Mobilní Internet má smysl

Mobilní přístup k Internetu není žádná novinka. Už dlouho se můžete pomocí mobilního telefonu a počítače (notebooku, Palmu apod.) připojit do sítě, pracovat s e-maily, prohlížet weby, stahovat soubory.
Mobilní přístup k Internetu není žádná novinka. Už dlouho se můžete pomocí mobilního telefonu a počítače (notebooku, Palmu apod.) připojit do sítě, pracovat s e-maily, prohlížet weby, stahovat soubory. Háček je v rychlosti a s ní související ceně. Necelých deset kilobitů za sekundu (přesně 9,6 kb/s) je totiž rychlost doslova hlemýždí a když za jednu minutu musíte zaplatit řádově koruny, mobilní internetování si určitě dobře rozmyslíte. I když je rychlosti 14,4 kb/s, kterou u nás šlo s některými telefony používat u EuroTelu, o padesát procent vyšší, lze o ní prohlásit totéž.

Velké společnosti vyrábějící mobilní telefony ale prorokují, že do pěti let bude k Internetu z mobilních telefonů přistupovat více osob, než z počítačů. Z toho je jasné, že v oblasti mobilních dat se něco musí stát – buď se razantně zvýší rychlost, nebo neméně markantně klesnou ceny. Pravděpodobné jsou i obě tyto změny a první vlaštovku u nás vypustil EuroTel. Od začátku března totiž nabízí mobilní data 4,5 × rychlejší než konkurence a přitom za nejnižší cenu dvou korun za minutu.

Rychleji než s modemem
Datová služba 43,2, jak EuroTel svá rychlá data nazval, je založena na technologii s hrůzostrašnou zkratkou HSCSD [čte se česky háescéesdé]. Její celý anglický název High Speed Circuit Switched Data je možné do češtiny přeložit jako vysokorychlostní datové přenosy založené na přepínaných okruzích. Hrozné, že?

Princip této technologie je založen na slučování kanálů. Při starších datových přenosech jste používali jeden mobilní kanál, se kterým se při novějším způsobu kódování dalo připojit nejvyšší rychlostí 14,4 kb/s. HSCSD ale používá čtyři kanály najednou, dohromady lze proto využít rychlosti 57,6 kb/s. U mobilních dat je však tuto kapacitu nutné rozdělit do dvou částí (přenos dat od uživatele a k němu) a protože nejmenším možným dílem je právě 14,4 kb/s, největší možná rychlost v jednom směru je 43,2 kb/s.

Neznamená to však, že zatímco jedním směrem data pádí ohromnou rychlostí, v druhém směru jste omezení šnečími čtrnácti kilobity. Rychlosti si totiž sami můžete poskládat podle toho, jestli více stahujete nebo posíláte.. Podmínkou je, abyste postupovali po stanovených intervalech a součet nebyl vyšší než 57,6.

S Datovou službou 43,2 je možné pohodlně stahovat e-maily, prohlížet webové stránky, dálkově spravovat servery ... zkrátka vše, co jste zvyklí dělat v kanceláři u stolního počítače připojeného pevnou linkou. Rychlost se přitom blíží pevné lince 33,3 kb/s.

Telefonů není moc, ale jsou
Se zařízením Nokia CardPhone 2 podporujícím HSCSD jsem provedl několik testů, kdy jsem s různými nastavenými rychlostmi stahoval obrázek, soubor PDF a posílal e-mailem soubor. Pro každou ze čtyřech testovaných rychlostí „mobilními dráty“ při testech proteklo 666 kB dat. Jako optimální se ukázala symetrická rychlost 28,8 kb/s pro oba dva směry. Ač by se mohla pro větší stahování zdát vhodnější varianta 43,2 kb/s směrem k uživateli a 14,4 kb/s směrem ven, zvýšení rychlosti bylo jen velmi malé a naopak doba potřebná pro odeslání většího e-mailu se znatelně prodloužila. Jasně to je vidět v grafu.

Ještě jednou se zastavím u ceny, kterou jsem jedním slovem odbyl na začátku. Dvě koruny za minutu datování jsou opravdu příznivé. Vždyť u nejvýhodnější varianty nastavení mne celý test (znovu opakuji, že šlo o 666 kB dat) přišel jen na 12 Kč.

Celá věc má samozřejmě i své nevýhody – odpůrci HSCSD nejčastěji zmiňují nedostatek přístrojů, které tuto technologii podporují, a vlažný přístup výrobců, takže ani výhledově jimi nebude zaplaven trh. V současnosti existují dva telefony, přesněji komunikační PC karta Nokia CardPhone 2 a telefon Nokia 6210, svůj příspěvek chystá i Ericsson a nepochybně i další výrobci.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Operátoři, O2, Mobilní data, Mobilní internet, Komerční banka, Nokia 6210 Navigator, Rychlost, Rychlá data, Celý test, Telefon, Mobilní přístup, Druhý směr, Pevná linka, Mobil, Velké stahování, Anglický název, Datová služba, Data, Stanovený interval, Nejvýhodnější varianta, Nejvyšší rychlost, Mobilní telefon, Speed circuit, Velký e-mail, Mobilní internetování

Určitě si přečtěte

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Za Android Pay do ČR přijde i Apple Pay. Proč byste měli chtít platit mobilem?

Za Android Pay do ČR přijde i Apple Pay. Proč byste měli chtít platit mobilem?

** Už netřeba sladit mobil,software, banku, operátora a karetní společnsot. ** Android Pay v ČR je hotová věc, po pár měsících dorazí i Apple Pay. ** Platby mobilem začínají dávat smysl. Překonají bezkontaktní karty?

14.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 48

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81