. V této oblasti se začíná ve větším měřítku realizovat již nyní, a to zejména svým portálem t-zones. Ten využívá již 5,5 milionu uživatelů po celém světě, přičemž v České republice je na portálu registrováno necelých 300 000 uživatelů. Podíl datových přenosů - včetně SMS - na ARPU (Average Revenue Per Unit) činil v loňském roce v evropských sítích T-Mobilu 16 % (v ČR 21 %), tj. o 2 % víc než v předchozím roce. Radikálním zlomem přitom bylo představení telefonů s „t“ tlačítkem pro přímý přístup na t-zones, který zvýšil počet uživatelů t-zones o 20-30 %.

   Celkem  Evropa  Rakousko ČR SRN  Nizozemsko UK
Aktivní uživatelé t-zones (mil.) 5,50 3,97 0,25  0,27 2,22 0,24  0,99
SMS odeslané (mld.) 21,97 17,00 0,52 1,67  11,24 0,59 2,98
MMS odeslané (mil.) - 18,30 0,87 1,29 10,83 0,92 4,39
Downloads (mil. kusů) 24,46 12,46 0,97 3,23 5,06 1,08 2,12

Různé technologie, stejná logika

To je heslo, kterým se chce T-Mobile řídit do budoucna. Z hlediska zákazníka by mělo být jedno, zda zrovna používá GSM, UMTS, Wi-Fi či jinou síť. Vždy by měl získat stejnou službu za stejné peníze. V praxi to tedy znamená, což také T-Mobile zdůraznil, že u GPRS se místo objemu dat bude účtovat v budoucnu čas strávený na internetu. Pro uživatele je to prý přehlednější a jasnější.

Tento krok je však poměrně nejasný, neboť účtování za objem dat bylo vždy uváděno jako největší výhoda GPRS oproti CSD potažmo HSCSD. Celková strategie však vypadá zajímavě, a to zejména tím, že bude nabízet stejné ceny bez ohledu na přístupovou technologii. Otázka však je, na jaké úrovni se tyto ceny ustálí. Pokud by například byl neomezený paušál za přístup k internetu přes GPRS/UMTS/Wi-Fi 999 Kč bez DPH, určitě by si nikdo nestěžoval.

Na tiskové konferenci zazněla také otázka na CDMA450. T-Mobile v tomto případě poskytl poměrně neutrální odpověď, která v podstatě potvrdila to, co se proslýchá již dlouho: pokud bude mít CDMA450 Eurotel, bude ho mít i T-Mobile (nebo přesněji - bude ho chtít mít). Když Eurotel v boji s Českým Telecomem neuspěje, T-Mobile CDMA450 chtít nebude. Hodně totiž sází na UMTS, které je spuštěno již ve třech sítích T-Mobilu, a které se nyní intenzivně a hlavně centrálně vyvíjí.

Jak to bude dál

T-Mobile vsadil na tři klíčová slova – použitelnost, cena a obsah. Operátor chce v budoucnu představit specializovaná zařízení, která v sobě budou kombinovat mobilní telefon a herní konzoli (na způsob N-Gage), mobilní telefon a hudební přehrávač (viz chytré telefony) a nebo mobilní telefon a přístup k e-mailu (to už známe).

Rozdíl oproti současným telefonům na trhu a případně MDA, které kombinuje v podstatě všechna výše uvedená zařízení, je ale ten, že T-Mobile chce, aby nově vyvíjená zařízení nabízela jednoduché uživatelské rozhraní. Právě to je jednou z hlavních překážek v rozvoji nových technologií. Otázkou však zůstává, zda se celý problém s jednoduchostí ovládání rychleji nevyřeší tím, že dřív zestárne nová „digitální generace,“ která si s novými technologiemi již umí poradit i za současného stavu.

Další novou funkcí, kterou by měly nové přístroje podporovat, je integrovaná podpora více druhů radiových přenosových sítí. Jako první přijdou na řadu telefony s podporou GPRS a Wi-Fi. Následovat by měly telefony s podporou GPRS, UMTS a Wi-Fi. Je tedy zřejmé, že pokud by T-Mobile chtěl zachovat zamýšlenou strategii jednoho zařízení pro všechny radiové sítě, bude mu každá další technologie jako například CDMA450 výrazně komplikovat život.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nokia N-Gage

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libb 12. 3. 2004 7:42:31
    registroval jsem se ještě na click.cz a heslo bylo mnohem delší než 4...
  • Jožin 9. 3. 2004 15:16:38
    EDGE nebude?
  • lada 9. 3. 2004 14:59:04
    Souhlasim. Ale predpokladam, ze nez to T-Mobil zpoplatni, tak o tom...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení