Mobilní televize aneb co budou umět mobily za pár let

Zkratku zvanou UMTS jste už nejspíše někde zaslechli. Je to název nového typu mobilních sítí, kterých za pár let začneme využívat. Usnadní nám a zpříjemní život?
Mobilní televize aneb co budou umět mobily za pár let
Zkratku zvanou UMTS jste už nejspíše někde zaslechli. Je to název nového typu mobilních sítí, kterých za pár let začneme využívat. Usnadní nám a zpříjemní život?

O mobilních sítích třetí generace jste již určitě něco slyšeli. Jejich základem bude celosvětový digitální standard IMT-2000, který umožní konvergenci kvalitních hlasových služeb s rychlými datovými přenosy. Tyto sítě se ponesou název UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systém). Rychlost datových přenosů se tak zvýší z dnes standardních 9,6 kb/s nejdříve na 384 kb/s a postupem času až na velmi dobré dva megabity za sekundu! Tato rychlost otevře novou a pestrou škálu služeb, o kterých se nám dnes jen zdát. Namátkou jmenujme třeba videotelefonii, rychlé a levné připojení k Internetu, mobilní televize a mnohé další.

Vysílače budou inteligentní

Vzorem sítím třetí generace byl experimentální systém (WCDMA) firmy Ericsson. Je založen na myšlence společného standardu, kde jako výchozí systém byl použit právě GSM. UMTS sítě budou postaveny na tzv. inteligentních BTS. BTS je vysílač, který je v centru každé oblasti (buňky) a má na starosti komunikaci jak s mobilními telefony uživatelů sítě, tak s centrem a ostatními BTS. Ve stávajících sítí GSM (900/1800 MHz) je dosah každé BTS pevně stanoven, stejně jako všechny její funkce. Inteligentní BTS může pružně reagovat na požadavky na kvalitu spojení a může sama měnit svůj dosah – poloměr buňky může zvětšovat či zmenšovat – stejně tak může dynamicky zvyšovat počet požadavků, které dokáže obsloužit.

Klepněte pro větší obrázek

Vše začalo…

…na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy bylo dosaženo prvních výraznějších úspěchů při bezdrátovém telefonování. Tyto sítě (FDMA) se staly brzy velmi populárními, kdy se v polovině let devadesátých počet aktivních uživatelů přiblížil k hranici padesáti milionům. Použitá technologie však přestávala takovému množství postačovat, proto byla postupně nahrazena analogovým systémem AMPS. Tyto sítě první generace běžely na frekvenci 800 MHz.

Standard sítí druhé generace byl navržen v roce 1985 a spuštěn v roce 1987. Tímto evropským standardem je GSM, který se velmi rychle stal digitálním základem sítí nejen v Evropě, ale i ve více než 120 zemích po celém světě. Umožňuje více hovorům využívat stejný frekvenční kanál a pracují v pásmech 900 MHz, nověji i 1800 MHz. V Severní Americe se mezitím začal používat digitální standard D-AMPS.

Za pár let už nebudeme potřebovat dráty

Služby a možnosti sítí třetí generace jsou velmi lákavé a slibné. Kvalitnější přenosy hovorů a dostatečná přenosová kapacita umožní integraci miniaturních kamer do mobilních telefonů. Díky tomu můžete na (barevném) displeji svého mobilního vidět člověka na druhém konci (pomyslného) drátu. Sítě UMTS mají velkou šanci uspět: budou velkým konkurentem i pro pevné sítě, které budou postupně ztrácet svou poslední výhodu – rychlost.
Diskuze (2) Další článek: EuroTel: GPRS už není v povinném balíčku

Témata článku: Ostatní, Pár let, Pár, Let, Mobil, Přenosová kapacita, Digitální standard, Televize

Určitě si přečtěte