Mobilování v Česku? Celkem nuda ...

Víte, jak si v současnosti stojí čeští mobilní operátoři? Kdo z nich má největší úspěchy v získávání nových zákazníků, kdo komu uniká a kdo naopak ztrácí? Připravili jsme a okomentovali šest zajímavých grafů, které ukazují, jaká je situace na českém mobilním trhu.
Mobilování v Česku? Celkem nuda ...

Na začátek dvě organizační věci: Chcete-li se podívat, jakým způsobem jsme získali následující grafy, můžete si stáhnout jejich zdroj v tabulce MS Excelu (38 kB). Přestože budu v dalším textu někdy psát o počtu mobilních telefonů, je jasné, že jeden zákazník může mít více telefonních čísel a skutečný počet telefonistů je tedy o něco nižší.

Klid, hlavně žádné velké změny

V prvním grafu je znázorněn vývoj poštu zákazníků všech tří mobilních operátorů po jednotlivých čtvrtletí letošního roku. Protože všichni operátoři pravidelně neudávají počet svých zákazníků, v několika případech jsme mezní stavy dopočítali podle známých skutečností. Konkrétně například Paegas zatím neoznámil výsledky za třetí kvartál a podle oficiálních informací přesné číslo pravděpodobně ani neuvede. Osmého října však dosáhl dvou a půl milionu zákazníků, proto jsme od 2 500 000 odečetli osm průměrných dnů, které přesahovaly za třetím čtvrtletím. Podobně jsme postupovali ještě ve dvou případech.

Na českém mobilním trhu vládne pohoda: v grafu nejsou vidět žádné výrazné skoky, všichni operátoři rovnoměrně vedle sebe zvyšují počet svých zákazníků. Při bližším zkoumání je však vidět, že Oskarova přímka stoupá pozvolněji než rovnoběžky Eurotelu a Paegasu.

Klepněte pro větší obrázek

V následujícím grafu jsme pro každý kvartál sečetli zákazníky všech operátorů. Opět vidíme rovnoměrný růst, v každém čtvrtletí přibylo průměrně 565 tisíc nových mobilních telefonistů, měsíčně se mobilní národ rozroste přibližně o 190 tisíc lidí.

Čtyřmi známými výsledky jsme proložili trend a zjistili, že koncem roku by u nás mohlo být přibližně 6,6 milionu lidí s mobilem. Je velmi pravděpodobné, že toto číslo bude ještě vyšší, protože vánoční čas bývá honem na nové zákazníky.

Klepněte pro větší obrázek

Nováčci

Zatímco předchozí grafy byly celkem jednotvárné a předvídatelné, v následujících příkladech už uvidíme zajímavější výsledky. První graf se týká počtu nových zákazníků všech tří operátorů v uplynulých čtvrtletích. V součtu za uplynulých devět měsíců vede Eurotel, ale ve třetím kvartálu jej o pár desítek tisíc zákazníků předstihl Paegas. Je to důsledek nových a výhodnějších tarifních programů, které platí od začátku září?

Oskar je v tomto pohledu na počty nových zákazníků pokaždé na posledním místě. I když v každém dalším čtvrtletí na své konkurenty dotahuje, zatímco oni stagnují nebo klesají, jeho výsledky nejsou příliš zářivé. Přitom jde o úhel pohledu, na který vůbec nemá vliv, že Oskar je nejmladší operátor - všichni tři jsou zde na jedné lodi.

Z celkového počtu nových zákazníků, které operátoři získali od začátku roku, má Eurotel podíl 41 %, Paegas 37 % a Oskar 22 %.

Klepněte pro větší obrázek

V následujícím grafu, který ukazuje procentuální nárůst počtu zákazníků oproti minulému čtvrtletí, Oskar samozřejmě vede. Při čtyřikrát menší klientele tomu ale snad ani nemůže být jinak.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo je nejlepší operátor?

Podíl na trhu se zdánlivě nemění: Eurotel je první, s menším odstupem následuje Paegas a žebříček zakončí Oskar.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý je ale následující graf. Jako jednoznačný vítěz z něj vychází Oskar, který svůj podíl na trhu stále zvyšuje. Samozřejmě na úkor ostatních dvou operátorů, ale zatímco Paegas své záporné sloupky s každým čtvrtletím zkracuje, Eurotelu se prodlužují. Není ale třeba šířit paniku, ve všech případech se pohybujeme v jednotkách nebo často spíše v desetinách procent.

Klepněte pro větší obrázek

Česká mobilní nuda

Zdá se, že situace na českém mobilním trhu se vyvíjí podle známého scénáře: Paegas se neustále neznatelně dotahuje na vedoucí Eurotel (který mu stejnou rychlostí uniká) a oba se společně vzdalují od pomalejšího Oskara. Nechtělo by to dalšího mobilního operátora?

Diskuze (26) | 11.11.2001 21:30 Chcete si porovnat skore? Máme pro vás novinku - Top 30 hráčů!

Témata článku: Operátoři, Vodafone, T-Mobile, O2, Skutečný počet, Mobil

Určitě si přečtěte

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

T-Mobile přichází s nabídkou deseti telefonů za 1 Kč. Stačí se upsat...

** Nokii 5 nebo jeden z dalších devíti telefonů nabízí T-Mobile od 1 Kč ** Samozřejmě musíte upsat duši na dvě léta s tarifem Mobil ** Akce platí do konce února 2018 i pro přechod z Twistu na paušál

Dnes | Pospíšil Aleš | 5

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

T-Mobile chystá miliardové investice do optických sítí

13.  1.  2018 | E15.cz , Gallistl Vladan | 11

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

Leden u O2: Kdo by nechtěl mobil a náramek Xiaomi za 6 Kč...

** Než začnete lovit drobné, přečtěte si pozorně podmínky akce ** Nebo kupte raději za plnou cenu, operátor v lednu zlevňoval ** Novinkou od Jihokorejců je Samsung Galaxy A8 za 12 995 Kč

6.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 26

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

Vodafone v lednu začne prodávat Xiaomi a přidá velké povánoční slevy [ceník]

** Výkon za rozumnou cenu, takové jsou dle Vodafonu modely Xiaomi ** Top model Xiaomi Mi MIX 2 vyjde na necelých 15 tisíc korun ** Operátor v lednu výrazně zlevňuje, ceny jdou dolů o tisíce

31.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

** Čeští operátoři jsou drazí zhruba stejně jako britští či němečtí ** Za data si nechají pořádně zaplatit v zemích Beneluxu ** Nejhůř je na tom Afrika, na „giga“ tam trhnou skoro 1 000 Kč

27.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 42