Mobilní telefon - mocný nástroj ignorace?

Mobil spoustu věci změnil, to je jasná věc. Zatímco dříve jsme se nazvájem navštěvovali, nyní stačí zvednout telefon a zavolat. Ještě jednodušší je ovšem zavěsit. Jak mobil boří mezilidskou komunikaci?
Mobilní telefon - mocný nástroj ignorace?

Mobil místo posmrkaného kapesníku

Nedávno jsem se jednoho člověka dotázal, co považuje za největší zázrak našeho světa. Po chvilce přemýšlení odpověděl, že kromě života samého je to mobilní telefon. Zeptal jsem se ho proč. Argumentem číslo jedna byl fakt, že mobil vytváří mosty mezi lidmi, které spojují, nalézají, rozesmívají, napravují, zachraňují a vůbec nám dělají život snazší a lepší. Já si však nemyslím, že by lidé měli díky mobilnímu zázraku techniky k sobě nějak výrazně blíž.

Pochopitelně nelze popřít, že mobil spoustu věcí změnil. Někomu umožnil být v kontaktu se svým blízkým, kterého by jinak měsíce či roky neslyšel. V úzkých se můžete snáze dovolat pomoci a kapsáři zas díky mobilním telefonům mají další atraktivní předmět zájmu, kterým mohla před deseti lety být tak maximálně peněženka nebo posmrkaný kapesník. Jenže je i druhý pohled na věc, který celou tohle zbožňování staví do poněkud jiného světla.

Boříme komunikační mosty

Mobilní telefon není jen nástrojem mezilidské komunikace, dokáže ji také nekompromisně a velmi efektivně bořit. Dříve sice nebylo tak snadné někoho vyhledat a spojit se s ním, ale snad právě pro námahu, kterou jsme museli investovat, bylo odměnou kýžené shledání. Mohli jsme za svými známými přijet na návštěvu, kamarád na druhém konci města si zašel půjčit novou desku. Pravda, když by člověk nechtěl druhého vidět, tak se mohl schovat za záclonu, nakukovat a čekat, až oklamaný nebožák odejde pryč. Jenže takový manévr vyžaduje notnou dávku drzosti a cynismu, ačkoli věřím, že jsou okamžiky, kdy nelze jednat jinak.

Běžná telefonní linka také není zrovna ideální prostředek k sebezapření. Pokud člověk přesně neví, kdy nežádaná osoba zavolá, pak musí telefon při každém zazvonění zvednout, pokud není natolik zoufalý, že raději nevezme všechny nebo telefon jednoduše odpojí. Efektivně tak lze stornovat jedině snad poštovní korespondenci, na kterou stačí prostě přestat reagovat a nepsat zpět.

Jak se nechat zapřít

Mobilní doba však všechny tyto problémy smetla ze stolu a s laskavou tváří dobrotivého pomocníka a spojovatele nám nabídla snadný způsob, jak se sobě navzájem vyhýbat, jak se zapírat, jak zmizet z povrchu zemského, je li to třeba. Přečtenou zprávu stačí smazat a už neexistuje. Příchozí hovor necháme dozvonit až do skleslého umíráčku vyzvánějící sbohem mezilidské komunikaci nebo si nasadíme kouzelný plášť neviditelnosti pouhým vypnutím mobilu. A navíc samozřejmě odpadá problém s anonymitou volajícího, protože malý digitální přítel ochotně sdělí, kdo je na druhé straně. Hravě si tak můžeme vybrat, kdo bude mít tu čest s námi pohovořit a kdo si bude muset nechat zajít chuť. Potlačená telefonní čísla pak raději nezvedneme vůbec, abychom se náhodou nenachytali.

Jenže to není vše. Logika věci by měla v případě neúspěšného navázání kontaktu velet k uvažování nad tím, zda by nebylo možné dosáhnout kýženého cíle jinou cestou. Třeba zkusit zavolat na pevnou linku nebo se dokonce pokusit setkat na živo a promluvit si takříkajíc z očí do očí. Je jasné, že ne vždy to jde. Navíc často rezignujeme - i když víme, že má doma telefon, i když víme, že k němu můžeme dojít za deset minut.

Rezignace, ignorace

Tomuhle se nedá říci jinak než rezignace. Rezignace na aktivitu v komunikaci. Nekonečně opakovaná věta operátora o nedostupnosti volaného je pro nás smíření s osudem, že ten druhý momentálně neexistuje a my s tím nedokážeme nic udělat. Jak snadno dokážeme někoho odmítnout přes mobilní telefon, tak se stejně lehce smiřujeme s tím, že jsme byli odmítnuti.

Jak pravil můj známý, mobilní telefon se stal nástrojem ignorace a nekompromisního odmítnutí. Není tady řeč o tom, že právě nemáme čas, že u svého přístroje nejsme nebo že se nám právě vybila baterie. Mobilní telefon je pro nás s pokryteckým úsměvem na rtech kličkou do strany, kterou jsme vyměnili za rovný pohled do očí druhého. Ale na tom asi není nic zvláštního, takoví jsme prostě my lidé.

Máme ale moc s tím něco dělat, jenom musíme chtít. Proto zahajuji týden bez zapírání nechtěných telefonátů. Jestli chcete, můžete to zkusit se mnou.


Zapíráte se před nechtěnými telefonáty? Vyjádřete svůj názor také v anketě v pravém sloupci tohoto článku

Diskuze (28) Další článek: Šuškanda: Oskar chystá GSM bankovnictví s Živnostenskou bankou

Témata článku: Ostatní, Snadný způsob, Telefon, Mobil, Mobilní telefon, Rezignace, Nástroj, Mobilní doba, Moc


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 20

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 3

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

Vybrali jsme 12 nejlepších levných smartphonů do 6 tisíc. Který si nadělíte?

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný smartphone ** Levný smartphone umí víc než obyčejný mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 23

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 54