Mobilní telefony v létání aneb jeden báječný let

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí každodenních potřeb většiny obyvatel té vyspělejší části světa. Myslím, že pro případy, kdy nám mobilní telefon usnadňuje kontakt s přáteli, rodiči, kolegy a drahými polovičkami, nemusím chodit daleko. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že mobil může někomu zachránit čas, zdraví nebo dokonce život?
Mobilní telefony v létání aneb jeden báječný let

My plachtaři bychom si tuto skutečnost měli uvědomovat, protože náš nádherný sport, který pojišťovny a neznalci řadí mezi vysoce rizikové, obnáší možnost něčeho nevšedního, například nouzové přistání do terénu. – to když nám „dojde vítr“, jak říkají plachtěním nepotrefení jedinci.

Klepněte pro větší obrázekProto bych Vás rád seznámil se svým zážitkem, který se datuje k mému prvnímu „poli“. Končily letní prázdniny 2000 a já jako čerstvý sportovní pilot - v civilu sedmnáctiletý gymnazista - jsem byl lačný po překonávání sebe samého. Měl jsem za sebou celkově možná 300 km přeletů a toho dne jsem se vydal na svůj čtvrtý přespolní let ve svém mladém životě. Věřil jsem si na sto padesát kilometrů dlouhou trať vedoucí z letiště v Kunovicích přes letiště v Hranicích a v Kyjově zpět na plochu letiště mateřského. A to vše v letadle bez motoru.

Po odletu jsem se svým prototypem kluzáku světové třídy L-33 OK-2921 dotočil (rozuměj: vystoupal) základnu pěkného kumulu a vydal se vstříc modrým dálkám. Jak už to ale v mladické nerozvážnosti chodí, ani jsem se nenadál a už jsem se potil v malé výšce kdesi pod Hostýnkem. Veškeré laborování bylo marné a tak jsem po pětadvaceti minutách a pouhých čtyřicet kilometrů od místa startu zabořil svůj větroň do pěkného pole.

Hned jak se mi zklidnil tep, zjistil jsem s úlevou, že jsem nenapáchal žádné škody ani na letadlu ani na zemědělských plodinách na tomto poli rostoucích. Vybalil jsem svůj mobil a chystal jsem se zavolat tuto „radostnou“ novinu do Aeroklubu. A teď to přišlo – mobil jednou zazvonil a odmlčel se. Pohlédl jsem na displej a nic jsem neviděl. A hle, baterka už nemůže. Hledal jsem nabíječku, ale usuďte sami, že zbytečně. Proklínal jsem všechno možné a tento monolog by se asi nevešel do slabikářů… Zapínal jsem mobil znovu a znovu v naivní naději, že z baterie něco vykřesám. Mezitím mi přišla textovka, že další kamarád přistál na druhé straně stejného kopce jako já.

Klepněte pro větší obrázekSamozřejmě nevěděl, že jsem na to stejně. Proto jsem se rozhodl pokoušet štěstí v nedaleké vesnici, v níž jsem svým nízkým průletem před přistáním vyplašil z ohrady domácí zvěř. Uspěl jsem hned v prvním domě. V obci se konaly hody, takže po počátečním ohromení domácích, že snad před nimi stojí sestřelený pilot RAF, jsem byl náležitě pohoštěn. Ptal jsem se po telefonu, nabídli mi mobil - ale pozor, mým patáliím stále ještě nebyl konec! Byl to totiž poměrně zachovalý archeologický nález, který totiž nechytal signál. Musel jsem tedy najít obecní telefonní budku, odkud jsem se konečně dovolal. Vrátil jsem se k letadlu i s polovinou zvědavé obce a nadával jsem sám sobě a dokonce odmítal pozvání na pivo a či sňatek se sličnou dcerou mých hostitelů.Škoda že jsem nevybíral vstupné – všichni si totiž chtěli sednout alespoň na chvíli za knipl jako skutečný pilot. Domů jsem se toho dne vrátil až hodně dlouho po večerníčku…

Konec dobrý - všechno dobré, chtělo by se říci. Pozastavím se ještě u ponaučení: mobilní telefon slouží k tomu, aby nám pomohl, když to opravdu potřebujeme. Jedná se o skvělou věc, ale musíte mít plnou baterii. A myslím si, že nejenom mne ta malá krabička na zadní straně mého mobilu nechala na ve „štychu“. Souhlasíte?

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci se serverem Plachtění.cz.

Diskuze (19) Další článek: Hry přes mobily: tři minuty na hru a milióny hráčů

Témata článku: Telefony, Letní prázdniny, Telefon, Mobil, Let, Létání, Konec dobrý, Mobilní telefon


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39