Mobilní NFC platby v Česku oficiálně spuštěny

Na tiskové konferenci v Praze byly odhaleny detaily spolupráce čtyř subjektů na zavedení NFC plateb v České republice.

Společnosti Visa, Komerční Banka, Telefónica O2 a Samsung se dnes postaraly o oficiální představení spuštění NFC plateb v České republice. To navazuje na pilotní projekt z minulého roku, který ukázal potenciální připravenost českého trhu pro bezkontaktní platby mobilními zařízeními. Testovací projekt byl spuštěn Komerční Bankou (dále jen KB) ve spolupráci se společnostmi Globus, Telefónica O2 a Visa Europe. Mobilní placení přes NFC se dočkalo kladného přijetí zákazníky, otestovány byly podlimitní a nadlimitní platby včetně zadávání PIN v mobilním telefonu. Za rok testování NFC plateb v Čechách lidé utratili rovné 3 245 053 Kč a celé dvě třetiny plateb pak byly do částky 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úvod tiskové konference a řečníci připravení mluvit za každou zainteresovanou společnost.

Dnes bylo oznámeno plnohodnotné komerční řešení pro NFC platby mobilem, bude však k dispozici pouze pro zákazníky operátora O2 a v prvním sledu pouze pro majitele telefonu Samsung Galaxy S III, kteří jej se speciální SIM kartou zakoupí u O2. Pro ověření již zakoupeného zařízení by měla stačit rychlá prohlídka telefonu a kontrola verze firmwaru. Na prodejnách operátora O2 mohou tito lidé zažádat o bezplatnou výměnu své stávající SIM karty za NFC SIM kartu, která nese název KB MobilKarta. Na ní bude přednabito 250 Kč, které můžete použít pro vyzkoušení vašich prvních mobilních plateb.

Po vyčerpání kreditu můžete tuto kartu spojit s vaším stávajícím kontem u KB, případně si založit zcela nový účet za zvýhodněných podmínek. KB MobilKartou je možné platit všude tam, kde běžnou bezkontaktní platební kartou (jedná se o prakticky stejnou technologii), stačí sledovat vizuální symboliku. Do několika příštích dnů by se na Google Play měla objevit aplikace, která podle vaší aktuální polohy vyhledá nejbližší obchod zvoleného typu, ve kterém je možné platit bezkontaktně. Stejnou službu zvládne i portál kartavmobilu.cz, kde se navíc dozvíte vše potřebné o NFC platbách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkušenosti KB s mobilními platbami, výhody technologie NFC.

Klíčové datum pro výměnu vašich stávajících O2 SIM karet je stanoveno na 27. srpna, uspokojeno bude ale pouze prvních dva tisíce žadatelů, kteří dojdou do jedné z osmnácti vybraných O2 prodejen rozprostřených po celé ČR. Samotné O2 netuší, jak velký zájem o NFC SIM karty bude. Pokud karty zmizí velmi rychle, je pravděpodobné, že bude počet speciálních NFC SIM karet dále navýšen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současná nabídka NFC SIM karet pro Galaxy S III, v telefonu bude integrována aplikace KB MobilKarta.

Prodejny O2, které budou od 27. 8. nabízet NFC SIM karty:

 • Praha 4, BBC
 • Karlovy VARY, Tř. TGM
 • Hradec Králové, 28. října
 • Praha 5, OC Smíchov
 • Ostrava, Novinářská, Futurum
 • Olomouc, Riegerova
 • Zlín, Kvitková
 • Liberec, České mládeže, Hypernova
 • Praha 4, OC Chodov
 • Plzeň, Solní
 • Ústí nad Labem,, Revoluční 5
 • Praha 5, ZLičín
 • Praha 1, nám. Republiky 1
 • Praha 9, Veselská, OC Letňany
 • České Budějovice, OC IGY
 • Jihlava, City Park
 • Brno, Vaňkovka,
 • Pardubice, OC Globus

Jakmile si SIM kartu vyměníte, nic vám nebude bránit v používání mobilních bezkontaktních plateb. Přímo na prodejnách O2 najdete vyškolený personál, který vám pomůže se základními nastaveními a ukáže, jak při platbách postupovat. Do Galaxy S III vám nainstalují mobilní platební aplikaci od společnosti Visa. V ní můžete vidět historii vámi provedených plateb (ukládá se na SIM kartu, při budoucí změně telefonu tak bude zachována), případně provést platbu. V rámci aplikace jsou k dispozici dva režimy pro NFC platební kartu, nejdříve se podívejme na automatický.

Zabezpečení proti zneužití

Částky do 500 Kč není třeba autorizovat, stačí telefon přiložit k terminálu a platba se vykoná. U částek nad 500 Kč přiložíte telefon k terminálu, zadáte PIN, znovu přiložíte k terminálu a na displeji se vám ukáže informace o potvrzení platby. Pokud si představíme reálnou situaci v obchodě, po vyložení zboží na pás si můžete dopředu zadat PIN kód a pak stačí jen jedno přiložení k terminálu pro uskutečnění platby. U manuálního režimu je třeba potvrzovat všechny platby (i pod 500 Kč) PIN kódem, což je z pohledu koncového uživatele daleko bezpečnější. V rámci aplikace můžete po zadání PIN kódu zjistit číslo karty, expiraci a CVV2, což můžete např. použít pro platby přes internet. Visa předpokládá, že zhruba tři čtvrtiny uživatelů budou využívat manuální režim, kvůli větší bezpečnosti plateb do 500 Kč.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vybraní obchodníci, u kterých bezkontaktní platby fungují nebo se připravují. Platební terminál a Samsung Galaxy S III v akci.

Bezpečnost byla také jedním z témat tiskové konference, hlavním argumentem byl fakt, že se z telefonu stává zařízení denní potřeby a že si rychleji všimnete jeho ztráty či případného odcizení, než u běžné platební karty. Pokud vám bude odcizen telefon, je možné NFC platební kartu nechat na dálku zablokovat. Dalším negativním aspektem může být problém s platbou, jakmile je zařízení vybité. Některá mobilní zařízení však mají, resp. budou mít low-battery mód, při kterém půjde se zbytkem baterie a vypnutým telefonem provést platby nižších nominálních hodnot, protože je není třeba potvrzovat. V průběhu olympiády v Londýně se navíc osvědčily nabíjecí trezory s několika konektory, kde jste mohli zanechat zařízení, jít na nákup a později se pro, alespoň trochu nabitý telefon, vrátit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Minulost a budoucnost: Londýn zažil velký test NFC v průběhu Olympijských her, Visa plánuje do budoucna integrovat do telefonu řadu různých karet a kupónů.

Pro funkčnost NFC plateb v mobilu je třeba, aby byla mobilní zařízení verifikována společností Visa. V současné době je k dispozici pouze Samsung Galaxy S III, v blízké budoucnosti se podpora rozšíří i o Samsung Galaxy Ace 2 a Mini 2 a postupně budou přibývat další zařízení jiných značek. Samsung se, dle Romana Šebka z mobilní divize, bude snažit dostat NFC i do telefonů nejnižších tříd a nezůstane jen u Androidu ale rád by NFC dostal i na jiné platformy (např. Windows Phone). Visa do budoucna slibuje integraci řady druhů karet do mobilního zařízení ať se již jedná o vstupy do budov, elektronické vstupenky na akce, dopravní karty, věrnostní kupony nebo vouchery. V případě malých obchodníků by mělo být do budoucna možné použít samotné mobilní zařízení jako platební terminál.

Náš komentář:

Mobilní platby pomocí NFC SIM karet byly spuštěny, na žádnou velkou revoluci to ale zatím nevypadá. Máme dojem, že služba je určená jen pro velmi úzkou cílenou skupinu zákazníků. Musíte mít SIM kartu operátora O2, Galaxy S III zakoupený u O2 a plnohodnotné využití se vám dostane až při provázání s účtem KB. Pokud nesplňujete byť jen jednu prerekvizitu, k mobilním platbám se jen tak nedostanete. V případě velkého zájmu navíc může být dokonce problém získat jednu z dvou tisíc uvolněných NFC SIM karet.

Podle Miroslava Kozlera, regionálního manažera asociace Visa Europe pro Českou republiku, je však český trh plně připraven na bezkontaktní platby (přes mobil nebo bezkontaktní terminály), záleží tedy na bankách (všechny jsou členem asociace Visa), jak se k mobilním platbám postaví. Na závěr si dopřejme pozitivní výhled do budoucna. Pan Kozler odhaduje, že do roku 2020 bude 50% všech transakcí uvnitř sítě Visa provedeno na mobilních zařízeních. Čeká nás ale ještě dlouhá cesta.

Diskuze (82) Další článek: Samsung: Tizen posunut na rok 2013, Bada skončí

Témata článku: Samsung, O2, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Současná nabídka, Číslo karty, Plnohodnotné využití, Mobilní platba, Trezor, Mobil, Vypnutý telefon, Bezpečnost plateb, Zakoupené zařízení, Letňany, Mobilní NFC, Nový účet, Speciální NFC, Regionální manažer


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34