Mobilní operátor roku 2003: vyhlášení výsledků

Minulý týden skončil měsíční průzkum Mobilní operátor roku 2003. Více než šestnáct tisíc čtenářů MobilManie a tištěných Mobilit rozhodlo, že tento titul nejlepšího operátora v letošním roce získá ...
Mobilní operátor roku 2003: vyhlášení výsledků

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní operátor roku je průzkum, který v uplynulém měsíci proběhl mezi čtenáři MobilManie, Mobilit a tištěného Katalogu mobilů. Jeho účelem bylo zjistit, který mobilní operátor je podle uživatelů v různých kategoriích nejlepší, který je průměrný a kterému to příliš nejde. Titul Mobilní operátor roku potom přísluší operátorovi, který získá ve všech kategoriích největší počet hlasů.

V další části článku podrobně rozebereme jednotlivé výsledky, zde je nabízíme ve stručné formě. V průzkumu odevzdalo platné hlasy 16 126 respondentů, kteří zvolili Mobilního operátora roku 2003:

Mobilní operátor roku 2003 je Oskar:

  Celkové výsledky
1. Oskar 38 %
2. Eurotel 33 %
3. T-Mobile 29 %

Velmi zajímavé jsou i výsledky jednotlivých dílčích kategorií:

1. Který mobilní operátor má nejlepší služby?

  Celkové výsledky
1. Eurotel 40 %
2. T-Mobile 35 %
3. Oskar 25 %

2. Který mobilní operátor má nejlepší služby pro mobilní datové přenosy?

  Celkové výsledky
1. Eurotel 62 %
2. T-Mobile 30 %
3. Oskar 7 %

3. Který mobilní operátor má nejlepší pokrytí signálem?

  Celkové výsledky
1. Eurotel 54 %
2. T-Mobile 33 %
3. Oskar 14 %

4. Který mobilní operátor má nejvýhodnější ceny za telefonování a další služby?

  Celkové výsledky
1. Oskar 58 %
2. T-Mobile 33 %
3. Eurotel 9 %

5. Který mobilní operátor má nejpřehlednější a nejsrozumitelnější tarify?

  Celkové výsledky
1. Oskar 50 %
2. T-Mobile 31 %
3. Eurotel 20 %

6. Který mobilní operátor má nejlepší nabídku mobilních telefonů?

  Celkové výsledky
1. T-Mobile 38 %
2. Oskar 33 %
3. Eurotel 29 %

7. Který mobilní operátor má nejlepší vztah k zákazníkům?

  Celkové výsledky
1. Oskar 45 %
2. T-Mobile 28 %
3. Eurotel 28 %

8. Který mobilní operátor je vám nejsympatičtější?

  Celkové výsledky
1. Oskar 46 %
2. T-Mobile 30 %
3. Eurotel 24 %

9. Který mobilní operátor má nejlepší reklamy?

  Celkové výsledky
1. Oskar 51 %
2. Eurotel 26 %
3. T-Mobile 23 %

10. Který mobilní operátor představuje nejvíc technologických novinek?

  Celkové výsledky
1. Eurotel 53 %
2. T-Mobile 39 %
3. Oskar 8 %

11. Který operátor se za poslední rok nejvíce zlepšil?

  Celkové výsledky
1. Oskar 60 %
2. T-Mobile 23 %
3. Eurotel 17 %

12. Který operátor se za poslední rok nejvíce zhoršil?

  Celkové výsledky
1. T-Mobile 55 %
2. Eurotel 31 %
3. Oskar 14 %

Co ukazují výsledky průzkumu?

Jak je možné, že výsledky průzkumu ukazují často úplně něco jiného, než vyplývá z oficiálních dat, jako jsou finanční výsledky nebo počty zákazníků mobilních operátorů? Důvodem bude, že průzkum neproběhl mezi běžnými průměrnými uživateli mobilních telefonů, respondenty byli čtenáři specializovaných médií. Ti se aktivně zajímají o mobilní telefonování a umí se kvalifikovaně rozhodnout, co je pro ně nejvýhodnější. Svůj názor mají podložený zkušenostmi nebo vlastní analýzou, při rozhodování berou v úvahu jiná kritéria než běžní uživatelé mobilních telefonů, méně na ně zřejmě působí reklama.

Zpracování výsledků

Ještě než dojdeme k bližší analýze výsledků průzkumu Mobilní operátor roku 2003, popíšu způsob zpracování dat.

Z hlasování textovou zprávou jsme vyřadili duplicity a vícenásobné hlasy poslané z jednoho telefonního čísla. V případě průzkumu na internetu byla vyřazena vícenásobná hlasování osob se stejnými jmény a e-maily a také odpovědi, které byly úplně stejné a ve velmi krátké době po sobě přišly ze stejných IP adres.

Pro vyhodnocení průzkumu (avšak samozřejmě nikoli z databáze pro losování výherců) jsme vyřadili také zaměstnance mobilních operátorů – osoby, které hlasovaly z jejich firemní počítačové sítě. Kdo byl nejaktivnější?

  • T-Mobile: 193 hlasy
  • Oskar: 80 hlasů
  • Eurotel: 53 hlasy

Po vyloučení těchto hlasů nám zůstala databáze, podle které jsme počítali výsledky. Bylo v ní 16 126 platných hlasů, z toho 8 414 respondentů hlasovalo textovou zprávou na základě ankety vyhlášené v Mobilitách a v Katalogu mobilů, 7 711 respondentů využilo internetový formulář na MobilManii.

Jsme spokojeni

Při srovnání s anketami, které vybírají nejlepší mobilní telefony – Nejlepší mobil nebo Mobil roku – vypadá šestnáct tisíc hlasů poměrně skromně. Uvědomme si však, že se záměrně nejednalo o masovou anketu, kterou doprovázela mohutná reklamní kampaň, ale o průzkum mezi aktivními čtenáři specializovaných médií, kteří se zajímají o dění na mobilním trhu a kteří museli vyplnit rozsáhlý dotazník. Upoutávky na průzkum Mobilní operátor roku se objevily pouze na MobilManii, v Mobilitách a v Katalogu mobilů – nikde jinde, protože jsme neměli zájem, aby se průzkumu zúčastnil „každý kolemjdoucí“.

Výsledky našeho průzkumu ale můžeme srovnat s podobnou akcí Netze des Jahres 2003 (síť roku 2003), kterou pořádá německý časopis Connect, největší evropské médium svého druhu. Podmínkami jeho průzkumu jsme se inspirovali, šlo opravdu o podobné ankety. V Německu se průzkumu zúčastnilo 13 909 respodentů (viz tisková zpráva) a proto myslím, že našich šestnáct tisíc účastníků je výborný výsledek.

Způsob hodnocení

U většiny otázek bylo úkolem seřadit mobilní operátory od nejlepšího k nejhoršímu. Při hodnocení jsme operátorovi na prvním místě přiřadili dva body, operátorovi na druhém místě jeden bod a poslední nezískal nic. U otázek, kde stačila jedna odpověď, jsme přiřazovali dva body.

U každé otázky jsme pro každého operátora sečetli body, které získal. Ten, kdo jich měl nejvíc, vyhrál – výsledky prezentujeme v procentuálním vyjádření.

Pro celkový výsledek a titul Mobilní operátor roku 2003 jsme procentuální výsledky získané v předchozím kroku brali jako body. U jednotlivých operátorů jsme sečetli procenta u všech otázek a odečetli výsledek u otázky „12. Který operátor se za poslední rok nejvíce zhoršil?“, která se jako jediná projevila negativně. Opět jsme získali celkový počet bodů a operátor, který jich měl nejvíc, vyhrál. Výsledky opět prezentujeme v procentuálním vyjádření.


V druhé kapitole najdete výsledky rozdělené podle hlasování uživatelů jednotlivých operátorů. Zjistíte, jak hlasovali čtenáři, kteří používají Eurotel, jak uživatelé Oskara a T-Mobilu

 

Témata článku: Ostatní, Rok, Mobil, Vážený průměr, Mobilní operátor, Finální výsledek, Operátor, Vyhlášení výsledků, Vyhlášení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 75

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 53

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5