Mobilní telefon slaví 30 let

Věřte nebo ne, mobilní telefon je tu s námi rovných třicet let. Nastává čas pro první ohlédnutí. Seznamte se tedy v krátkosti s nejzajímavějšími etapami jeho života.
Mobilní telefon slaví 30 let

Pohled do historie je poučná věc. Dnes a denně do ni nahlížejí profesionálové, aby zachytili atmosféru a významné dějinné události toho či onoho období, stejně jako laici, kteří v historii nezřídka kdy hledají odpověď na současné otázky. Ačkoliv se tedy v běžném životě s událostmi dávno minulými setkáváme poměrně často, přece jen se najdou obory, ve kterých hlavu zpět až tak často neotáčíme.

Jedním z nich je bezpochyby mobilní komunikace. Jedná se o obor vskutku mladý, což může svádět k tomu, abychom ho ve svých procházkách minulostí opomíjeli. Co ale mobilní telefonování ztrácí věkem, bohatě dohání rychlostí vývoje. Právě oblast mobilů totiž do puntíku naplňuje ono magické rčení o tom, že co platí dnes, zítra není pravda. Takto ocejchováno pak mobilní telefonování stárne daleko rychleji, než se může zdát.

Málokdo asi uvěří, že mobilní telefon slaví letos kulaté jubileum. Rovných třicet let totiž uběhlo od chvíle, kdy přišel na svět pradědeček dnešního mobilu. Nebyl malý, nebyl, lehký a o barevném displeji se mu mohlo nechat zdát. Pojďme si ale nyní třicet let existence mobilu v rychlosti zrekapitulovat.

Zárodek mobilu - autotelefon

Klepněte pro větší obrázek 

Píše se rok 1921. První světová válka skončila, svět se vrátil do normálních kolejí. Začíná se opět naplno tvořit a vynalézat. Bellovy laboratoře se v této tvůrčí atmosféře chytají otěží a představují první "integrovaný" autotelefon. Jednalo se o rozměrné zařízení, jenž mělo výrazně urychlit způsob výměny informací. Zpočátku našly v tomto přístroji zalíbení především policejní stanice (např. z Michiganu či Detroitu). Bez ostychu lze ale tento počin považovat za první krůček k mobilní komunikaci.

Motorola Dyna-Tac

Klepněte pro větší obrázek 

Uběhlo dalších 28 let od představení zmíněného autotelefonu, když se ve Spojených státech amerických začali tehdejší oborníci na komunikaci vážně zabývat myšlenkou vytvoření speciální mobilní sítě. Ta měla dle jejich představ umožnit rychlý přenos informací z jednoho místa na druhé, aniž by byla závislá na pevných telefonních bodech. Nositel a příjemce informací měl být zkrátka mobilní.

Naneštěstí se tato pokroková idea nesetkala s valným zájmem Federální komunikační komise USA, která dlouho otálela s přidělením radiových frekvencí. Byrokratické překážky tak způsobily, že první mobilní telefon spatřil světlo světa o neuvěřitelných 26 let později. Rok 1973 je oficiálním datem, kdy se narodil první mobilní telefon. Jednalo se o přístroj Motorola Dyna-Tac s váhou 1 kg, z něhož si poprvé zavolal jeho vynálezce Martin Cooper.

Mobil á la cihlička

Klepněte pro větší obrázek 

Motorola Dyna-Tac znamenala průlom. Mobilní telefonování se dostávalo stále více do povědomí veřejnosti, což přineslo další zdokonalování. Paradoxně v Americe, která je dnes z mnoha důvodů v oblasti mobilní komunikace spíše pozadu, se rodily další a další přístroje. Po Motorole Dyna-Tac se výrazněji prosadily přístroje, kterým se brzy začalo přezdívat mobilní cihlička. Například Sony CM-H333 (na obrázku) se stal v době rozmachu analogových sítí velice populárním přístrojem, který je možné spatřit v nejednom starším americkém filmu.

Kufříkové telefony

Klepněte pro větší obrázek 

Dostáváme se do 90. let, kdy svět ovládly dnes již legendární kufříkové telefony. Mnozí z vás si jistě dobře pamatují 2 kg vážící přístroje, které s cenou okolo 100 000 Kč učarovaly nově se rodící české podnikatelské vrstvě. V těch dobách se první čeští uživatelé mobilů rozdělili na ty, kteří telefon k práci opravdu potřebovali a ty, kteří ho vystavovali na odiv jiným jako znak své movitosti a úspěšnosti. Samotné telefony nenabízely svým majitelům mnoho přepychu. Jejich hladová baterie totiž nemohla poskytnou více než 55 minut nepřetržitého hovoru.

Motorola StarTac

Klepněte pro větší obrázek 

V roce 1996 nastal ve světě mobilní komunikace další zvrat, jenž měl přímou spojitost s masivním  rozvojem GSM sítí. Ty nabídly uživatelům více užitečných služeb a přivedly mobilní telefonování na novou cestu. Charakteristickým prvkem té doby se jistě stal telefon Motorola StarTac, který jako první nastínil, kudy se budou přístroje, potažmo celé mobilní komunikování, nadále ubírat. Stylový design Motoroly byl první vlaštovkou ve světě hranatých cihliček. Netrvalo však dlouho a na paty dříve nedostižné Motorole začal šlapat nečekaný finský konkurent – Nokia.

Sítě třetí generace

Klepněte pro větší obrázek 

Pionýrské doby mobilní komunikace máme již úspěšně za sebou. V rukou dávno nenosíme  kufříky se sluchátkem a 3 kg akumulátorem, místo toho se nám v kapse hřejí mobilní přístroje s váhou pod 100 g, barevným displejem a foťáčem, to vše navíc zabaleno do elegantního kabátku. Mobilní telefon se stal během posledních několika let módním doplňkem, dnes se navíc stává multimediální stanicí. Pomalu objevujeme sítě třetí generace. Čeká nás nový věk mobilního telefonování.

To vše máme před sebou. Za pár let však možná otočíme hlavu zpět a budeme se divit, co nás tehdy, v roce 2003, tolik vzrušovalo. Inu pohled do historie může být opravdu poučná věc.

Diskuze (8) Další článek: Megačlánek: praktické zkušenosti s Nokií 6100

Témata článku: Ostatní, První krůček, Mobilní telefon, Martin Cooper, Telefon, Mobil, Let


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34