Mobilní telefony a čísla: Samsung překonal loni Sony Ericsson

Zatímco světový podíl Sony Ericssonu na světovém trhu s mobily klesá, Samsung se dere stále výš. V loňském roce se Samusungu dokonce podařilo Sony Ericsson překonat, a to už je co říct. První místo si přitom stále drží Nokia.
Mobilní telefony a čísla: Samsung překonal loni Sony Ericsson

Na ZDnetu se objevila stručná zpráva, že podíl Samsungu na trhu s mobily v roce 2001 byl větší než podíl Sony Ericssonu. Samsung se tak stal světovou trojkou a pokračuje v trendu nastoleném už ve třetím čtvrtletí loňského roku. I když jsem už o podílech na trhu a počtu prodaných kusů ve 3. kvartálu psal v tomto článku, pro lepší představu jsem zkopíroval část textu tohoto článku.

Rostoucí podíl Samsungu pokračuje

Podíly na trhu jednotlivých společností v tomto čtvrtletí byly následující (v závorce najdete trend oproti roku 2000 ve stejném období):

1. Nokia - 33,4 % trhu, 31,6 milionu mobilů (slabý pokles)
2. Motorola - 15,7 % trhu, 14,8 milionů mobilů (růst)
3. Ericsson (bez Sony) - 8 % trhu, 7,5 milionů mobilů (pokles)
4. Samsung - 7,5 % trhu, 7,1 milionů mobilů (růst)
5. Siemens - 7,2 % trhu, 6,8 milionů mobilů (růst)

Poznámka: Ericsson je zde ještě uveden samostatně, protože se Sony vytvořil samostatnou společnost až v říjnu. Za celý rok 2001 se ale již prodeje a podíly na trhu uvádí dohromady.

Samsung je třetí

Podíl Samsungu za celý loňský rok je stejně jako ve třetím kvartálu 7,5 procent. Samsung se tak vyšplhal na třetí místo za Nokii a Motorolu a posunul tak Sony Ericsson na čtvrté místo s podílem 7,3 procent. V roce 2000 měl přitom Sony Ericsson podíl 10 procent a Samsung pouhých pět. Na první místě pak zůstává Nokia s 35,6 procenty, přičemž v roce 2000 měla jen 30,6 procent trhu. Siemens si s největší pravděpodobností udrží páté místo, které měl už ve třetím čtvrtletí; bohužel kompletní průzkum Dataquestu, z něhož bych zjistil podíl Motoroly a Siemensu, se mi zatím nedostal do ruky.

Na rostoucí tendenci Samsungu a poklesu Sony Ericssonu je patrné, že uživatelé spíše než technický vzhled a mnoho funkcí volí raději neotřelý design, velký displej a doplňkové funkce jako hry, přehrávače hudby, rádio apod. Právě mobily Samsungu mají nejen příjemný vzhled, ale také kromě velmi dobře zpracovaných ryze mobilních funkcí také tyto funkce doplňkové. Je jen škoda, že se u nás neprodávají ve velkém, ale seženete je v malém množství a sporadicky.

Sony Ericsson vyráží do protiútoku

Mimochodem, pokud vzpomínáte na náš rozhovor s Janem Semrádem, generálním manažerem Sony Ericsson pro Českou republiku, víte, že Sony Ericsson uvede velmi brzy nové mobily, které už na sobě ponesou kulaté logo této nové společnosti. A sázel bych na to, že technický design Ericssonu bude tentam a že SE uvede mobily, které budou kráčet ve stopách Samsungu; vždyť Sony je rovněž Asiat, a významný. A to může pomoci SE znovu získat ztracený podíl na trhu.

Diskuze (7) Další článek: Jaký telefon na snowboard značky Burton

Témata článku: Ericsson, Samsung, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Telefony, Ericsson, Mobil, Telefon, Son, Mobilní telefon

Určitě si přečtěte