Mobilní internet v ČR: nejčastěji s iPhonem či chytrou Nokií

S jakými telefony se u nás nejčastěji prohlíží webové stránky? Podívali jsme se do podrobných statistik. Vede iPhone, HTC je až desáté.

Pro sledování návštěvnosti internetu existuje několik metod a firem. U nás jsou nejvíce sledovány a uznávány statistiky NetMonitoru, podle kterých je určována oficiální návštěvnost webů. V současnosti je zde registrováno přes pět set českých domén. Kromě klasického měření návštěvnosti se zde evidují i uživatelské údaje o přístupech – měřící kód na webové stránce totiž dokáže identifikovat váš operační systém, prohlížeč nebo rozlišení obrazovky. A v případě mobilního přístupu ke stránce je zaznamenán i typ telefonu a můžeme tak snadno zjistit, jaký mobilní telefon je v Česku nejoblíbenější pro prohlížení internetu.

Mobilní internet v čele s iPhonem

Asi nikoho nepřekvapí, že je na prvním místě Apple iPhone. Velmi rozšířený telefon je často chápán také jako „internetový terminál“ a má k tomu výborné předpoklady – rychlé datové přenosy a velmi svižní prohlížeč s pohodlným ovládáním.

Klepněte pro větší obrázek
Telefony, které jsou nejčastěji využívány k mobilnímu přístupu na české webové stránky

Zajímavý je ovšem žebříček dál – druhé místo patří Nokii E51. Kvalitní telefon s operačním systémem, rychlými daty včetně Wi-Fi a dostupnou cenou je cílen na „vyspělé“ uživatele převážně z firemního sektoru – opět je tu kombinace velkého rozšíření telefonu spolu s uživatelskou skupinou, která mobilní internet ráda využije.

Nokia N95 na třetí příčce je příklad velmi rozšířeného telefonu, který zaujal majetnější zájemce o multimediální zábavu, ke které internet bezesporu patří. Dotahuje se nástupný model Nokia N95 8GB, který byl bezesporu úspěšnější než loňská vlajková loď N96. Do první pětky se dostala také Nokia 5800 Xpress Music, která se také velmi dobře prodává a dotykový displej v kombinaci s Wi-Fi k „internetování“ svádí.

Windows Mobile jen minoritou

Odstupy v žebříčku jsou velmi těsné, ale kam se poděly přístroje s Windows Mobile? Jejich uživatelé je budou určitě na prohlížení internetu využívat, ale není jich tolik, aby ve statistice bodovali více. Nejlépe si ve statistice vede s platformou Windows Mobile Samsung i900 Omnia na osmém místě, HTC má nejvýše model Touch Pro na místě desátém. Ještě donedávna byl jedničkou v této skupina HTC Touch Diamond.

Klepněte pro větší obrázek
Zařízení na platformě Windows Mobile, se kterými uživatelé nejčastěji navštěvují české weby

Překvapením je umístění multimediálního přehrávače iPod na sedmém místě. Za tímto úspěchem stojí obliba „iPhonu bez telefonu“, neboli iPodu Touch. Ten je díky Wi-Fi, dotykovému displeji a rychlému prohlížeči výborným kapesním terminálem na web, přitom je mnohem levnější než iPhone.

Mezi „hloupými“ telefony, tedy bez operačního systému, vede Nokia 6300. Jednoznačně za tím stojí obrovský prodejní úspěch tohoto telefonu a i když webový prohlížeč využije jen zlomek majitelů tohoto telefonu, ve statistice se to projeví. Na druhém místě je skončil Sony Ericsson W910i, kde je vzhledem k charakteru telefonu podíl surfujících uživatelů určitě vyšší.

Klepněte pro větší obrázek
Nejoblíbenější telefony na mobilní internet bez otevřeného operačního systému

iPhone motivuje k mobilnímu surfování

Pokud nebudeme brát v úvahu jednotlivé modely, ale zaměříme se na celé produktové řady, uvidíme asi nejzajímavější statistiku:

Klepněte pro větší obrázek
Poměr uživatelů mobilního internetu podle značek mobilních zařízení

Nokia dlouho kralovala, ale jakmile přišel boom mobilního internetu způsobený iPhonem (a u nás ještě Vodafonem), začala ze svého podílu ztrácet. Křivky nejsou absolutní, ale relativní, tzn. že vyjadřují rozdělení surfujících uživatelů. Neznamená to tedy, že by ubývalo uživatelů, kteří na web přistupují z Nokie, ale přibývá jich rapidně méně než těch, co si pořídí iPhone. A můžeme říct, že Apple u nás dokázal s iPhonem za rok a půl vychovat stejný počet uživatelů mobilního internetu, co Nokia za celou dobu své existence.

Pokles iPhonu v posledním měsíci může být dát prázdninami. Dá se předpokládat, že mnoho uživatelů iPhonu využívá ke každodenní činnosti, ovšem během prázdnin či dovolené už tak často k webu nepřistupují, zatímco občasné použití u masy uživatelů Nokií přetrvává i přes letní měsíce. Je ale také docela možné, že se Nokii novými daří uživatele více motivovat k přístupu na internet – to se ukáže podle dalšího průběhu.

Tip: podrobně jsme také nastudovali, jak jsou využívány operační systémy běžných počítačů. Věděli jste, že nehotová Windows 7 už překonala Linux? Čtěte na Živě.cz.

Poznámka ke zdroji dat: NetMonitor využívá k měření návštěvnosti systém Gemius a podrobné statistiky si můžete sami nastudovat zde.

Diskuze (41) Další článek: Quickoffice pro Symbian ve verzi 6

Témata článku: Nokia, iPhone, Internet v mobilu, Mobilní internet, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 6300, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson W910i, Velké rozšíření, Běžný počítač, Internet, Internetový terminál, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 27

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

NÁVOD: Jak získat neomezený mobilní internet na léto za 100 Kč

** Jedinečná šance okusit neomezený internet v mobilu od T-Mobilu ** Twist karta s kreditrem 200 Kč aktuálně v Bille za 99,90 Kč ** Surfovat neomezeně můžete celé léto, dokonce i v roamingu

Filip Kůžel, Aleš Pospíšil | 65

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 30