Mobilní televize DVB-H v Česku hned tak nebude

Se spuštěním mobilního TV formátu DVB-H to vypadá bledě. Projekt nebrzdí už jen ČTÚ, zájem přestávají mít i operátoři.
Mobilní televize DVB-H v Česku hned tak nebude

Zájemci o příjem optimalizovaného televizního vysílání do mobilu si budou ještě nějakou dobu muset vystačit s volně šířeným televizním formátem DVB-T, který dokáže zpracovat pouze několik málo telefonů prodávaných na našem trhu. Podle informací serveru radioTV.cz totiž společný projekt tří operátorů na vybudování služeb DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) ustrnul na mrtvém bodě. Operátoři mají v době současné ekonomické krize obavy zejména o ziskovost celého projektu.

Přitom první testování služeb mobilní televize proběhlo už před více než dvěma roky. Tehdy T-Mobile rozdal 250 vybraným uživatelům vhodné přístroje, aby po dobu šesti týdnů zkoušeli praktickou použitelnost sledování TV kanálů na displeji mobilu (čtěte T-Mobile spustil DVB-H: televize v mobilu pro první vyvolené).

Operátorům dochází trpělivost

Donedávna byl brzdou celého projektu zejména Český telekomunikační úřad, který měl za úkol shromáždit volné frekvence, vypsat tendr na přidělení licencí pro provoz služby a následně stanovit datum, do kterého mají operátoři spustit komerční provoz. Po dvou letech ale vyprchává počáteční nadšení i u potenciálních provozovatelů. O2, T-Mobile i Vodafone v době ekonomické recese rozhodně nekladou spuštění nové, technologicky nákladné služby prioritu, ačkoliv by pro ně znamenala další zdroj příjmů. Televize DVB-H by totiž na rozdíl od terestricky volně šířeného digitálního signálu byla téměř s jistotou placenou službou.

Přitom ještě vloni tři největší čeští operátoři na spuštění televize v mobilu aktivně spolupracovali (čtěte Tři čeští operátoři spojují síly pro projekt mobilní televize). Vedle získávání a koordinace potřebných kmitočtů připravovali založení dceřiné společnosti, jež by spravovala data všech operátorů, kteří by svým zákazníkům poskytovali programovou nabídku v závislosti na dohodách s jednotlivými provozovateli TV stanic.

V současné době zůstává nejaktivnějším průkopníkem operátorské trojky T-Mobile, který může využít zkušeností z mateřské sítě v sousedním Německu. Tam přitom bylo mobilní televizní vysílání ve formátu DVB-H pro nerentabilitu na podzim loňského roku ukončeno. O2 zaujalo vyčkávací pozici, nejvlažněji se k další spolupráci staví Vodafone. Ten jako první vloni zařadil do nabídky DVB-T telefon LG HB620T, který byl vůbec prvním televizním mobilem prodávaným na našem území, a je tedy možné, že operátor raději zvolí pro zákazníka výhodnější bezplatnou cestu k mobilní televizi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
LG prodává v Česku dva telefony, na kterých lze sledovat v digitalizovaných oblastech bezplatné televizní vysílání DVB-T

Zásadní nevýhodou pro spuštění DVB-H je ze strany operátorů finanční náročnost a velké investice do nových technologií, z pohledu uživatele je to zase zpoplatnění služby. Kolik by taková placená televize v mobilu mohla stát, se dá odhadnout například při pohledu do nabídky italského operátora „3“ (Tre Italia), kde mobilní televize funguje už od roku 2006. Balíček 13 televizních kanálů je zpoplatněn denním paušálem 3 eura (80 Kč), měsíční užívání služby nazvané Walk TV potom přijde na 29 euro (asi 770 Kč). Je jasné, že při současné dostupnosti volně šířeného TV signálu by byl málokterý český uživatel ochotný podobnou částku platit.

Jednou z největších předností systému DVB-H by naopak měl být vysoký počet televizních stanic, které by se do jednotlivých multiplexů vešly. Každý z nich může přenášet až čtyřicet kanálů v kompresním systému MPEG-4. V roce 2012 má být na českém území kompletně dokončena digitalizace pozemního vysílání. Pokud operátoři do té doby mobilní DVB-H nespustí, budou šance na úspěch celého projektu ještě mizivější. Jedinou nadějí je blokování volně šířeného signálu DVB-T pro mobily, s tímto razantním krokem ale ČTÚ v současné době nepočítá.

Zdroj: radioTV.cz

Diskuze (14) Další článek: E15: Příchod virtuálních operátorů má usnadnit nový zákon

Témata článku: Operátoři, Software pro PC, LG HB620T, LG KB770, Mobil, Televize, Počáteční nadšení, Vybraný uživatel, Mobilní televize, Vysoký počet, Koordinace


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 18

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 61

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23