Mobilní televize DVB-H v Česku hned tak nebude

Se spuštěním mobilního TV formátu DVB-H to vypadá bledě. Projekt nebrzdí už jen ČTÚ, zájem přestávají mít i operátoři.
Mobilní televize DVB-H v Česku hned tak nebude

Zájemci o příjem optimalizovaného televizního vysílání do mobilu si budou ještě nějakou dobu muset vystačit s volně šířeným televizním formátem DVB-T, který dokáže zpracovat pouze několik málo telefonů prodávaných na našem trhu. Podle informací serveru radioTV.cz totiž společný projekt tří operátorů na vybudování služeb DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld) ustrnul na mrtvém bodě. Operátoři mají v době současné ekonomické krize obavy zejména o ziskovost celého projektu.

Přitom první testování služeb mobilní televize proběhlo už před více než dvěma roky. Tehdy T-Mobile rozdal 250 vybraným uživatelům vhodné přístroje, aby po dobu šesti týdnů zkoušeli praktickou použitelnost sledování TV kanálů na displeji mobilu (čtěte T-Mobile spustil DVB-H: televize v mobilu pro první vyvolené).

Operátorům dochází trpělivost

Donedávna byl brzdou celého projektu zejména Český telekomunikační úřad, který měl za úkol shromáždit volné frekvence, vypsat tendr na přidělení licencí pro provoz služby a následně stanovit datum, do kterého mají operátoři spustit komerční provoz. Po dvou letech ale vyprchává počáteční nadšení i u potenciálních provozovatelů. O2, T-Mobile i Vodafone v době ekonomické recese rozhodně nekladou spuštění nové, technologicky nákladné služby prioritu, ačkoliv by pro ně znamenala další zdroj příjmů. Televize DVB-H by totiž na rozdíl od terestricky volně šířeného digitálního signálu byla téměř s jistotou placenou službou.

Přitom ještě vloni tři největší čeští operátoři na spuštění televize v mobilu aktivně spolupracovali (čtěte Tři čeští operátoři spojují síly pro projekt mobilní televize). Vedle získávání a koordinace potřebných kmitočtů připravovali založení dceřiné společnosti, jež by spravovala data všech operátorů, kteří by svým zákazníkům poskytovali programovou nabídku v závislosti na dohodách s jednotlivými provozovateli TV stanic.

V současné době zůstává nejaktivnějším průkopníkem operátorské trojky T-Mobile, který může využít zkušeností z mateřské sítě v sousedním Německu. Tam přitom bylo mobilní televizní vysílání ve formátu DVB-H pro nerentabilitu na podzim loňského roku ukončeno. O2 zaujalo vyčkávací pozici, nejvlažněji se k další spolupráci staví Vodafone. Ten jako první vloni zařadil do nabídky DVB-T telefon LG HB620T, který byl vůbec prvním televizním mobilem prodávaným na našem území, a je tedy možné, že operátor raději zvolí pro zákazníka výhodnější bezplatnou cestu k mobilní televizi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
LG prodává v Česku dva telefony, na kterých lze sledovat v digitalizovaných oblastech bezplatné televizní vysílání DVB-T

Zásadní nevýhodou pro spuštění DVB-H je ze strany operátorů finanční náročnost a velké investice do nových technologií, z pohledu uživatele je to zase zpoplatnění služby. Kolik by taková placená televize v mobilu mohla stát, se dá odhadnout například při pohledu do nabídky italského operátora „3“ (Tre Italia), kde mobilní televize funguje už od roku 2006. Balíček 13 televizních kanálů je zpoplatněn denním paušálem 3 eura (80 Kč), měsíční užívání služby nazvané Walk TV potom přijde na 29 euro (asi 770 Kč). Je jasné, že při současné dostupnosti volně šířeného TV signálu by byl málokterý český uživatel ochotný podobnou částku platit.

Jednou z největších předností systému DVB-H by naopak měl být vysoký počet televizních stanic, které by se do jednotlivých multiplexů vešly. Každý z nich může přenášet až čtyřicet kanálů v kompresním systému MPEG-4. V roce 2012 má být na českém území kompletně dokončena digitalizace pozemního vysílání. Pokud operátoři do té doby mobilní DVB-H nespustí, budou šance na úspěch celého projektu ještě mizivější. Jedinou nadějí je blokování volně šířeného signálu DVB-T pro mobily, s tímto razantním krokem ale ČTÚ v současné době nepočítá.

Zdroj: radioTV.cz

Témata článku: Operátoři, Software pro PC, LG HB620T, LG KB770, Televize, Mobil

Určitě si přečtěte

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8

Rozhoduje u prohlížeče rychlost, spotřeba nebo funkce?

Rozhoduje u prohlížeče rychlost, spotřeba nebo funkce?

** Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Google Chrome. Který je nejlepší? ** Microsoft zjistil, že Edge. Kupodivu. ** Je to pravda, ale praxe je někde jinde...

15.  4.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 13

Týden mobilně 357: Na scénu jde Huawei Nova a technohrátky od Microsoftu

Týden mobilně 357: Na scénu jde Huawei Nova a technohrátky od Microsoftu

** Velké akce tento týden měli Microsoft a Apple, povídat si budeme o prvním jmenovaném ** Honza předvede novou střední třídu Huawei Nova ** Své neotřesitelné místo dostane také Mobilní pavlač

29.  10.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15