Mobilní telefony: konec soukromí v Čechách?

Vadí vám, že se při nedávném sčítání obyvatel stát dozvěděl vaše soukromé údaje? Vězte, že to není nic proti tomu, co o vás ví váš mobilní operátor.
Mobilní telefony: konec soukromí v Čechách?
Vlastníte mobilní telefon? Věříte, že vaše údaje, které jste vyplnili do sčítacích archů při nedávno proběhlém sčítání obyvatel v ČR nemohou v žádném případě být zneužity? Pokud jste odpověděli na první otázku ano a na druhou ne, pak pro vás máme nemilou zprávu. To, co o vás může zjistit ten, kdo se případně dostane k vašemu sčítacímu listu, je směšně málo oproti tomu, co o vás ví váš operátor.

Ztratili jsme soukromí

O mobilních telefonech se říká, že díky tomu, že je člověk stále k dostižení, ať je kdekoliv, ztrácí soukromí. To, že uživatelé mobilních telefonů soukromí skutečně ztrácí je více než pravda, bohužel ale z jiného důvodu.

Teď pravděpodobně sedíte u počítače, čtete si tento článek a vedle vás leží někde na stole mobilní telefon. Co má být? Nic, jen že někdo, kdo teď také sedí u počítače, si o vás může zjistit během několika málo vteřin tolik informací, že by vás to mohlo přinejmenším překvapit. Ten někdo totiž může zjistit, kde jste, s kým jste naposledy telefonovali, komu jste naposledy posílali SMS, jak dlouho již jste tam, kde právě sedíte, kdo jste, kdy jste se narodili, jaké je vaše rodné číslo, kde bydlíte, jaké je číslo vašeho účtu, jaká je vaše platební morálka. Dost možná si také může zjistit číslo vašeho pasu, občanského průkazu nebo řidičského průkazu. To ale není vše. Během několika málo minut pak může zjistit, zda nevlastníte nějakou firmu nebo zda jste nespolupracovali s bývalou StB a mnoho dalších informací. Ptáte se jak je to možné?

Každý uživatel tarifního programu musel sepisovat s operátorem smlouvu (jistou výjimkou je Oskar, kterému však i tak musíte poskytnout své osobní údaje), kde uváděl informace jako jméno, příjmení, rodné číslo, adresu, popř. číslo účtu a číslo občanského průkazu popř. cestovního pasu nebo řidičského průkazu. Tyto informace každý dobrovolně operátorovi poskytl.

Stále pod dohledem

V ČR v současné době existuje více jak čtyři miliony mobilních telefonů GSM. Z toho jich je více než dva miliony u Eurotelu, přes tři sta tisíc u Oskara a přes dva miliony u Paegase. Každou minutu vašeho života, kdy máte zapnutý váš telefon, ví váš operátor, kde jste, jak dlouho tam jste, s kým telefonujete, jak dlouho s ním telefonujete a komu píšete SMS. Každý váš krok je neustále sledován, ať chcete nebo ne. Každý váš hovor lze odposlouchávat, ať chcete nebo ne a každou vaši textovku si někdo může přečíst. Ten někdo, kdo má tu moc vás sledovat je váš operátor, soukromá společnost. Ten někdo může zjistit, kdy ráno vstáváte a kdy večer chodíte spát, kam přes den chodíte, komu telefonujete, kdo telefonuje vám. Ten někdo ví o každém vašem kroku. Ví kam jezdíte na dovolenou, kde bydlíte, kde pracujete, kudy jezdíte do práce, ví prostě skoro vše.

Když váš operátor nebo respektive jeho zaměstnanec, který má k těmto informacím přístup, chce, tak to všechno ví a ví to přesně a ví to hned. Ptáte se jak je to možné? Jednoduše, bez informací o vaší poloze by váš mobilní telefon nemohl být mobilní. Operátor tyto informace prostě musí znát. Operátor sice nezná vaši polohu přesně, ví jen čísla svých vysílačů v jejichž blízkosti se nacházíte a několik málo dalších informací. To mu ale úplně stačí na to, aby přibližně zjistil vaší polohu. Ve městech se může jednat o přesnost na metry a mimo města o přesnost na desítky až stovky metrů.

StB by záviděla

Samozřejmě, že tímto nechci říci, že každý krok každého majitele mobilního telefonu v ČR je stále sledován. Nicméně tomu tak být může. Technicky je to možné a není to ani příliš složité. U každého operátora existuje skupina lidí, která má přístup ke všem těmto informacím. Kromě toho operátoři některé z těchto informací běžně poskytují Policii ČR pokud si na to přinese patřičné povolení.

Jste na stoprocentně přesvědčeni, že nemůže existovat žádná možnost zneužití informací, které o vás má váš operátor? Myslíte si, že nikdo tyto informace nemůže zneužít?

Snem každé zpravodajské služby je pravděpodobně také možnost mít detailní přehled o tom, kde se právě nachází ten či onen člověk, s kým si telefonuje a kdo telefonuje jemu. V ČR lze tyto informace zjistit o více než 40 procentech obyvatel!

Requiem pro soukromí

Spolu s mobilními telefony jsme ztratili své soukromí. Ať se s mobilem hneme kamkoliv, tak o tom náš operátor ví. Kromě toho má také u mnohých zákazníků operátor přístup ke spoustě osobních údajů. Každý máme v podstatě dvě možnosti – buď se s tímto faktem smířit a nebo přestat používat mobilní telefon…

Poznámka: Tento článek pouze poukazuje na to, co všechno je technicky možné zjistit o uživatelích tarifních programů našich operátorů. V žádném případě netvrdí ani se nesnaží naznačit, že by k těmto věcem ve skutečnosti v ČR docházelo.

Diskuze (30) Další článek: Mobil Philips Fisio napravuje pokaženou reputaci

Témata článku: Ostatní, Telefony, Soukromí, Mnohý zákazník, Patřičné povolení, Telefon, Konec, Mobil, Platební morálka, Čech, Mobilní telefon, Morálka


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40