Mobilní telefony: konec soukromí v Čechách?

Vadí vám, že se při nedávném sčítání obyvatel stát dozvěděl vaše soukromé údaje? Vězte, že to není nic proti tomu, co o vás ví váš mobilní operátor.
Mobilní telefony: konec soukromí v Čechách?
Vlastníte mobilní telefon? Věříte, že vaše údaje, které jste vyplnili do sčítacích archů při nedávno proběhlém sčítání obyvatel v ČR nemohou v žádném případě být zneužity? Pokud jste odpověděli na první otázku ano a na druhou ne, pak pro vás máme nemilou zprávu. To, co o vás může zjistit ten, kdo se případně dostane k vašemu sčítacímu listu, je směšně málo oproti tomu, co o vás ví váš operátor.

Ztratili jsme soukromí

O mobilních telefonech se říká, že díky tomu, že je člověk stále k dostižení, ať je kdekoliv, ztrácí soukromí. To, že uživatelé mobilních telefonů soukromí skutečně ztrácí je více než pravda, bohužel ale z jiného důvodu.

Teď pravděpodobně sedíte u počítače, čtete si tento článek a vedle vás leží někde na stole mobilní telefon. Co má být? Nic, jen že někdo, kdo teď také sedí u počítače, si o vás může zjistit během několika málo vteřin tolik informací, že by vás to mohlo přinejmenším překvapit. Ten někdo totiž může zjistit, kde jste, s kým jste naposledy telefonovali, komu jste naposledy posílali SMS, jak dlouho již jste tam, kde právě sedíte, kdo jste, kdy jste se narodili, jaké je vaše rodné číslo, kde bydlíte, jaké je číslo vašeho účtu, jaká je vaše platební morálka. Dost možná si také může zjistit číslo vašeho pasu, občanského průkazu nebo řidičského průkazu. To ale není vše. Během několika málo minut pak může zjistit, zda nevlastníte nějakou firmu nebo zda jste nespolupracovali s bývalou StB a mnoho dalších informací. Ptáte se jak je to možné?

Každý uživatel tarifního programu musel sepisovat s operátorem smlouvu (jistou výjimkou je Oskar, kterému však i tak musíte poskytnout své osobní údaje), kde uváděl informace jako jméno, příjmení, rodné číslo, adresu, popř. číslo účtu a číslo občanského průkazu popř. cestovního pasu nebo řidičského průkazu. Tyto informace každý dobrovolně operátorovi poskytl.

Stále pod dohledem

V ČR v současné době existuje více jak čtyři miliony mobilních telefonů GSM. Z toho jich je více než dva miliony u Eurotelu, přes tři sta tisíc u Oskara a přes dva miliony u Paegase. Každou minutu vašeho života, kdy máte zapnutý váš telefon, ví váš operátor, kde jste, jak dlouho tam jste, s kým telefonujete, jak dlouho s ním telefonujete a komu píšete SMS. Každý váš krok je neustále sledován, ať chcete nebo ne. Každý váš hovor lze odposlouchávat, ať chcete nebo ne a každou vaši textovku si někdo může přečíst. Ten někdo, kdo má tu moc vás sledovat je váš operátor, soukromá společnost. Ten někdo může zjistit, kdy ráno vstáváte a kdy večer chodíte spát, kam přes den chodíte, komu telefonujete, kdo telefonuje vám. Ten někdo ví o každém vašem kroku. Ví kam jezdíte na dovolenou, kde bydlíte, kde pracujete, kudy jezdíte do práce, ví prostě skoro vše.

Když váš operátor nebo respektive jeho zaměstnanec, který má k těmto informacím přístup, chce, tak to všechno ví a ví to přesně a ví to hned. Ptáte se jak je to možné? Jednoduše, bez informací o vaší poloze by váš mobilní telefon nemohl být mobilní. Operátor tyto informace prostě musí znát. Operátor sice nezná vaši polohu přesně, ví jen čísla svých vysílačů v jejichž blízkosti se nacházíte a několik málo dalších informací. To mu ale úplně stačí na to, aby přibližně zjistil vaší polohu. Ve městech se může jednat o přesnost na metry a mimo města o přesnost na desítky až stovky metrů.

StB by záviděla

Samozřejmě, že tímto nechci říci, že každý krok každého majitele mobilního telefonu v ČR je stále sledován. Nicméně tomu tak být může. Technicky je to možné a není to ani příliš složité. U každého operátora existuje skupina lidí, která má přístup ke všem těmto informacím. Kromě toho operátoři některé z těchto informací běžně poskytují Policii ČR pokud si na to přinese patřičné povolení.

Jste na stoprocentně přesvědčeni, že nemůže existovat žádná možnost zneužití informací, které o vás má váš operátor? Myslíte si, že nikdo tyto informace nemůže zneužít?

Snem každé zpravodajské služby je pravděpodobně také možnost mít detailní přehled o tom, kde se právě nachází ten či onen člověk, s kým si telefonuje a kdo telefonuje jemu. V ČR lze tyto informace zjistit o více než 40 procentech obyvatel!

Requiem pro soukromí

Spolu s mobilními telefony jsme ztratili své soukromí. Ať se s mobilem hneme kamkoliv, tak o tom náš operátor ví. Kromě toho má také u mnohých zákazníků operátor přístup ke spoustě osobních údajů. Každý máme v podstatě dvě možnosti – buď se s tímto faktem smířit a nebo přestat používat mobilní telefon…

Poznámka: Tento článek pouze poukazuje na to, co všechno je technicky možné zjistit o uživatelích tarifních programů našich operátorů. V žádném případě netvrdí ani se nesnaží naznačit, že by k těmto věcem ve skutečnosti v ČR docházelo.

Témata článku: Ostatní, Telefony, Soukromí

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Milhaus 17. 7. 2001 19:11:30
    a jeste jedna vec mne lezi na srdci - vite o tom, ze Paegas (mozna tam...
  • Karel Vašíček 17. 7. 2001 19:11:30
    Fakt super článek :-)
  • anonym 17. 7. 2001 19:11:30
    No hlavně, že jste se těm operátorům na konci málem neomluvili, aproč tam...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 15

Jak bezpečně používat smartphone

Jak bezpečně používat smartphone

** Bezpečnost má ve spojitosti s mobilem mnoho podob ** Bakterie, baterie, viry, zloději, děravá paměť... ** Někdy je řešení jednoduché, jindy prakticky neexistuje

13.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15

Hlavně ostražitost. Kdo a jak útočí na váš mobil

Hlavně ostražitost. Kdo a jak útočí na váš mobil

** O peníze vás může připravit prostý zmeškaný hovor ** Útoky vedou přes SMS, messengery, mail či aplikace ** Ochránit vás může pouze váš vlastní mozek a ostražitost

29.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4


komerční sdělení

Komerční sdělení