Mobilní pokrytí: stále existují bílá místa

Výsledky naší poslední ankety, v níž jste hodnotili pokrytí vašeho operátora v místech, kde se nejčastěji nacházíte, dopadla podle očekávání – téměř dvě třetiny čtenářů není s pokrytím úplně spokojeno.
Mobilní pokrytí: stále existují bílá místa
Výsledky naší poslední ankety, v níž jste hodnotili pokrytí vašeho operátora v místech, kde se nejčastěji nacházíte, dopadla podle očekávání – téměř dvě třetiny čtenářů není s pokrytím úplně spokojeno.

Ještě než začnu cokoliv komentovat, mrkněte se na výsledky této ankety:

  • s pokrytím svého operátora je spokojeno 36 procent hlasujících,
  • částečně spokojeno 51 procent (existují hluchá místa),
  • nespokojeno je 13 procent.
V současné době mají naši operátoři pokryto téměř celé území – udávají 98–99 procent populace a zhruba stejné procento pokrytí silnic první tříd. Proč se udávají zrovna tato čísla? Je to prosté – jsou největší. Pokud by operátoři udávali pokrytí území ČR a místo silnic první třídy třeba železniční tahy a silnice třetí třídy, vše by vypadalo jinak. Argument? Nejčastěji přece voláte tam, kde žijí lidé, nikoliv tam, kde je téměř panenská příroda a jezdí jednokolejky. Navíc to podstatně lépe vyhovuje licenčním podmínkám ČTÚ. Na druhou stranu, i z panenské přírody nebo z vlaku si občas potřebujete zavolat. Právě oněch 13 procent se pravděpodobně nejčastěji vyskytuje tam, kde signálu není nazbyt, případně není vůbec. Když to ale vezmeme z druhé strany, signál postačuje drtivé většině. Ač si na pokrytí stále stěžujeme, jsme na tom opravdu docela dobře.

Vylepšujeme, doplňujeme

Všichni naši operátoři dnes spíše vylepšují pokrytí tam, kde už existuje, než aby svoje pokrytí rozšiřovali do málo nebo vůbec neobydlených oblastí. Ostatně, o tom píše Martin Zikmund ve svém článku Na pokraji pokrytí. Je to logické – ve městech a jiných hustě obydlených oblastech je více zákazníků => více příjmů za volání. Navíc pokrytím více obydlené oblasti získáte větší pokrytí populace než pokrytím malé vesničky. Ale řekněme si upřímně – operátora nevolíme podle toho, jaké pokrytí má ve městě, protože tam mají všichni pokryto srovnatelně, ale zda má pokryta právě ona bílá místa na mapě, kde se obvykle tráví víkendy.

Kromě toho se občas prostě může stát, že i tam, kde je plný signál, si prostě nezavoláte nebo hovory padají – v okolí je málo vysílačů a síť je přetížená. Jeden čtenář v diskusi k již uvedenému článku píše, že operátor v dané lokalitě nevysílají na plný výkon, zatímco dříve ano. Prý byl ale na druhou stranu zvýšen jejich počet. Inu, i tak se dá dělat pokrytí.

Poznámka: Zajímavé bylo dříve pozorovat brněnské výstaviště v době Invexu. Aby se vůbec dalo volat, operátoři si přivezli přenosné vysílače – velká koncentrace komunikace chtivých lidí může být pro síť smrtelná.

Před pikolou, za pikolou

Důležité je také brát v úvahu pokrytí uvnitř budov. Určitě se vám někdy stalo, že venku máte „plný knedlík“ a jakmile vejdete do domu (zejména starší cihlových, které mají půlmetrové zdi), už si nezavoláte jinak než z okna. Velkým problémem budiž také pohraniční oblasti – tam má pokryto většinou jen jeden z našich operátorů a pro obyvatele přilehlých vesniček je tedy volba jasná, i když by za normálních okolností volili operátora úplně jiného. Leckdy se dokonce stane (vlastní zkušenosti), že u hranic chytáte operátora zahraničního, zatímco domácího nikoliv. S tím také souvisí problém automatického přihlášení se do cizí sítě, pokud máte aktivován roaming. A když si nevšimnete, jaký operátor vám svítí na displeji, voláte za docela zajímavé penízky.

Shrnuto a podtrženo

Operátoři zatím nemají s pokrytím vystaráno a počet jejich klientů stále závisí na tom, zda je pokryto právě tam, kde se jejich potenciální (nebo již bývalí) klienti pohybují. To se týká zejména lidí z malých vesniček a pohraničí. Na druhou stranu, už jste někdy viděli pokrytí v USA nebo v Kanadě? V porovnání s těmito zeměmi je na tom Česko velmi dobře.
Diskuze (30) Další článek: O nakupování přes mobil není zájem

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Pokrytí, Mobil

Určitě si přečtěte