Mobilům koupání nesvědčí

Když vám spadne mobil do vody, rozhodně to není důvod k radosti. Víte, jak poskytnout svému přístroji první pomoc?
Mobilům koupání nesvědčí
Hned na začátku vás raději budu konfrontovat s krutým faktem – koupel ve vodě přežije jen minimum mobilních telefonů.

To nejhorší, co se při namočení může stát, je zkrat v elektronice mobilního telefonu. Tuto součástku je poté nejčastěji nutno zcela vyměnit a její cena se obvykle blíží k ceně nového telefonu. Jestli něco můžete odepsat ještě než mobil z vody vytáhnete, je to baterie. Při zkratu se totiž poškodí a jestli vykoupání přežije, můžete mluvit o neuvěřitelném štěstí. A jestliže přece jenom mobil není takto nezvratně poškozen, velmi pravděpodobně dojde ke korozi na jeho vodivých částech, které je postupně nahlodají a stejně vás donutí zajít do servisu.

I přes pesimistický úvod nezoufejte – když se zachováte správně, tak máte jistou, i když velmi malou naději, že mobil ještě zachráníte. Podmínkou je ihned po pádu do vody mobil vytáhnout. Neobtěžujte se zjišťováním jeho funkčnosti a co nejdříve z něj vyndejte baterii (pokud běží, ani se nezdržujte vypínáním) a nechte vytéct vodu.

Následuje vysoušecí fáze. Podle zkušeností je nejideálnější pokojová teplota, možná vyšší než je běžná; rozhodně však mobil nevysoušejte fénem na vlasy. Proud vzduchu je jednak docela horký a může poškodit jiné části mobilu (i když v tomto případě už můžete hovořit o smůle), voda se nevypaří, pouze vyfouká jinam a navíc tyto prudké změny teploty jen podporují postup koroze.

Až mobil trochu oschne a vy se vzpamatujete z šoku, co nejdříve jej zaneste do servisu. Zde pěkně po pravdě řekněte, co se vám stalo a nechte se informovat o předběžné ceně opravy. Poté se rozhodněte, jestli se vypravíte koupit nový telefon, nebo zaplatíte opravu starého – na tento druh poškození se totiž záruka nevztahuje.

Rozhodně se v servisu nepokoušejte tvrdit, že mobil sám od sebe přestal pracovat. Jednak nic samo od sebe pracovat nepřestane a za druhé zaměstnanci servisů nejsou hlupáci. Utopených mobilů viděli už spoustu a při pohledu pouhým okem (nemluvě o lupě) zřetelně vidí, že některé části začaly korodovat.

A pozor – koroze se nemusí na vašem mobilu vyřádit pouze po jeho koupeli. Ookud se s mobilem pohybujete ve vlhkém prostředí, výsledek může být jednoho dne stejný. Proto raději do koupelny a k fontánám mobil nenoste, vyvarujte se i braní přístroje do vlhké ruky.

Existují však telefony, kterým mírné namočení nevadí: Siemens M35i, Ericsson R310s, R250s a chystaná Nokia 6250. Ani tyto mobily sice nemusíte na noc ukládat do sklenice s vodou, telefonování v dešti však přežijí ve zdraví.

Témata článku: Nokia 6250, Siemens M35i

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vojta 7. 8. 2012 9:14:20
    DObrý den Pomožte namočil se mi telefon HTC touch 2 a le fungoval asi za...
  • Nikko 29. 6. 2012 20:33:35
    asi tyden z5 se mi povedlo pri delani blbosti u rybnika utopit sony...
  • Lucia Šebová 8. 3. 2011 20:40:48
    Ahoj,dneska vecer jsem se koupala a padnul mi mobil (nokia 6300) do...

komerční sdělení

Komerční sdělení