Mobilní rok 2008 očima redaktorů

Desítky nových přístrojů, software, služby, kdo se v tom má vyznat? Redaktoři MobilManie vyzdvihují to nejpovedenější z roku 2008.
Kapitoly článku

Dotekovky a rychlá data

Tomáš Doseděl
Šéfredaktor Mobility a MobilMania.cz

Rok 2008 byl bezpochyby rokem iPhonu. Možná namítnete, že iPhone do Česka dorazil až koncem léta a to ještě se značným zpožením za jinými zeměmi. Podívejte se ale, kolik jiných mobilů se iPhonem inspirovalo, byť to výrobce nepřizná. Z dalších telefonů mě hodně zaujala řada HTC Touch, kterou výrobce dokázal, že umí vyrábět vynikající mobily pod vlastní značkou. Hodně se mi líbí také manažerské Nokie řady E a samozřejmě s očekáváním sleduji dotekovou Nokii Tube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tomáše zaujaly dotekovky a manažerská Nokia E71

O překvapení roku se koncem roku postarali čeští mobilní operátoři. I když nás T-Mobile i Vodafone opakovaně ujišťovali, že síť 3G rozhodně stavět nebudou, případně ji rozhodně nebudou stavět sami, nakonec se přece jen rozhodli, že se jim tato nemalá investice vyplatí.

Rok 2008, rok stagnace

Jozef Cmar
Externí redaktor MobilMania.cz a šéfredaktor webu SEMania.cz

Mým telefonem roku je Cybershot Sony Ericsson C702, který jsem poznal v únoru na tiskové konferenci a brzy jsem měl možnost otestovat jeho prototyp. V červnu nahradil prototyp finální vzorek a výsledkem se stala vůbec nejpodrobnější recenze, jakou jsem kdy napsal. Kruh se uzavřel o letních prázdninách, kdy jsem se stal jeho spokojeným majitelem. Zaujaly mě přístroje od HTC s inovovaným prostředím TouchFlo 3D a také Apple iPhone 3G, ani v jednom případě mě ale ovládání pomocí dotykového displeje nepřesvědčilo a nemyslím si, že je tento směr tím pravým ořechovým. Na MobilManii jsem měl také možnost testovat G502, W350i a několik dalších telefonů Sony Ericsson, nejlepší dojem ve mně zanechal model G502, který přišel na trh ve velmi krátké době a hned zaujal místo nejlevnějšího telefonu s HSDPA. Také poměr cena/funkce je u tohoto telefonu jeden z nejlepších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jožův vyvolený: Sony Ericsson C702

Rok 2008 pro mě byl rokem stagnace a předpokládám, že se vývoj mobilních telefonů dále zpomalí, protože okruh vlastností a funkcí, které se dají vylepšovat, je stále užší. V této souvislosti mi vadí, že se prakticky neudál už několik let žádný pokrok v oblasti výdrže mobilních telefonů. Pro mě se na trhu neobjevil žádný přístroj, který by si bez větších výhrad získal mou přízeň. Abych ale jen nekritizoval, potěšila mě zpráva o tom, že se v budoucnu možná dočkáme jednotných nabíječek u většiny výrobců. Osobně jsem zastáncem standardních konektorů (tím více mě irituje Sony Ericsson se svým postojem k miniUSB a 3,5 mm jacku), přeci jen mít jeden šuplík různých kabelů mi vůbec nevyhovuje.

Okna nejsou pro každého, Internet začíná být

Jan Horalík
Externí redaktor MobilMania.cz

Rok 2008 pro mě začal seznamováním s platformou Windows Mobile. Po telefonech bez operačního systému jsem si totiž v únoru pořídil HTC TyTN II. Usvědčil jsem se v tom, že Windows Mobile není pro každého. V základu toho moc nenabízí, ale má velmi široké možnosti růstu. Strávil jsem mnoho hodin na internetu hledáním aplikací, abych si prostředí a funkce upravil pro ovládání prsty a podle svých potřeb. Nyní jsem s touto platformou i přístrojem spokojen. Kdo ale nemá na hledání aplikací a procházení uživatelských fór čas, měl by se Windows Mobile zatím raději vyhnout.

V komunikátoru jsem zatoužil mít neomezený přístup k internetu za rozumnou cenu. Proto mě potěšilo, když Telefónica O2 v červenci oznámila, že nabídne nový datový tarif pro surfování přes mobil za sto padesát korun. Tarif jsem si navíc v rámci speciální nabídky mohl aktivovat na tři měsíce zdarma. T-Mobile podobný tarif začal nabízet již dříve a nedávno svůj neomezený datový tarif za 177 Kč představil i Vodafone. V rámci vánoční akce jej navíc můžete mít na půl roku zdarma. Rok 2008 je tak pro mě rokem, kdy se internet v masovém měřítku začal rozšiřovat z počítačů i do mobilních telefonů.

Peníze nejsou vše, data nepřesvědčí a Androidí budoucnost

Martin Chroust
Externí redaktor MobilMania.cz, redaktor SEmania.cz

Rok 2008 pro mě znamenal ohromný posun v mé dosavadní práci. I přes ukončení studií gymnázia a prvního semestru na vysoké škole jsem recenzoval několik telefonů, z nichž nejvýznamnějším byl podle mě Sony Ericsson Xperia X1, ve kterém se kloubí podstata funkčního designu s rozsáhlou paletou funkcí. Vzal jsem to i z druhého konce, když jsem si mohl vyzkoušet telefony od nejmladšího operátora U:Fona. I podle reakcí čtenářů jsem si ověřil, že volání zadarmo ve vlastní síti není prvořadým tahákem, telefon také musí zvládat pokročilé funkce, čehož první modely nedosahovaly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Martinova světlá Xperia

Velmi kvituji stavbu 3G sítí u Vodafonu a T-Mobile, díky tomu se internet v mobilu může posunout jen a jen kupředu. Vánoční akce červeného operátora však přišla dříve, než bych čekal. Internet přes GPRS, místy přes EDGE nepřesvědčí potenciální zákazníky o rychlosti a spolehlivosti mobilního připojení. Dalším mezníkem tohoto roku byl bezesporu iPhone a s ním spojená nákupní horečka. Mohu s klidným svědomím říct, že mě to nijak nepoznamenalo. Chápu lidi, kteří si toto zařízení zakoupili, podle mě nemá v naši zemi až takové využití jako v západní Evropě či Americe.

Co čekat do dalšího roku? Bude zajímavé, jak si výrobci poradí s platformou Android, kolik nových modelů se objeví a jaký budou mít úspěch u zákazníků. Budou představeny nové přístroje, čekat můžeme velké megapixely nebo i větší počet telefonů s příjmem televizního signálu. Je určitě na co se těšit a proto vám jako redaktor MobilManie, Mobilit a zástupce šéfredaktora SEManie přeji do nového roku vše nejlepší a mnoho mobilních novinek.

Ve znamení Nokie

Kryštof Korb
Externí redaktor MobilMania.cz a šéfredaktor webu NokiaMania.cz

Můj rok byl, ostatně jako vždy, ve znamení Nokie. Hned v únoru v Barceloně přišla Nokia se svou vlajkovou lodí N96, která mne ale při testování opravdu zklamala. Za to nenápadná N78 překvapila více než dost. Až do léta byl klid, i když v dubnu Nokia vytáhla s obyčejnou Nokií 6212 classic. Té jsem až do listopadu nevěnoval pozornost, kdy jsem si na vlastní kůži vyzkoušel, co všechno umí a že až tak obyčejná nebude.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryštof si nejčastěji hrál s Nokiemi

Léto bylo plné zvratů, Apple začal prodávat nový iPhone 3G a ještě před tím se mi do rukou dostaly obě verze "prvního opravdu otevřeného mobilu" Openmoko. V létě Nokia přišla i s novými Nseries trháky - N85 a N79. Největšího (ani ne tak) překvapení jsme se ale dočkali v říjnu - Nokia přišla se svým "iPhone zabijákem" - Nokií 5800 XpressMusic. Tu v současnosti pár dní používám a musí se uznat, že mu přinejmenším pořádně zavaří. Začátek prosince byl asi nejpřekvapivější - opravdu nabité Nokii N97 totiž nechybí nic. Tak snad bude rok 2009 alespoň stejně zajímavý, já se těším třeba na Nokii E75, i když letošní tržby výrobců tomu moc nenasvědčují.

Nedostižný Ericsson a DVB-T v mobilu

Jiří Kuruc
Externí redaktor MobilMania.cz, Mobility, Navigovat.cz, Computer a další

Rok 2008 mi v hrubých obrysech načrtnul veletrh GSMA Mobile World Congress v Barceloně. Zde nám Sony Ericsson představil své produkty pro tento rok. Inovovanou řadu chytrých telefonů se Symbianem UIQ jsem mohl proklepnout v rámci testu modelů G700 a G900 (Mobility 10/08). Mile mne překvapil výrazný pokrok v ovládání, nicméně absence pokročilých technik datových přenosů odsoudila oba přístroje a následně i celou řadu k záhubě. Převeliká škoda. Mým hitem Barcelony byl Sony Ericsson W980i, o který jsem ale neúspěšně doslova škemral celý rok. Dokonce ani vášně vzbuzující Xperia mne tolik nezaujala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jirku zaujal model Sony Ericsson W980i, celý rok na něj však čekal marně

Z horlivě očekávaných a atraktivních přístrojů jsem testoval snad jen HTC Touch HD. Bezesporu patří mezi naprostou špičku ve svém oboru, přesto jej za svůj mobil roku nezvolím. Inu, není pro každého. Mým mobilem roku je bez zaváhání LG KB770, který přivádí k dokonalosti to, co započal model LG HB620T: příjem digitálního pozemního vysílání DVB-T v mobilu. Pro mne jde o bezkonkurenční inovaci roku 2008. Vždyť ještě před nedávnem byl příjem DVB-T v zařízení s baterií holým nesmyslem. Jihokorejský výrobce to dokázal a především jde funkci zcela jednoduchou, pro každého a především zdarma.

 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Inovace roku podle Jirky Kuruce: digitální televize v mobilu. První televizní LG HB620T a širokoúhlé LG KB770

Díky Nokii za kompas a Vodafonu za propagaci mobilního internetu

Filip Kůžel
Redaktor MobilMania.cz

Letos jsme se dočkali mnoha skvělých telefonů, výrobci se překřikovali, kdo je převratnější a lepší, ale mě se paradoxně nejvíc zalíbila šedá myš mezi mobily: Nokia 6210 Navigator. Reklamní plochy se letos blýskaly dotykovými displeji, nebo aspoň senzorovými klávesami, což jsou věci marketingově vděčné, v současnosti jsou v módě a dobře prodávají. Technická inovace v Navigatoru – elektronický kompas – není z kategorie populárních, o to cennější je ale v praxi. O zjištění „kde je sever“ zde jde až v poslední řadě, kompas se stará o správnou orientaci mapy, což je ve spojení s GPS neocenitelné pro chodce v oblastech se špatným signálem (město, les). Když vyjdete s Navigatorem z budovy, ihned víte, zda se máte dát doleva nebo doprava, zatímco s obyčejnou GPS to zjistíte až po několika desítkách metrů pohybu. Vadí mi jen, že integrovaný kompas umí používat pouze jediná aplikace – Nokia Mapy. Více se dočtete zde. Navigator je prvním mobilem s touto funkcí, něco podobného má i T-Mobile G1 (zatím bez osobní zkušenosti) a už teď se těším na druhou Nokii s kompasem: model N97.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tři v současnoti známé mobily osazené elektronickým kompasem: Nokia 6210 Navigator, T-Mobile G1 a Nokia N97

Z druhé strany „mobilování“ mne zaujaly aktivity Vodafonu kolem mobilního internetu. Nemyslím tím výstavbu 3G sítě, což je jen minimálně užitečné gesto, kterým se operátor zbavuje licenčního břemene. Vodafone podnikl kroky, které konečně dostávají mobilní internet mezi lidi. Nejdříve byl představen renderovaný přístup k internetu (nižší datový tok, nižší náklady, vyšší rychlost, důraz na jednoduchost nového portálu Live!), následovala změna cenové politiky. To všechno zní pěkně, ale tím opravdovým impulsem byt teprve vánoční dárek – mobilní internet zdarma. Na půl roku si surfování za pohybu může osahat každý. Tohle je mnohem více, než jen lákadlo na nové zákazníky, tahle iniciativa může prospět nám všem. V posledních měsících se modlíme k LTE, ale pokud lidé nezačnou mobilní internet skutečně používat, bude to s LTE vypadat podobně tragicky, jako dnes s 3G.

Klepněte pro větší obrázek 
I když je Vodafone nejmenší operátor, jeho zákazníci se v současnosti starají o většinu mobilního datového provozu

Témata článku: Ostatní, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Asus P565, Emporia Life, Emporia Life Plus, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, HTC Touch HD, HTC Tytn, HTC Tytn II, LG HB620T, LG KB770, LG KC910 Renoir, Motorola Aura, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 6210 Navigator, Nokia 6260


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22