Mobilní telefon s MP3, organizérem, kamerou, Bluetooth a navíc s Linuxem

Jak vánoční stromeček je funkcemi ověšený nový telefon IMT-2000, který představilo několik korejských firem.
Jak vánoční stromeček je funkcemi ověšený nový telefon IMT-2000, který představilo několik korejských firem. Primárním určením pro tento telefon jsou sítě třetí generace, a i když se možná objeví i v provedení pro dnešní sítě (představen byl ve verzi pro CDMA), jeho pravé využití můžeme čekat až za pár let.

Je to koncept, jemuž podobné budeme v nadcházející době vídat čím dál častěji. Přesto na to, že se jedná o první kousek nové rodiny přístrojů, vyrážejí jeho vlastnosti spolehlivě dech. Základem je mobilní telefon kombinovaný s organizérem. Navíc mobil a PDA mají samostatné procesory, PDA funkce pohání 206MHz procesor Intel StrongARM, mobilní část má jiný procesor. Operačním systémem je Tynux firmy PalmPalm – verze Linuxu pro přenosná zařízení. V přehledu aplikací zaujme prohlížeč Opera, MP3 přehrávač, hry, programy pro osobní agendu a další aplikace nutné k využití hardwarových funkcí. Zde totiž zaujme zabudovaná kamera spolu s podporou Bluetooth rozhraní, se kterými je možné se pohodlně účastnit videokonferencí i na cestách, protože z zařízení podporuje příslušný komunikační protokol H.323 a také internetovou telefonii. Mezi těmito parametry působí USB rozhraní pro komunikaci jako drobná samozřejmost.

IMT-2000 je upřímně řečeno na pohled docela velké zařízení. Je velké i na běžné PDA, natož na mobilní telefon. Koncentrace funkcí na malém prostoru také nemusí být vždy k užitku a jistě zvyšuje citlivost celého přístroje na zacházení. Z hlediska možného finálního produktu tak jde spíše o předvedení možné cesty rozvoje. Určitě pozitivní zprávou pro Linux se stává výrazná podpora tohoto systému v přístrojích budoucnosti. Jeho otevřenost skýtá dobré možnosti právě pro připojování nových zařízení přímo do těla přístroje.

Vyrendrovaných počítačových obrázků zařízení budoucnosti jsme od Nokie, Ericssonu a dalších už viděli dost; Korejci přišli s něčím, na co si můžeme sáhnout již nyní, za to jim patří uznání. Cítí zde šanci, jak porazit giganty klasických mobilních telefonů, a začínají si budovat náskok, možná se ale bude nakonec bojovat na jiné trati a jejich náskok přijde vniveč.

Váš názor Další článek: Slovník: pomoc začínajícím telefonistům

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Bluetooth, Linux, Telefon, Mobilní telefon, Mobil, BLU

Určitě si přečtěte