Mobilní telefony jsou škodlivější než rakovina

Světově uznávaný neurochirurg publikoval výsledky desetiletého výzkumu o mobilech a zdraví. Měli bychom se začít bát!

O škodlivosti mobilních telefonu se toho napsalo mnoho. Jedna vědecká studie závadnost mobilního záření potvrdí, další naopak vyvrátí.Není to tak dávno, co jsme zde publikovali výsledky výzkumu z tokijské univerzity (článek si můžete přečíst zde). Tehdy šlo o velmi pozitivní a optimistickou zprávu. Ta dnešní je mnohem závažnější.

Deset let s mobilem a...

Studie uznávaného odborníka na rakovinu dr. Vini Khurany tvrdí, že mobilní telefony jsou mnohem nebezpečnější než kouření. Ve své zprávě, kterou publikoval britský týdeník Independent on Sunday, expert uvádí, že používání mobilních telefonů po dobu deseti let či déle může riziko rakoviny mozku zdvojnásobit. Britský expert zpochybňuje dřívější „oficiální“ výzkumy, protože žádný z nich nebyl prováděn déle než potřebných deset let. Khurana totiž říká, že aby se rakovina od mobilního záření skutečně projevila, musí dotyčný člověk mobil používat nejméně deset let.

Ve své zprávě vědec vyzývá jednotlivé vlády a výrobce mobilních telefonů k podniknutí okamžitých kroku ke snížení radiace z mobilů. Již dříve například francouzská vláda vydala prohlášení, ve kterém varovala před častým používáním mobilních telefonů. Upozornění bylo určeno především rodičům malých dětí. Pozadu nezůstalo ani Německo, které svým občanům radí, aby mobily používali co nejméně, pokud možno jen v opravdu nutných případech. Evropský úřad pro životní prostředí zase požaduje, aby míra záření byla snížena.

Význam britského výzkumu spočívá hlavně v tom, že ho prováděl světově uznávaný odborník. Dr. Vini Khurana je totiž významným neurochirurgem, který za posledních 16 let obdržel 14 cen a vydal více než tři desítky vědeckých studií. Nejprve si ale prostudoval více než 100 studií o vlivu mobilních telefonů jiných expertů. Vědec připouští, že mobily v naléhavých případech často zachraňují životy, ale mohou je také značně zkracovat. Důkazy prý s určitostí přijdou v následující dekádě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podle Dr. Khurany je ohrožená zvláště mladá generace, která mobily používá a bude používat po většinu života

Ve světě je dnes přes tři miliardy lidí používajících mobilní telefony, což je třikrát více než je kuřáků. „Dá se očekávat, že toto nebezpečí bude mít daleko větší dopad na zdravotnické systémy než asbest či kouření,“ řekl Khurana. Na kouření každoročně umírá pět milionů lidí.

Výsledky svého zkoumání britský expert zveřejnil na internetových stránkách o chirurgii mozku. Asociace mobilních operátorů Khuraniho varování odmítla s tím, že analýza není dostatečně vyvážena. Asociace se tedy i nadále chce opírat jen o oficiální výsledky Světové zdravotnické organizace a 30 dřívějších studií.

Zdroj: Independent

Témata článku: Ostatní, Telefony, Mobil, Rakovina, Mobilní telefon, Mladá generace, Telefon

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

1.  12.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 60

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

** Dnes téměř po roce proběhne další Google Keynote zaměřená na HW ** Hlavní hvězdou budou opět smartphony řady Pixel 2 ** Trumfne letos Google konkurenci?

4.  10.  2017 | Miksa Martin | 21