Mobilní rádce: jak rostly a padaly ceny

Prošli jsme si ceníky prodejců mobilních telefon a do přehledných grafů jsme zapsali, jak loni rostly a padaly ceny mobilů. Chcete vědět, u kterých značek se vyplatí počkat?
Mobilní rádce: jak rostly a padaly ceny

Pro naše srovnání jsme vybrali těchto dvanáct mobilních telefonů, které jsou stále ještě na trhu:

 • Alcatel OT 30x,
 • Alcatel OT 501,
 • Ericsson T28s,
 • Ericsson T39m,
 • Motorola v3690,
 • Nokia 3310,
 • Nokia 3330,
 • Nokia 6210,
 • Siemens S35i,
 • Siemens S40,
 • Sony CMD-J5,
 • Sony CMD-Z5.

Pro větší přehlednost jsme rozdělili tyto telefony do dvou přehledných tabulek, kde na vodorovné ose najdete jednotlivé měsíce v roce a na ose svislé můžete odečíst cenu jednotlivých mobilů v příslušném měsíci.

Klepněte pro větší obrázek

Na grafu jsou velmi patrné dva výrazné poklesy cen. První z nich nastal přibližně měsíc po CeBITU. To je pochopitelné, protože po CeBITu přicházejí na trh poměrně rychle nové modely telefonů a staré (či chcete-li starší) typy mobilů jim musí uvolnit své místo. Druhý pokles je patrný v době předvánoční, kdy výrobci i distributoři snaží nalákat zákazníka shánějícího vhodný vánoční dárek. U některých přístrojů - v tomto případě u obou mobilů značky Sony i u Nokie 6210 - dochází koncem prázdnin k mírnému zdražení.

Klepněte pro větší obrázek

Troufám si tvrdit, že druhý graf je zajímavější. Zajímavá je křivka Alcatelu OT30x, jehož cena byly již od začátku nasazena příliš nízko; proto také v průbohu roku mírně zdražoval. Úplným opakem je však Alcatel OT501, který koncem léta prodělal více než výrazný cenový pád následovaný mírným zlevněním ještě v předvánočním období.

Ceny obou Nokií 3310 i 3330 se navzájem věrně kopírují a udržují si tak přibližně tisícikorunový vzájemný odstup. Úžasný propad zaznamenala také Motorola v3690, jejíž cena v průběhu loňského roku spadla o celých deset tisíc korun. Že padají také ceny mobilů Ericsson je docela známá skutečnost která nás příliš nepřekvapuje a dala se očekávat.

Poučení z vývoje?

Jaký lze vyvodit z těchto grafů závěr? V každém případě se dá očekávat, že během jednoho až dvou měsíců ceny mobilů půjdou mírně dolů - je totiž po CeBITu a výrobci si musí udělat místo na trhu pro právě představené novinky. Také vyčkávací taktika se může vyplatit - ale jen u některých značek. Zatímco například u Ericssonu se dá pád cen vždy očekávat poměrně brzy od uvedení přístroje na trh, mobilní přístroje Nokie nebo třeba Alcatelu jsou velmi nevyzpytatelné.

Diskuze (4) Další článek: Siemens S45/ME45: zkušenosti s novým firmwarem

Témata článku: Ostatní, Ericsson T39m, Nokia 3310, Nokia 3330, Nokia 6210 Navigator, Siemens S35i, Siemens S40, Sony CMD-Z5, Pad, Úplný opak, Mírné zdražení, Mobil, Druhý graf, Rádce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21