Mobily a děti: kam zmizel ten kredit?!

Před nedávném jste si na MobilManii mohli přečíst článek o tom, jaký mají mobilní telefony vliv na děti. Nyní se zaměříme na druhou část soužití dítěte, rodičů a mobilu, a to na otázku kreditu.
Mobily a děti: kam zmizel ten kredit?!

Původní článek: Mobily a děti: ideální spojení nebo danajský dar?

Jak bylo vcera na pitevne? Ale, ani jsem si neriz!

Bezpochyby nejpopulárnější a nejužívanější službou mezi mladými a mezi dětmi jsou textovky. Děti jich pošlou někdy i několik denně (samozřejmě, že se najdou i výjimky). Důvodem, proč jsou textovky u dětí tak populární je jednak to, že je to prakticky nejlevnější forma komunikace a také to, že textovky můžete posílat klidně i ve škole při hodině (s telefonováním je to již horší).

Mezi dětmi je také ještě jedna SMS mánie. Ta se týká především těch dětí, které mají telefony Nokia se čtyřřádkovým displejem (Nokia 5110, 3210, 3310, apod.). Pro ty totiž existuje nepřeberné množství obrázků vytvořených z různých závorek, uvozovek, apod. – tzv. ASCII artů. Člověk by se možná i divil, co se dá „nakreslit“ do jedné textovky. Děti si posílají různé obrázky slonů, medvídků, ale i mnoho jiných obrázků jejichž obsah se však dá publikovat až po dvaadvacáté hodině. Možná by vás někdy udivilo, jaké textovky si posílá vaše jedenáctiletá dcera či jedenáctiletý syn se svými stejně starými kamarády.

Pokud takové dítě textovkám jednou propadne, pak už s nimi jen těžce přestává. Je to prostě silně návyková záležitost. Obzvláště, když pak vaše ratolest navštíví nějaký ten SMS chat. Ono je to ale někdy poměrně těžké – když vám někdo napíše, tak je slušné mu odepsat. Někdy tak i děti, které bedlivě šetří každou korunu kreditu (a takových také určitě není málo a nemusejí to být vždy jen děti z chudých rodin), utratí za SMS více než samy chtěly.

Když si potom vezmete cenu za jednu SMS u předplacených karet, pak vám je rázem jasné, kam zmizel ten kredit. Z tohoto hlediska je asi lepší dítěti pořídit partnerskou kartu (kterou nabízí svým tarifním zákazníkům Eurotel a Paegas), kde jsou SMS přibližně o polovinu levnější než u předplacených karet. Velmi zajímavou alternativou je také Oskarův tarifní program Slyším Vás, který nabízí bezkonkurenčně nejlevnější SMS, ale zase se z něj nedá příliš volat (viz článek o Oskarových tarifech).

Telefonování je až druhé

Další věcí, za kterou děti utrácejí svůj kredit je pochopitelně telefonování. Málo koho z vás asi překvapím, když řeknu, že velká část dětí za telefonování s rodiči utratí podstatně méně než za telefonování s kamarády. Zde se ale jedna věc změnila poměrně dosti k lepšímu. Zatímco v dobách, kdy byl mobilní telefon u dítěte spíše výjimkou, telefonovali některé děti jen proto, aby si všichni v okolí stačili všimnout, že mají mobilní telefon, tak v dnešní době děti telefonují většinou jen tehdy, když potřebují. Problém je ale v tom, že ona „potřebnost“ daného telefonátu je dosti subjektivní a mnohdy se pocit dítěte výrazně odlišuje od pocitu rodičů, kteří dítěti jeho telefonování financují. Tyto problémy však panovali ještě dávno před mobilními telefony, ještě v dobách, kdy byly pouze pevné telefonní linky. Tehdy byla zase populární otázka: „Kdo protelefonoval tolik peněz?!“

Klepněte pro větší obrázek

Co s tím?

Pokud dítěti pořídíte předplacenou kartu, máte v podstatě tři možnosti: dítěti koupíte kredit kdykoliv bude potřebovat, dítěti dáte měsíční limit s tím, že si další kredit může dokoupit z kapesného a nebo dítěti nedáte žádný kredit a bude si jej muset kupovat samo (z kapesného případně z peněz, které vydělá na brigádě, dostane jako dárek, apod.).

Jestliže vašemu dítěti dáte partnerskou kartu ke svému tarifnímu programu, pak je to s kontrolou jeho telefonování již horší. To, kolik vaše ratolest protelefonovala a „proesemeskovala“ zjistíte vždy až na konci měsíce. Ta samá situace pak nastává v případě, že svému dítěti pořídíte tarifní program. Ale i zde to jde řešit tak, že dítěti dáte měsíční limit a vše nad něj mu strhnete z kapesného (ovšem dítě musí nějaké kapesné mít).

Které z těchto řešení se vám zdá nejlepší? Jak jste vyřešili tento problém u svého dítěte? Kolik měsíčně vaše dítě protelefonuje? Řekněte nám váš názor v diskusi.

Diskuze (129) Další článek: Oskar vyhlašuje výběrové řízení na reklamní agenturu pro rok 2002

Témata článku: Ostatní, Kredit, Ideální spojení, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 4

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 16

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6