Mobilní telefony v USA zachraňují lidské životy

Je to již sedmý den, co se stovky záchranářů snaží v troskách Světového obchodního centra v New Yorku nalézt lidi, kteří by pád obou mrakodrapů přežili. Velkou měrou jim k tomu přispívají právě mobilní telefony.
Mobilní telefony v USA zachraňují lidské životy
 

Lokalizace mobilních telefonů v praxi

Ačkoliv se o této možnosti na veřejnosti příliš nehovoří, tak digitální telefon standardu GSM (v případě USA GSM 1900 MHz) lze s poměrně vysokou přesností lokalizovat. I když jsou v USA především analogové mobilní sítě nejrůznějších standardů, tak právě ve velkých městech se setkáte se sítěmi digitálními. Ty, díky tomu, že fungují ještě v o něco vyšším frekvenčním pásmu než sítě evropské, musejí mít poměrně hustou síť vysílačů, což je také důvod, proč nejsou pokryty širá pole a lesy jako je tomu v mobilně zhýčkané Evropě. Pokrytí těchto míst mají na starosti nepříliš kvalitní analogové sítě.

Hustá síť mobilních vysílačů (BTS) tak dovoluje pomocí standardních metod lokalizovat telefon s přesností na desítky metrů (pokud komunikuje se síti). V některých případech (záleží na počtu okolních vysílačů) pak můžete přístroj lokalizovat ještě přesněji. Právě toho se snaží využít američtí provozovatelé digitálních mobilních sítí při hledání svých zasypaných uživatelů. Pokud tento člověk někomu zavolá, tak síť okamžitě zjistí v jaké vzdálenosti od vysílače se telefonující uživatel nachází, tento údaj však nabízí přesnost na desítky spíše stovky metrů. Pokud ale vezmeme v úvahu fakt, že v New Yorku jsou od sebe jednotlivé BTS vzdálené maximálně sto až dvě stě metrů a někdy i méně, tak se nám údaj o poloze přístroje o něco zpřesní.

Telefon se totiž automaticky přihlašuje na BTS s nejsilnějším signálem, což kromě extrémních výjimek bývá vysílač nejbližší. Telefonujícího uživatele máme tedy lokalizovaného v určitém kruhu okolo BTS, kde je přihlášený. V tuto chvíli již stačí pouze zjistit informace o okolních BTS, které si každý telefon musí vést pro případ předání hovoru při pohybu přístroje jinému, bližšímu, vysílači (tzv. handover). Pokud tedy získáme identifikační čísla co největšího počtu okolních BTS, pak máme uživatele telefonu lokalizovaného s přesností na metry. Bohužel ale není možné zjistit jak hluboko pod zemí se telefon nachází. Na řadě je tedy metoda o něco prozaičtější a jednodušší – prozvánění.

Zvonění poslední naděje

Při přírodních a jiných katastrofách se obvykle nasazují speciálně vycvičení „čichací“ psi. To ale v případě New Yorku nejde neboť v ovzduší se nacházejí látky, které čichací schopnosti psů značně otupují a speciálně vycvičení psi s obzvláště citlivým čichem by o něj dokonce mohli přijít. Tato záchranářská metoda je tedy v New Yorku nepoužitelná.

Na řadu tedy přichází termovize, která je v hořících troskách téměř k ničemu a nebo výše zmiňované prozvánění. Pokud se podaří na základě vlastností mobilní sítě přibližně lokalizovat živého člověka, pak je telefonní společnost po dohodě se záchranáři začíná prozvánět. Prozvánění ale nesmí trvat moc dlouho, protože by se baterie u telefonu mohla rychle vybít. Pokud záchranář zaslechne zvonění telefonu, tak je již téměř vyhráno. Zbývá už jen zjistit v kterém patře se člověk nachází. Sice možná namítnete, že by zasypaní lidé mohli volat o pomoc, ale poté, co několik desítek hodin dýchali okolní prach a zplodiny z hořícího mrakodrapu, tak je jejich hlas na tolik poškozen, že mohou s bídou tiše mluvit.

Mobilní telefon váš přítel pro život

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, tak výše popsaná metoda dokázala v New Yorku zachránit již několik lidských životů. I když stále ještě existují zarytí odpůrci mobilních telefonů, tak právě události posledních dní jim mohly ukázat, že mobilní telefon není jen hračka pro děti či ukázka triumfu zbohatlíku, ale i prostředek, jak si zachránit vlastní život. Nezbývá jen doufat, že zase na dlouhou dobu budou mobily sloužit svému původnímu účelu – telefonování – a že hodně, hodně dlouho je nikdo nebude muset použít tím způsobem, jakým je v těchto dnech používají američtí záchranáři ve spolupráci s mobilními operátory.

Diskuze (18) Další článek: Spectronic TS 2000 – mobilní internet v jedné ruce

Témata článku: Ostatní, Telefony, USA, Termovize, Život, Mobilní telefon, Telefon, Mobil


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14