Mobilní platby jinak: jak kávomaty připravily operátory o provize

Za PremiumSMS kasírují operátoři vysoké provize, tak proč jim platit? Firma Baumann Technologie přišla s nápadem jak dostat nenasytné operátory ze hry.
Mobilní platby jinak: jak kávomaty připravily operátory o provize

Mnoho firem a maloobchodníků u nás by určitě bralo všemi deseti mobilní platby jako další prostředek k úhradě menších nákupů či služeb. Tuzemští operátoři rovněž rozjeli iniciativu „Plať mobilem“, která spočívá v placení pomocí PremiumSMS a obchodníkům nabízejí spolupráci. Ty ale odrazují značné provize, které si operátoři nechávají. Ve snaze obejít je proto přišla firma Baumann Technologie s jiným řešením.

Tento nový systém mobilní platby se již osvědčil v Jordánsku, Maďarsku, Rumunsku a Dubaji a letos v září se novinka dostala i do České republiky a na Slovensko. „Ideálním zkušebním místem se staly prodejní automaty na kávu. Je zde velký provoz, široký sortiment kávy i čajů“ – říká Vítězslav Dovrtěl z Baumann Technologie. V tuzemsku spolupracuje firma se společností Alois Dallmayr, jejíž kávové automaty jsou hojně zastoupeny v mnoha městech a která se tak stala průkopníkem nového způsobu prodeje.

Žádné provize do operátorského prasátka

Osazení automatů SIM kartou, která hlásila provozní informace či upozorňovala na potíže proběhlo v případě „kávomatů“ Aloise Dallmayra už dříve. Dovrtěl dodává: „Spolupracovali jsme již v předcházejících letech, kdy jsme do jejich automatů zabudovali tzv. telemetrický systém. Ten spočíval v tom, že dokázal na povel z řídícího centra přes SMS sdělit, kolik porcí kávy a čajů se prodalo třeba od počátku měsíce, což je důležité mj. při inventurách. Ale systém dokázal mnohem více: sám nahlásil odpojení od elektřiny, vody nebo nám zaslal SMS, že potřebuje zásah technika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nákup nápoje z automatu funguje stejně jako předplacená karta v mobilu • operátoři ale nedostanou žádné provize za PremiumSMS

Nový způsob mobilní platby je výhodný v tom, že nestojí žádné peníze navíc, které by putovaly do kasičky operátora. Při platbě přes mobil si totiž běžně operátor bere 20 až 30% provizi. Nákup nápoje funguje následovně: zákazník zavolá na telefonní číslo konkrétního přístroje, ten mu sice hovor „nezvedne“, ale okamžitě mu „zavolá“ zpátky.

Na displeji automatu se vzápětí ukáže, jak jste na tom s vaším účtem. Pokud jsou na něm peníze, automat se vás zeptá, jakou službu požadujete. Jakmile si ji vyberete, bude z vašeho účtu odečtena odpovídající částka. Pokud peníze na účtu nebudou, můžete si kredit na místě dobít. Celé to tedy funguje jako předplacená karta u operátorů - dobijete si peníze (předplatíte kredit) a platíte za služby dokud kredit nedojde.

Zatím jsou ve hře tři automaty

V současné době se můžete v České republice setkat jen se třemi automaty vybavené mobilní platbou. V pilotním provozu jsou to tři pražské automaty - v Království železnic na Smíchově, v prodejně Hornbach na Černém mostě a v holešovickém Výstavišti. Obě společnosti ale počítají s tím, že počet nápojových automatů propojených s mobilem bude narůstat.

Osobně doufám, že nezůstane jen u nápojových automatů, jelikož provize operátorům jsou neúnosné a to brzy navýší limit u PremiumSMS z 99 až na 600 Kč a příští rok až na 999 Kč. A ještě více doufám, že brzy prosadí platby na principu Near Field Communication (NFC), které by vše ještě více zjednodušily a v ideálním případě by se vyrovnali platbám debetní či kreditní kartou.

Diskuze (41) Další článek: PlayStation Phone: ztělesněný mýtus (první info)

Témata článku: Operátoři, Technologie, Ostatní, Mobilní platby, Nápojový automat, Široký sortiment, Operátor, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

RECENZE: Asus Zenfone 5Z — velký stylař posouvá hranice

** Zenfone 5Z je jako pětka, jenom se špičkovou výbavou ** Potěší vysokým výkonem, očištěným systémem, ale i stereo repráčky ** S cenou se naštěstí drží při zemi.

Martin Miksa | 26

RECENZE: Honor 9 Lite — kompaktních 18 na 9

RECENZE: Honor 9 Lite — kompaktních 18 na 9

** Displej s minimálními rámečky se zdá menší, než skutečně je ** S NFC boduje proti řadě konkurentů ** Fotoaparát zaostává za očekáváním

Martin Herodek | 3

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 6