Mobily jdou na dračku, Nokia má rekordní výsledky

Firma prodala v posledním čtvrtletí 46 miliónů mobilů; nástup nových modelů a technologií je o něco rychlejší, než se čekalo.
Mobily jdou na dračku, Nokia má rekordní výsledky

Prodej mobilních telefonů v loňském roce překonává předchozí mírně pesimistická očekávání a finský zázrak jede stále jako namazaný stroj – výsledkem je rekordní zisk Nokie, už několik let neohrožené tržní jedničky.

Rekordní zisk

Firma ohlásila za poslední čtvrtletí zisk 1.46 miliardy euro (za celý rok 4.78 miliardy) při tržbách 8.8 miliardy (za celý rok 30 miliard). Zatímco tržby byly loni o něco menší než v roce 2001, hlavně vinou poklesu obratu divize Nokia Networks (komunikační infrastruktura), zisk byl rekordní, v posledním čtvrtletí dokonce překonal loňská čísla skoro o dvojnásobek. Mobily firmu táhnou – všechny ostatní divize firmy byly ztrátové, celkový zisk na mobilech loni dosáhl 5.2 miliardy euro. Protože firma dosahuje ziskovosti dlouhodobě a příliš neinvestuje, dnes má v bance 8.8 miliardy euro v hotovosti – nejvíce z komunikačních firem a v dnešní době nemalou zbraň pro akvizice.

Prodáno nejvíce mobilů v historii

Firma současně prodala největší množství mobilů v historii – za poslední čtvrtletí 46 miliónů kusů. Průměrná cena prodávaného mobilu od Nokie tak dosáhla částku 4400 Kč; je to vlastně cena velkoobchodní, zahrnující ceny, za které Nokia dodává svým distributorům a zejména operátorům (tzv. dotované modely). Nokia loni uvedla 33 nových modelů (rovněž více než v jiných letech) a tvrdí, že její tržní podíl neustále roste; za celý loňský rok firma dosáhla 38% a více než dvojnásobného náskoku před druhým Siemensem.

Ředitel firmy Jorma Olila říká, že loni se na celém světě prodalo 405 miliónů mobilních telefonů; je to překonání rekordních úrovní z roku 2000, což byl rok vůbec největšího boomu a skoku v prodeji mobilů na světě. Předloni (2001) průmysl mobilů postihla mírná krize daná několika faktory: jednak nepřipraveností nových technologií, jednak nedostatkem nových modelů a jednak nasycením trhu po náhlém skoku. Loňský rok ale byl lepší a letošní má být opět rekordem – Olila předpovídá nárůst o 10%, což by znamenalo prodej cca 450 miliónů mobilních telefonů. Větší část z těchto prodejů už zřejmě nebudou činit noví zákazníci (lidé, kteří nikdy předtím mobil neměli), ale ti lidé, kteří nahrazují starší model novým. Nokia proto očekává největší prodej právě modelů využívajících nové technologie (barevné displeje, podpora Javy, MMS atd.). Je mimochodem zajímavé, že Nokia v loňském roce, ač fenomenálně úspěšném, snížila počet svých zaměstnanců o pět tisíc lidí na 52 700.

Mobil má více než miliarda lidí

Podle odhadů Nokie bylo loni na světě 1 125 miliónů uživatelů mobilů, a toto číslo má v roce 2005 vzrůst na 1 500 miliónů; pokud by v této době stále prodej mobilů na světě stoupal či se aspoň pohyboval okolo 450 mil. ročně, znamená to, že se za tyto čtyři roky prodá 1 800 mil. mobilů. Z toho jen pětina půjde novým uživatelům a čtyři pětiny budou znamenat náhradu starých přístrojů – také z toho vychází, že během těchto čtyřech let uživatelů nahradí svůj mobil průměrně „1.4x“.

A abychom nezůstávali jen u suchých faktů, na závěr jeden nepotvrzený „drb“: proslýchá se, že Microsoft hodlá zakoupit velmi vysoký, údajně patnáctiprocentní podíl ve firmě Nokia. To je vzhledem k obvyklé roztříštěnosti akcionářů už téměř kontrolní balík, umožňující mu prosadit svoje softwarové technologie ve světě mobilních telefonů.

Diskuze (139) Další článek: PocketMusic: ten pravý přehrávač hudby pro Pocket PC

Témata článku: Nokia, Ostatní, Miliarda lidí, Rekord, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62