Mobilní telefony a čísla: výrobci mobilů se chtějí kamarádit

Poslední dny jsou plné překvapivých zpráv – velcí výrobci mobilů jako Alcatel, Motorola nebo Siemens hledají partnery pro vytvoření podobných spojenectví jako Sony Ericsson. Proč? Chtějí zvýšit podíl na trhu, snížit náklady a přijít snadno k novým výrobním postupům. Zůstane na trhu jeden velký mobilní gigant?
Mobilní telefony a čísla: výrobci mobilů se chtějí kamarádit

Nejprve fakta

Začneme od Motoroly. Ta začátkem minulého týdne oznámila, že by ráda v několika příštích letech získala 25procentní podíl na světovém trhu, přičemž letos má zhruba 17 procent. Jak toho dosáhnout? Jednoduše, prostě se spojí s některým ze svých současných konkurentů. Jedině tak se dá získat na stagnujícím trhu další podíl. Podle Motoroly by se mohlo jednat o sloučení s německým Siemensem nebo korejským Samsungem. Oba výrobci získali loni podíl na trhu necelých osm procent, jsou tedy velmi významní hráči. Motorola rovněž dodala, že jedná i s několika menšími firmami.

Zajímavé je rovněž nedávné prohlášení Siemensu. Ten chce letos zdvojnásobit svůj podíl na trhu, ze současných osmi procent na patnáct. Pokud si na to nevezme partnera, bude to velmi těžké a i když je možné, že se mu to podaří, bude to za cenu poklesu ziskovosti; cenová válka holt vyčerpává. Mimochodem, jak jsem už psal, Motorola naznačila cosi o spojení se Siemensem - pokud se oba výrobci sloučí, získali by opravdu oněch 25 procent trhu – Motorola má nyní 17, Siemens 8, sečíst si to umí každý sám. Je ale možné (a pravděpodobné), že to nakonec dopadne úplně jinak.

Poslední firmou, která ohlásila potřebu se družit, je Alcatel. Informoval o tom krátce zpravodajský server Živě.sk. Partnerem, který by mu mohl pomoci, má být asijská firma. Je to jasné - výroba v Asii je levnější, o čemž svědčí i fakt, že pro Alcatel, stejně jako např. Sony Ericsson, již dnes vyrábí mobily singapurský Flextronics.

Proč to dělají?

Je to celkem logické. Spojenectví přinese oběma stránám nejen technologické výhody, kdy se jeden „naučí od druhého“, ale také větší podíl na trhu, snížení nákladů na vývoj, logistiku, distribuci, pracovní síly, marketing apod. Nová firma, která takto vznikne, je pak více konkurenceschopná a může pěkně přihřát polívčičku ostatním hráčům na trhu.

K podobné konsolidaci dochází i na trhu s počítačovými technologiemi. Podívejme se na příklad Digitalu, který pohltil Aplhu, Digital byl následně pohlcen Compaqem a ten byl nakonec koupen HP. Na trhu se po dokončení celé akvizice HP+Compaq bude nacházet velký gigant, který si bude s počítačovou konkurencí snadno pohrávat. Stejný cíl mají logicky i výrobci mobilů. Sám jsem zvědav, jak to nakonec dopadne a kolik výrobců mobilů tu bude za pár let.

Témata článku: Ostatní, Telefony

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adam Nosek 25. 2. 2002 18:33:21
    No myslím, že by se důvod našel. Co jsem slyšel, tak se akcionářům tento...
  • Petr Broža 25. 2. 2002 17:03:23
    Všechno tomu nasvědčuje a není důvod, proč by jednání neměla dopadnout...
  • Sam 25. 2. 2002 12:22:25
    Jste pevně přesvědčen, že opravdu zfúzovali?
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení