Mobily Lenovo v ČR nejsou určeny pro ČR. Vadí to?

Na českém trhu se rozmáhá neoficiální distribuce mobilů přímo pod rukama oficiálního zastoupení značky. Vadí to a má to zákazníka vůbec zajímat?
Mobily Lenovo v ČR nejsou určeny pro ČR. Vadí to?

Smartphony značky Lenovo patří mezi stále častěji vyhledávané mobilní telefony. Kombinují kvalitní zpracování, dobrou funkční výbavu a také rozumnou cenu, které zavedení výrobci smartphonů obvykle dosahují až po čase ve slevách. Telefony Lenovo se dají bez problémů zakoupit také na českém trhu. Paradoxní je, že zde stále neexistuje jejich oficiální distribuce. Je důvod obávat se koupě?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Smartphony Lenovo nás lákají. Kombinují špičkovou výbavu za dostupnou cenu. Vlajkový model Lenovo Vibe Z

V nejbližších dnech odstartuje svůj provoz e-shop specializovaný na prodej smartphonů Lenovo. Pod názvem Lenovomobile.cz jej provozuje společnost Lion Mobile, která stojí i za e-shopem se zařízeními Xiaomi a e-shopem s telefony různých čínských značek Levnesmartphony.cz. Firma dováží telefony přímo z Číny, ve svém vlastním servisním středisku je počešťuje, nahrává do nich software s českou lokalizací a vyměňuje čínskou nabíječku za českou. Nejde však o oficiální českou distribuci pod hlavičkou Lenovo Czech.

"Lion Mobile, provozovatel e-shopu Lenovomobile.cz, nemá s Lenovo Technology b.v. (Lenovo Czech) žádné formální vztahy, veškerá komunikace s Lenovo je vedena přímo s Lenovo MIDH v Číně. S Lenovo MIDH dlouhodobě spolupracujeme, jsme s nimi smluvně vázáni a telefony pochází přímo od nich. Telefony jsou lokalizovány v servisním středisku Lion Mobile v kooperaci s čínskými techniky Lenovo – i díky tomu si na ně můžeme dovolit dávat 3letou záruku," uvádí jednatel společnosti Lion Mobile Jiří Opletal.

Oficiální – neoficiální. Záleží na tom?

I když nejde o oficiální distribuci, vzhledem k tomu, že zákazník dostává zákonem garantovanou dvouletou záruku (v některých případech i tříletou), může mu to být jedno. Na trhu však vzniká trochu zmatečná situace, protože v České republice působí také oficiální zastoupení značky Lenovo Czech, které zde prodává například počítače a mobilům velmi blízké tablety. Samotné smartphony však v nabídce zatím nemá a od jejich prodeje, stejně jako následného servisu se distancuje.

"Mobilní telefony značky Lenovo zatím ještě nejsou v České republice oficiálně distribuovány. Cílem společnosti Lenovo je vybudování potřebného zázemí pro poskytování špičkové péče spojené s užíváním chytrých telefonů. Telefony značky Lenovo, které jsou v ČR v prodeji, zatím nejsou certifikované pro použití na českém trhu, a navíc nejsou kryty Lenovo zárukou v České republice. Lenovo oficiálně v ČR dosud nezahájilo prodej mobilních telefonů, proto neposkytuje žádnou technickou podporu pro tato zařízení," uvádí společnost Lenovo Czech ve svém tiskovém vyjádření.

Klepněte pro větší obrázek
Výrazný disclaimer, kterým se distancuje od prodeje telefonů, má na svých stránkách Lenovo Czech 

Zmateni mohou být zákazníci, kteří smartphony Lenovo zakoupí v některém z mnoha e-shopů a potom se dožadují servisu u Lenovo Czech. V nabídce má smartphony Lenovo např. Mironet, CZC.cz, Mobilpohotovost a další. Marketingový ředitel obchodu CZC.cz Kamil Demuth k tomu uvádí: „Za CZC.cz mohu potvrdit, že telefony Lenovo nemají na českém trhu oficiálního distributora autorizovaného zastoupením značky. Zákazník nakupující u prodejce, který se neoprávněně sám označuje za autorizovaného, riskuje především problémy se zárukou a servisem. Vzhledem k chybějící lokální podpoře může dojít i k potížím se samotným přístrojem. Ten v případě nákupu ze zahraničí vyžaduje odbornou lokalizaci softwaru a napájecího adaptéru."

Nakupujte v seriózním obchodě

Také CZC.cz dováží telefony z čínského trhu. Nabízené modely mají certifikaci CE pro použití v mobilních sítích EU a jsou řádně procleny. Obchod zařízení kontroluje a opatřuje je prostředím Apex Launcher, které obsahuje i český jazyk. Mobilpohotovost využívá služeb třetího distributora, jehož totožnost nám společnost nechtěla sdělit. Společnost Lion Mobile se distancuje od telefonů prodávaných v Mironetu, naopak potvrzuje zájem o spolupráci ze strany Alza.cz. Telefony Lenovo tak na náš trh proudí několika nezávislými kanály.

Z toho vyplývá, že ke smartphonům Lenovo je i přes absenci oficiální distribuce poměrně snadný přístup. V e-shopech narazíte na takřka kompletní portfolio včetně nejvyšších modelů Lenovo Vibe Z a Vibe X. Při nákupu si hlídejte, abyste nakupovali v prověřeném a zákazníky kladně hodnoceném obchodu. Ten vám poskytne zákonnou záruku i patřičný servis. Ověřte si také přítomnost češtiny v prostředí a platnost certifikace CE pro použití v evropských mobilních sítích. Pokud telefon všechno splňuje, neměl by být žádný problém. Případné reklamace potom vyřizujte vždy přes daný obchod, protože oficiální zastoupení Lenovo Czech nemá prozatím paradoxně se smartphony Lenovo na našem trhu nic společného.

Témata článku: Lenovo, Smartphony, Kauzy, Lenovo Vibe X, Jiří Opletal, Tiskové vyjádření, Český jazyk, Kompletní portfolio, Mobil, Oficiální distributor, Snadný přístup

Určitě si přečtěte

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

Alcatel Idol 5S: skvělý muzikant s vysokými ambicemi [recenze]

** Idol 5S je nejvyšší telefon z portfolia Alcatelu, výbavou ale spadá do střední třídy ** Hlavním benefitem má být kvalitní zvuk se stereo reproduktory ** Zaujmout zahodlá i skvělým designem a kvalitním hliníkovým tělem

Včera | Miksa Martin | 1

OnePlus 5T: „Pětka“ se zbavuje rámečků a drží lákavou cenu

OnePlus 5T: „Pětka“ se zbavuje rámečků a drží lákavou cenu

** 5T je nový vlajkový model značky OnePlus ** Hlavní změnou je větší displej s tenkými rámečky ** Zachována zůstává špičková výbava, ale také cena

16.  11.  2017 | Miksa Martin | 34

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

ÚOHS naznal, že se operátoři nedomlouvají. Zpráva budí rozpaky

** Úřad, který má potírat nekalou soutěž, hledal opatrně a nic nenašel ** Závěr: operátoři v minulosti měli stejné ceny, ale kartel to nebyl ** Čtyři strany opatrné úředničiny překládáme do srozumitelného jazyka

16.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

Síťoví a virtuální operátoři na ostří nože. Obhájí si ČTÚ regulaci trhu?

** ČTÚ naznal, že na trhu je něco shnilého, síťoví operátoři ale nesouhlasí ** Naopak virtuálové tvrdí, že stav je ještě mnohem horší ** Pozadí telco byznysu v ČR není tak líbivé, jako reklamy v televizi

14.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 25