Mobilní frajeři minulosti mohou ještě dnes okouzlit!

Přemýšlíte o novém mobilu a vaší prioritou je atraktivní design? Měli jste vysněný telefon, ale byl příliš drahý? Ještě dnes můžeme v nabídkách internetových obchůdků nalézt elegány nedávné doby za zlomky původní ceny.
Mobilní frajeři minulosti mohou ještě dnes okouzlit!

Moderní technologie postupují mílovými kroky kupředu. Technoidi sledují každou novinku a chtějí vždy jen to nejmodernější, nejvýkonnější a nejlepší zařízení. Nejinak je tomu i u mobilních telefonů. Já sám se rád vracím ke starším číslům časopisů a s oblibou čtu ódy na mobilní „třiosmšestky“ své doby. Z technického hlediska na tom nejsou starší mobily samozřejmě příliš dobře, existuje však několik mobilů, které splní to, co očekává drtivá většina mobilní populace: volání a práci s textovými zprávami. A jde-li vám o design, není problém najít v nabídkách prodejců i staré elegány, jejichž ceny se pod tlakem novinek snížily na zlomek ceny původní.

Stříbrný fešák Benefon Q 

Benefon Q snad ani nemusím představovat. Přístroj ve své době dokázal učarovat svou střídmou elegancí (ach ano, ta anténa...), rozměry a „pravou“ stříbrnou barvou – přístroj je totiž skutečně kovový. Nebojím se říct - osobně považuji Benefon Q za designově nejzdařilejší kousek mobilní techniky jaký byl doposud vytvořen. Funkcemi nepřekvapil ani před půl druhým rokem, kdy byl na trh uveden, sluší se však poznamenat, že kvéčko bylo prvním mobilem s českým slovníkem T9. Cena klesla z původních zhruba dvaceti tisíc na zajímavých osm včetně daně. Chcete-li opravdu nenápadně elegantní telefon, může být Benefon Q tím pravým pro vás.

Kde je k mání: GSMStore, MobilCentrum, Pohodlne.cz

Nokia 8210 a 8850

Pamatuji se, když na náš trh dorazily dva finští prcci, Nokia 8210 a 8850. V oné době byly rozměry těchto telefonů obdivuhodné. Hlavní důraz byl kladen na eleganci, která vskutku nechyběla. Horší to bylo s funkcemi, což však není v našem článečku důležité. Nokia 8210 dostala od naší redakce nepsané ocenění designově nejhezčí mobil. Myslím, že i dnes po více jak dvou letech existence dokáži oba mobily zaujmout a potěšit svým netradičním vzhledem. Cena u 8210 klesla téměř na třetinu původní ceny, můžete ji sehnat zhruba od sedmi tisíc korun. Stříbrný elegán 8850 (popř. 8890) se prodává sice za poloviční, stále však velmi vysokou cenu, zhruba čtrnáct tisíc korun; ale to už můžeme uvažovat o novinkách dnešní doby.

Kde je k mání: Pohodlne.cz, Cybex.cz, Yo, MobilCentrum

Ericsson T28s a T29s

Ericsson T28s byl ve své době velmi zajímavým prckem. Byl nenápadný, možná až příliš. O to zajímavější je jeho mladší nástupce T29s, který funkcemi pravda neoplýval, zaujal však opět kvalitním zpracováním - kovový rám a kvalitní plasty povyšují pocit z kvalitního přístroje. Cena spadla za více jak dva roky z původních dvacíti tisíc zhruba na třetinu. T29s stál při uvedení přes dvanáct tisíc, dnes jej můžete mít za zhruba šest tisíc korun.

Kde je najdete: MobilCentrum, GSMObchod, MujObchod

Nokia 7110 – sláva nebo propadák?

Na Nokii 7110 se čekalo dlouho. Hodně dlouho. Když přišla, nadšení hlasové po čase utichli a na světlo začaly prosakovat první informace o problémech. Jak softwarových (resp. firmwareových) tak i „hardwarových“. Mobil tuhnul (zejména při WAPování), byl pomalý a aby toho nebylo dost, často přestával fungovat mikrofon ve vystřelovacím flipu. Po designové stránce je přístroj poněkud kontroverzní, mně se docela líbí a dokáže i dnes zaujmout své okolí. Snad gigantickým displejem? Či frajeřinkou v podobě vystřelovacího flipu? Ne...antena mu na krase nepřidala, to je fakt. I přesto myslím, že i dnes si dokáže Nokia 7110 získat srdce nejednoho mobilního nadšence. Ptáte se na cenu? Z původních patnácti tisíc klesla na polovinu, budete-li mít štěstí, seženete nový přístroj i za třetinu – tedy zhruba pět tisíc korun.

Kde Nokii 7110 koupíte: Shop4u.cz

Sony CMD-Z5

Po Vánocích roku 2001 si jedna přítelkyně přinesla Sony CMD-Z5. Stříbrného mrňouse s flipem, velkým displejem a ... páskem na ruku. Zet pětka mne učarovala, a i když padlo několik hanlivých slov na velikost tlačítek, z celkového pohledu šlo a stále jde o velmi zdařilý kousek. Displej s odstíny šedi a ovládání pomocí kolečka nebylo ve své době obvyklé a flipy se také příliš nenosily. Miniaturní, téměř čtvercová krabička umí zaujmou i v dnešní době a o to přece jde. Být výstřední. Ptáte se za jakou cenu? Oficiální cena je něco přes deset tisíc korun, tedy zhruba polovina ceny původní. Je to sice hodně, za eleganci se však vždycky platilo a platit bude.

Kde je k mání: Shop4u.cz, MobilCentrum

Filmová hvězda Motorola .V50

Čím to, že se véčka od americké Motoroly tak často objevují ve filmech? Pravděpodobně to bude jejich elegancí a netradičností. Véčka byly, jsou a v naší zemi ještě chvíli budou „něco extra“, prostě odklon od nudné klasiky. Funkce opět můžeme odsunout do kouta, véčko volat umí a textovku si také napíšete. A co je důležitější – dokonale zaujmete své okolí. Před více jak rokem jste mohli za Motorolu V.50 zaplatit dvacet tisíc korun, dnes vám na stejnou parádu stačí třetina – šest až osm tisíc korun. Zajímavý propad...

Kde je k mání: Technova, Yo, MobilCentrum, Cybex.cz, GSMObchod

Ve znamení modré - Siemens S40

Siemens S40 vlastně není Siemens, jeho tvůrcem je Bosch, který byl Siemensem pohlcen. Es čtyřicítka je velmi hezký telefon. Ve skutečnosti je menší, než vypadá na obrázcích. Dominantní stříbrná působní v kombinaci s modrými tlačítky a nádherně modrým podsvícením neodolatelně. Potrpíte-li si na eleganci, ale chcete i slušně vybavený přístroj, Siemens S40 stojí za zvážení. Cena je opravdu příjemná – z původních šestnácti tisíc klesla na necelou polovinu.

Kde koupit: ProMobil

Krasavci a krasavice

Ceny všech výše zmíněných přístrojů se mohou zdát na první pohled vysoké. Dnešní low-endy nabízí mnohdy i více funkcí a jsou levnější. Opakuji se: dnes nám nešlo o funkce, nýbrž o eleganci a výstřednost za malý peníz. Jestliže nemusíte mít poslední modely Nokií či Motorol, jejichž funkce stejně nevyužijete, není od věci – jak jsme si dnes ukázali – zabloudit i do minulosti a poohlédnout se po levnějším elegánovi.

Pokud víte o dalších místech, kde výše zmíněné telefony koupit za ještě lepší ceny, podělte se s námi v diskusním fóru.

Otázka do diskuse: Koupili byste si starší elegantní telefon? Měli jste svůj vysněný mobil, který jste si nikdy nekoupili?

Diskuze (80) Další článek: Nová Nokia 3315: obrázková galerie

Témata článku: Motorola V50, Nokia 8210, Siemens S40, Sony CMD-Z5, Mobil, Oko, Gigantický displej, Min, Minulost


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15