Mobilní pokrytí: stále existují bílá místa

Výsledky naší poslední ankety, v níž jste hodnotili pokrytí vašeho operátora v místech, kde se nejčastěji nacházíte, dopadla podle očekávání – téměř dvě třetiny čtenářů není s pokrytím úplně spokojeno.
Mobilní pokrytí: stále existují bílá místa
Výsledky naší poslední ankety, v níž jste hodnotili pokrytí vašeho operátora v místech, kde se nejčastěji nacházíte, dopadla podle očekávání – téměř dvě třetiny čtenářů není s pokrytím úplně spokojeno.

Ještě než začnu cokoliv komentovat, mrkněte se na výsledky této ankety:

 • s pokrytím svého operátora je spokojeno 36 procent hlasujících,
 • částečně spokojeno 51 procent (existují hluchá místa),
 • nespokojeno je 13 procent.
V současné době mají naši operátoři pokryto téměř celé území – udávají 98–99 procent populace a zhruba stejné procento pokrytí silnic první tříd. Proč se udávají zrovna tato čísla? Je to prosté – jsou největší. Pokud by operátoři udávali pokrytí území ČR a místo silnic první třídy třeba železniční tahy a silnice třetí třídy, vše by vypadalo jinak. Argument? Nejčastěji přece voláte tam, kde žijí lidé, nikoliv tam, kde je téměř panenská příroda a jezdí jednokolejky. Navíc to podstatně lépe vyhovuje licenčním podmínkám ČTÚ. Na druhou stranu, i z panenské přírody nebo z vlaku si občas potřebujete zavolat. Právě oněch 13 procent se pravděpodobně nejčastěji vyskytuje tam, kde signálu není nazbyt, případně není vůbec. Když to ale vezmeme z druhé strany, signál postačuje drtivé většině. Ač si na pokrytí stále stěžujeme, jsme na tom opravdu docela dobře.

Vylepšujeme, doplňujeme

Všichni naši operátoři dnes spíše vylepšují pokrytí tam, kde už existuje, než aby svoje pokrytí rozšiřovali do málo nebo vůbec neobydlených oblastí. Ostatně, o tom píše Martin Zikmund ve svém článku Na pokraji pokrytí. Je to logické – ve městech a jiných hustě obydlených oblastech je více zákazníků => více příjmů za volání. Navíc pokrytím více obydlené oblasti získáte větší pokrytí populace než pokrytím malé vesničky. Ale řekněme si upřímně – operátora nevolíme podle toho, jaké pokrytí má ve městě, protože tam mají všichni pokryto srovnatelně, ale zda má pokryta právě ona bílá místa na mapě, kde se obvykle tráví víkendy.

Kromě toho se občas prostě může stát, že i tam, kde je plný signál, si prostě nezavoláte nebo hovory padají – v okolí je málo vysílačů a síť je přetížená. Jeden čtenář v diskusi k již uvedenému článku píše, že operátor v dané lokalitě nevysílají na plný výkon, zatímco dříve ano. Prý byl ale na druhou stranu zvýšen jejich počet. Inu, i tak se dá dělat pokrytí.

Poznámka: Zajímavé bylo dříve pozorovat brněnské výstaviště v době Invexu. Aby se vůbec dalo volat, operátoři si přivezli přenosné vysílače – velká koncentrace komunikace chtivých lidí může být pro síť smrtelná.

Před pikolou, za pikolou

Důležité je také brát v úvahu pokrytí uvnitř budov. Určitě se vám někdy stalo, že venku máte „plný knedlík“ a jakmile vejdete do domu (zejména starší cihlových, které mají půlmetrové zdi), už si nezavoláte jinak než z okna. Velkým problémem budiž také pohraniční oblasti – tam má pokryto většinou jen jeden z našich operátorů a pro obyvatele přilehlých vesniček je tedy volba jasná, i když by za normálních okolností volili operátora úplně jiného. Leckdy se dokonce stane (vlastní zkušenosti), že u hranic chytáte operátora zahraničního, zatímco domácího nikoliv. S tím také souvisí problém automatického přihlášení se do cizí sítě, pokud máte aktivován roaming. A když si nevšimnete, jaký operátor vám svítí na displeji, voláte za docela zajímavé penízky.

Shrnuto a podtrženo

Operátoři zatím nemají s pokrytím vystaráno a počet jejich klientů stále závisí na tom, zda je pokryto právě tam, kde se jejich potenciální (nebo již bývalí) klienti pohybují. To se týká zejména lidí z malých vesniček a pohraničí. Na druhou stranu, už jste někdy viděli pokrytí v USA nebo v Kanadě? V porovnání s těmito zeměmi je na tom Česko velmi dobře.

Témata článku: Operátoři, Vodafone

30 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Kamil 17. 7. 2001 19:23:21
  Teda "jsem" - taky jsem trubka :-(
 • Kamil 17. 7. 2001 19:23:21
  Co rici jineho, nez ze jsi trubka - ja jsme taky z Varu a bez problemu s...
 • Roman 17. 7. 2001 19:23:21
  Oskar má na spoustě a spoustě místech strašně slabej signál. Já konkrétně...
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

Vodafonu můžete dát kvůli zhoršení datových podmínek košem. Poradíme jak

** Na infolince operátora nemusíte dostat správné informace ** Pokud máte starší tarif, na výpověď bez sankce máte nárok ** Výpověď můžete podat na prodejně nebo poslat poštou

19.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení